< sekcia Šport

Hokejové Majstrovstvá sveta na Teraz.sk: Onliny, správy, informácie

Na archívnej snímke trenér slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Vůjtek (hore vpravo) a jeho asistent Vladimír Országh (hore vľavo) počas druhého zápasu záverečnej prípravy na majstrovstvá sveta v rámci série Euro Hockey Challenge medzi Českom a Slovenskom 10. apríla 2015 v Jihlave. Foto: TASR/Michal Svítok

Teraz.sk bude v priebehu šampionátu ponúkať širokú paletu správ TASR, špeciálnu sekciu a všetky zápasy Slovenska ONLINE.

Bratislava 1. mája (Teraz.sk/TASR) - Asi nepreženieme, ak povieme, že sa zraky väčšiny Slovákov v najbližších dňoch budú upierať k nášmu západnému susedovi, kde pod dohľadom maskotov Boba a Bobeka prebehnú Majstrovstvá sveta 2015. Pre celý národ to bude nervák - ak sa bude našim dariť, tak preto, že budeme chcieť, aby sa dostali čo najďalej. Ak nie, tak zo sklamania.

Na toto veľkolepé športové divadlo sa pripravil aj Teraz.sk. Zo všetkých zápasov Slovenska prinesieme ONLINE, kde budeme minútu po minúte mapovať priebeh zápasu. Na tieto reportáže sa bude dať prekliknúť z hornej plochy titulnej strany, ale aj normálne zo športovej sekcie. Pozrieť si ich budete môcť aj spätne, po zápase.

Budeme prinášať celú plejádu kvalitných správ z dielne TASR, už teraz si ich môžete prečítať niekoľko desiatok v téme TASR v prvom stĺpci stránky alebo v okienku v ľavom stĺpci s názvom "Všetko o MS v hokeji 2015". Tam budeme umiestňovať aj záznamy ONLINE a reportáže TABLET.TV. Všetky príspevky sa okrem toho budú dať nájsť aj v športovej sekcii Teraz.sk.

Želáme čo najlepšie športové zážitky a najmä úspech tímu Slovenska!

Fakty o šampionáte podľa TASR: Favoriti, dejisko, arbitri a hrací systém

Po jedenástich rokoch zavíta hokejová smotánka opäť do Česka. Dvomi zápasmi v rovnakom čase o 16:15 (Kanada - Lotyšsko a USA - Fínsko) odštartujú v piatok 79. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji (1.-17. mája). Hostia ich rovnako ako v roku 2004 Praha a Ostrava. Zlaté medaily budú obhajovať Rusi, ktorí vlani vo finále v Minsku zdolali Fínsko 5:2. Aj so zbornou, reprezentantmi Suomi a ďalšími piatimi súpermi si v základnej B-skupine zmerajú sily v boji o postup do štvrťfinále slovenskí hokejisti.

Rusi patria aj tento rok medzi najväčších favoritov na zisk titulu svetového šampióna. Tréner Oleg Znarok poskladal opäť silný tím, ktorý povedú za obhajobou kanonier Iľja Kovaľčuk a univerzálny supertalent Jevgenij Malkin. V tíme je aj mladý ostrostrelec Vladimir Tarasenko. Zborná má v kádri až 16 vlaňajších majstrov sveta.

S jagavým výberom sa predstaví v Prahe aj kanadská reprezentácia, ktorej bude veliť charizmatický Sidney Crosby. Zámorský gigant chce zlomiť štvrťfinálové prekliatie na MS a pomôcť mu v tom mali aj štyria olympijskí šampióni zo Soči - okrem Crosbyho aj Mike Smith, Dan Hamhuis a Matt Duchene. Kanaďania sa môžu v ofenzíve spoľahnúť aj na Tylera Seguina, Jasona Spezzu či Clauda Girouxa. Od roku 2007, keď sa MS konali v Rusku, nezískali hráči "javorového listu" cennú trofej určenú pre najlepší tím sveta a päťkrát za sebou dokonca neprekročili štvrťfinálový prah. Práve Kanada vstúpi do boja o 25. zlatú medailu v histórii s najvyšším počtom hráčov z NHL.

"Reprezentovať Kanadu je zakaždým veľká česť. Keď sa pozriem na našu súpisku, ktorú sme dali dohromady, mám z nej dobrý dojem. Cítim, že máme šancu na zlato," uviedol na Twitteri Crosby. Kapitán Pittsburghu by mal byť jednou z hlavných hviezd šampionátu. "Crosbyho prítomnosť zvýšila motiváciu tímu a dodala nám sebavedomie," tešil sa tréner Kanady Todd McLellan.

Zraky domácich fanúšikov sa budú upierať na nestarnúceho Jaromíra Jágra. Česi by radi napodobnili Švédov spred dvoch rokov a vyhrali titul v domácom prostredí. Okrem Jágra by ich mali v útoku ťahať aj Jakub Voráček či Martin Erat. "Verím, že tím bude šliapať a že naplní sny fanúšikov. Pokiaľ budú dobré výsledky, tak ten národ pobláznime, to vám garantujem," vyslovil sa tréner ČR Vladimír Růžička, ktorý sa pred MS postaral o rozruch korupčnou kauzou.

Do boja o zlato by mohli prehovoriť aj Švédi, ktorých posilnili Oliver Ekman-Larsson, Johan Klingberg či Loui Eriksson. Medzi tradičných ašpirantov na zisk medaily patria Fíni, vždy vedia zamiešať karty aj bez hráčov NHL, tento rok ich káder vystužili Jussi Jokinen, Leo Komarov či Tuomo Ruutu.

Na trénerskom poli bude mať najväčšie zastúpenie kanadská hokejová škola. Na striedačky národných tímov dosadila až šiestich koučov - Davea Lewisa (Bielorusko), Davea Hendersona (Francúzsko), Todda McLellana (Kanada), Pata Cortinu (Nemecko), Glena Hanlona (Švajčiarsko) a Daniela Ratushného (Rakúsko).

Pre českého kormidelníka slovenskej reprezentácie Vladimíra Vůjteka má blížiaci sa svetový šampionát niekoľko špeciálnych prívlastkov. Nebude len štvrtým v poradí pri slovenskom kormidle, ale z pohľadu zázemia aj jeho domácim. "Keď človek pôsobí v rodnom prostredí, je to špeciálne. Súperi sú však rovnakí a čakajú nás tie isté nervy," zdôraznil. České majstrovstvá sú pre neho aj bodkou za misiou pri hokejovej reprezentácii s dvojkrížom na hrudi. "Som veľmi rád, že som pred štyrmi rokmi dostal ponuku a mohol som pracovať pri slovenskom národnom tíme. Bolo to ideálne, chlapci sú perfektní. Robilo sa mi tu dobre, hoci určitý čas sme mali veľa problémov," rozhovoril sa Vůjtek.

Skúsený český kormidelník zasadol na trénerskú stoličku slovenskej reprezentácie v auguste 2011. Už na nasledujúcom svetovom fóre v Helsinkách ju doviedol k strieborným medailám, čím opäť pod Tatrami spôsobil hokejový ošiaľ.

Po štyroch rokoch ju na blížiacom sa šampionáte nechce zakončiť len v rodnej Ostrave a dúfa, že tím dovedie až do pražských bojov o cenné kovy. Pomôcť by mal aj tradičný rituál s košeľami, ktoré sa po víťaznom zápase nezmenia. "Je to obligátna vec, asi v tom budeme pokračovať. Dúfam len, že tú jednu budeme nosiť veľmi dlho," dodal tréner slovenskej reprezentácie.

Hrací systém šampionátu je navlas rovnaký ako pred rokom v Bielorusku. Z dvoch osemčlenných základných skupín si štvrťfinálovú účasť vybojujú tímy umiestnené na prvých štyroch priečkach a dvojice na úvod vyraďovacej časti vytvoria krížovo (1-4, 2-3 a naopak). Mužstvá na posledných miestach automaticky zostúpia do A-skupiny I. divízie MS. Na budúci rok v Moskve a Petrohrade ich v elitnej kategórii nahradia Kazachstan a Maďarsko.

Na stretnutia vrcholu hokejovej sezóny nominovala Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) celkovo 32 arbitrov (16 hlavných a rovnaký počet čiarových). Najskúsenejším je Čech Vladimír Šindler, ktorý sa predstaví už na jedenástom svetovom šampionáte. Na deviate MS cestuje Rus Vjačeslav Bulanov, šiesty turnaj čaká Daniela Piechaczeka z Nemecka, Jyriho Rönna z Fínska a Marcusa Vinnerborga zo Švédska. Slovenský hokej budú reprezentovať hlavný rozhodca Jozef Kubuš a čiarový Peter Šefčík, obaja zažijú na elitnom podujatí premiéru. Na výkony mužov v pruhovanom bude v pozícii supervisora dohliadať Peter Ország, predseda Komisie rozhodcov Slovenského zväzu ľadového hokeja.

Dejiskami MS budú O2 Aréna v Prahe a ČEZ Aréna v Ostrave. Domovským stánkom slovenskej reprezentácie je v základnej B-skupine menšia multifunkčná hala, v ktorej hrá svoje domáce zápasy klub HC Vítkovice Steel. Oficiálne ju otvorili už v roku 1986 a jej maximálna kapacita je 12.500 miest (hokej 10.157).Hala má aj svoje špecifiká, to najdôležitejšie pre hráčov je ľadová plocha. "V Česku som pôsobil tri sezóny a v Ostrave je najväčšia ľadová plocha v celej krajine. Je tam naozaj veľký priestor na manévrovanie a nie je jednoduché si na to zvyknúť," varuje asistent hlavného kouča slovenskej reprezentácie Peter Oremus. Ľadová plocha má rozmery 60x30 metrov. "Takže to bude hlavne o korčuľovaní a pohybe," dodal štyridsaťštyriročný tréner s tým, že výhodu budú mať kombinačnejšie tímy a technickejší hráči ako sú v slovenskom výbere napríklad Martin Réway, Marko Daňo, či najväčšia ofenzívna hviezda Marián Gáborík. O2 Aréna, ktorej pôvodný názov bol Sazka Aréna (do februára 2008), patrí medzi najväčšie a najmodernejšie multifunkčné haly v Európe a aktuálne drží návštevnícky rekord KHL - 17.073 divákov. Okrem toho vlastní aj rekord v návštevnosti domácej súťaže (17.182 divákov), absolútny rekord drží koncert Madonny z roku 2006, na ktorý zavítalo 18.623 divákov. O dobrú náladu na tribúnach sa budú prvýkrát v histórii starať dva maskoty. Organizátori šampionátu zalovili v histórii animovanej domácej kinematografie, z ktorej si vybrali legendárne rozprávkové postavy Boba a Bobeka.

Česko privíta v poradí už desiaty svetový šampionát, Praha ho hostila vo všetkých prípadoch, Ostrava v rokoch 1959, 2004 a teraz. Organizátori pripravili v oboch mestách v okolí arén fanzóny, v ktorých môžu i fanúšikovia bez vstupeniek sledovať zápasy na veľkoplošných obrazovkách.

Meno nového majstra sveta bude známe v nedeľu 17. mája po finálovom stretnutí, ktoré je na programe o 20.45 h v pražskej O2 aréne.V prípade postupu slovenského národného tímu do boja o medaily by to bol krásny narodeninový darček pre kouča Vladimíra Vůjteka k jeho 68. narodeninám.