Quantcast
< sekcia Šport

Hráčky WNBA vyzvali na prepustenie Grinerovej z ruského väzenia

Na archívnej snímke z 13. októbra 2021 americká basketbalistka Brittney Grinerová. Foto: TASR/AP

Dvojnásobná olympijská šampiónka je od 17. februára vo väzení za to, že v jej batožine po prílete na moskovské letisko našli konopný olej ako náplň do elektronickej cigarety.

Los Angeles 29. mája (TASR) - Hráčky zámorskej WNBA a predstavitelia hráčskej asociácie WNBPA vyzvali na prepustenie americkej basketbalistky Brittney Grinerovej, ktorú už vyše tri mesiace väznia v Rusku. V sobotu uplynulo presne sto dní od zadržania 32-ročnej pivotky.

"V tento deň vyzývame každého, aby využil svoje platformy a upozornil na protiprávne zatknutie BG," uviedla WNBPA vo vyhlásení, ktoré sprostredkovala agentúra AFP. Na sociálnych sieťach sa pridali so svojimi výzvami aj hráči NBA. "Brittney Grinerovú nelegálne zadržali v Rusku. Žiadam Biely dom, aby okamžite stanovil priority ohľadom bezpečného návratu Brittney domov," napísal na sociálnej sieti Kyrie Irving z Brooklynu Nets.

Iba nedávno Grinerovej predĺžili v Rusku vyšetrovaciu väzbu o ďalší mesiac. Relatívne krátke predĺženie väzby naznačuje, že prípad by sa čoskoro mohol dostať pred súd.

Dvojnásobná olympijská šampiónka a štvornásobná víťazka Euroligy je od 17. februára vo väzení za to, že v jej batožine po prílete na moskovské letisko našli konopný olej ako náplň do elektronickej cigarety. Ten je v Rusku zakázaný. Skúsená pivotka tímu WNBA Phoenix Mercury a ruského Jekaterinburgu čelí obvineniu z pašovania drog. V prípade dokázania viny jej hrozí až desať rokov za mrežami.

V máji ministerstvo zahraničných vecí USA vyhlásilo, že "Rusko zatklo americkú občanku Brittney Grinerovú protiprávne".