Quantcast
< sekcia Šport

Hokejbalisti chcú piaty titul v sérii, ženy túžia po medaile

Ilustračná fotografia. Foto: TASR

Svetová špička sa čoraz viac vyrovnáva, svedčí o tom aj fakt, že vo finále mali hráči SR počas uplynulých deviatich rokov zakaždým iného súpera.

Montreal 20. júna (TASR) - Slovenskí reprezentanti majú pred 14. majstrovstvami sveta v hokejbale najvyššie ambície a na dosah rekordný zápis. Ešte nikomu sa nepodarilo získať päť majstrovských titulov za sebou, Slováci sa chcú v Montreale o to pokúsiť. Štyri tituly v sérii získali okrem nich aj Kanaďania, obaja majú na konte celkovo päť zlatých medailí. Uspieť chcú aj ženy, Slovenky sa naposledy tešili z cenného kovu v roku 2015.

Slovenskí hokejbalisti získali svoj prvý titul v roku 1999 vo Zvolene, potom nasledovala hegemónia Kanaďanov. Zámorskí hráči získali štyri triumfy v rokoch 2001 až 2007. Ďalšie roky patrili Čechom, no od MS 2013 sa tešili z titulu iba Slováci. Naposledy na šampionáte v Košiciach.

Svetová špička sa čoraz viac vyrovnáva, svedčí o tom aj fakt, že vo finále mali hráči SR počas uplynulých deviatich rokov zakaždým iného súpera. V roku 2013 v kanadskom St. John´s v ňom zdolali Čechov, o dva roky neskôr vo švajčiarskom Zugu triumfovali po predĺžení nad výberom USA, v Pardubiciach 2017 uspeli proti Kanade a pred tromi rokmi v Košiciach sa tešili z víťazstva nad Fínskom. "Svedčí to o tom, že rozhodujú maličkosti, napríklad nasadenie do skupín," povedal pre TASR tréner SR Mojmír Hojer.

MS v hokejbale sa konajú každé dva roky, vlani sa šampionát nehral pre pandémiu koronavírusu. Tohtoročný šampionát sa odohrá v Montreale v hale Place Bell na predmestí v Lavale. Na Slovákov čakajú v A-skupine postupne Veľká Británia, Haiti, Taliansko a Česko. V B-skupine sú domáca Kanada, ďalej USA, Fínsko, Grécko a Arménsko. Prvé štyri tímy z každej skupiny postúpia do štvrťfinále, zvyšné budú bojovať o záchranu.

Okrem mužov budú o titul na šampionáte bojovať aj ženy, Slovenky sa stretnú postupne s Kanadou, USA, Českom, Veľkou Britániou a Libanonom. Po týchto zápasoch si prvý tím tabuľky zahrá semifinále so štvrtým, druhý nastúpi proti tretiemu. Nasledovať budú zápasy o medaily.

Nominácia mužov SR na MS (21.-27. júna):

brankári: Peter Buliš (HBK PROTEF Považská Bystrica), Peter Kučera (HBK Hokejmarket Skalica)

obrancovia: Jozef Minárik (LG Bratislava), Michal Salajka (HBK Hokejmarket Skalica), Roman Bujdák, Marek Lukáč (obaja HBK PROTEF Považská Bystrica), Marek Gajdoš, Ivan Gajdoš (obaja HBK Nitrianski Rytieri), Tomáš Vidlár (HBK Kometa Vrútky), Lukáš Horváth (Kert Park Praha)

útočníci: Milan Rampáček, Martin Lukačovič (obaja HBK Hokejmarket Skalica), Milan Vozár, Róbert Balga, Marcel Cíbik (všetci ŠK 98 Pruské), Patrik Svitana, Lukáš Piják, Boris Oravec, Libor Teplický (všetci HBK PROTEF Považská Bystrica), Matúš Korbáš, Adam Fumač (obaja LG Bratislava), Filip Bobál, Miroslav Behúl (obaja Leaders Bratislava), Filip Simon (HBK Kometa Vrútky)

Nominácia žien:

brankárky: Natália Dzurillová (HMHK Vranov n/Topľou), Simona Hupková (L2Hockey Gajary Flames), Andrea Pastorková Rišová (ŠK 98 Pruské)

obrankyne: Lucia Záborská, Natália Paľová (obe HMHK Vranov n/Topľou), Alexandra Gaborčíková (Popradskí Piráti), Paula Cagáňová, Ema Zaňová (obe HBK Bošany), Lucia Martincová (HBC DT Považská Bystrica), Alžbeta Šuliková (ŠK 98 Pruské), Nina Štrbáková (HBK Medokýš Martin)

útočníčky: Emília Leskovjanská (MŠK Spišská Belá), Romana Halušková (ŠK 98 Pruské), Nela Lopušanová (HBK Medokýš Martin), Alex Čorňáková (HANCOP Juniors Bratislava), Michaela Vršková, Nikola Randová (obe HBC Plzeň Litice), Petra Huňadyová, Mária Patrícia Dzurinová, Michaela Hajníková (všetky HMHK Vranov n/Topľou), Andrea Klimantová, Tamara Dobošová (obe HBK Bošany), Nikola Nemčeková, Kristína Šimnová (obe ŠK HOGO Žilina)

Program SR na MS v základných skupinách:

utorok 21. júna (časy sú v SELČ)

muži

03.40 Veľká Británia - SLOVENSKO

ženy

23.00 Kanada - SLOVENSKO


streda 22. júna

muži

00.40 SLOVENSKO - Haiti

ženy

19.40 USA - SLOVENSKO


štvrtok 23. júna

muži

03.00 Taliansko - SLOVENSKO

ženy

22.00 SLOVENSKO - Libanon


piatok 24. júna

muži

19.40 SLOVENSKO - Česko

ženy

SLOVENSKO - Kanada