< sekcia Šport

Holanďania opäť na EURO, Van Dijk: Znamená to pre nás veľa

Virgil van Dijk, archívne foto. Foto: TASR/AP

Holanďania neboli s výsledkom napriek postupu spokojní.

Belfast 17. novembra (TASR) – Futbalistom Holandska sa po dvoch nevydarených kvalifikáciách, na majstrovstvá Európy 2016 a MS 2018, konečne podarilo postúpiť na záverečný šampionát. Miestenku na budúcoročné EURO si definitívne zabezpečili sobotňajšou bezgólovou remízou na pôde Severného Írska.

Zápas však divákov nezaujal. Viac z hry mali favorizovaní hostia, no najväčšiu šancu zahodili, paradoxne, domáci. Tí kopali v 32. minúte po ruke Joela Veltmana pokutový kop, no Steven Davis z Glasgowu Rangers prekopol bránku Jaspera Cillessena a svoj 116. reprezentačný štart tak nekorunoval gólom.

"Dnešný zápas mal svoje plusy aj mínusy. Začali sme dobre, no nevyužili sme šance, ktoré sme si vypracovali, čo len podčiarkol nepremenený pokutový kop. V druhom polčase nás súper púšťal k lopte len sporadicky a nedovolil nám vytvoriť si žiadnu šancu. Tú však nemali ani oni. Napriek tomu si myslím, že sme mali byť odvážnejší," zhodnotil tréner Severného Írska Michael O'Neill.

Holanďania neboli s výsledkom napriek postupu spokojní. "Máme zmiešané pocity, pretože sme sem prišli vyhrať. Myslím si, že po záverečnom hvizde viacerým hráčom nedochádzalo, že sme sa kvalifikovali. V šatni to však už bolo iné. Znamená to pre nás veľmi veľa. Verím, že aj pre našich fanúšikov. Naša práca sa však dnešným dňom nekončí. Musíme sa na šampionát zodpovedne pripraviť a vynahradiť si neúčasť na uplynulých dvoch veľkých podujatiach," povedal obranca Liverpoolu Virgil Van Dijk.

"Oranjes" sú po Nemecku druhí postupujúci z C-skupiny. Severní Íri majú však stále šancu postúpiť cez play off Ligy národov, ktoré je na programe v marci.