Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 10. december 2023Meniny má Radúz
< sekcia Šport

Hráčky ZVVZ USK Praha skončili v Eurolige na 4. mieste

Ilustračná snímka. Foto: TASR Milan Kapusta

O víťazstve Schia rozhodla trojka Eglé Šventoraitéovej s klaksónom.

Praha 16. apríla (TASR) - Basketbalistky ZVVZ USK Praha vedené slovenskou trénerkou Natáliou Hejkovou skončili v Eurolige rovnako ako vlani na štvrtom mieste. V nedeľňajšom dueli o konečnú 3. priečku prehrali s talianskym tímom Beretta Famila Schio 56:59.

O víťazstve Schia rozhodla trojka Eglé Šventoraitéovej s klaksónom. České majsterky neprelomili v súťaži štvorročné čakanie na medailu, nestačilo im ani 17 bodov kapitánky Teji Oblakovej. Najlepšou strelkyňou Schia bola Marina Mabreyová, ktorá dala rovnako 17 bodov.

USK Praha tak opäť unikol euroligový bronz. "Som totálne nahnevaná, že rozhodcovia prehliadli faul, ktorý predchádzal rozhodujúcej strele. Síce sme dlho v zápase nehrali dobre, ale také zarezanie sme si za zlepšenie v závere skutočne nezaslúžili. Chceli sme z Final Four viac ako štvrté miesto, ale nebolo nám to súdené," citoval web sport.cz trénerku Hejkovú.

O titul zabojujú hráčky Fenerbahce Istanbul a CBK Mersin, finálový duel Final Four v Prahe sa hrá od 20.00 h.

Evidentné rozčarovanie zo záveru neodznelo z úst Hejkovej len na oficiálnej pozápasovej tlačovej konferencii, ale následne ho zopakovala aj domácim novinárom: "Zatiaľ čo v piatok som bola po semifinále sklamaná, tak po zápase o 3. miesto som naštvaná ako nikdy vo svojej kariére. Semifinále sme nezvládli, bol to jeden z najhorších zápasov, ak nie úplne najhorší v tejto sezóne. V tomto súboji sme nezačali dobre, dostali sme sa z ´prúseru´ v prvom polčase, keď sme nevedeli chytiť rytmus a ešte ani v tretej štvrtine to nebolo nič extra, ale vyhrabali sme sa z toho. Myslím si, že sme si zaslúžili vyhrať. Súper dostal dar, až takí dobrí hostitelia sme nechceli byť."

Jej tím síce neviedol v súboji o umiestnenie ani sekundu, ale napokon jedna akcia rozhodla o tom, že na domácej strane zavládlo obrovské sklamanie a rozčarovanie z toho, čo sa udialo. Za vyrovnaného stavu 56:56 sa USK podarilo ubrániť útok Schia, loptu získala Valériane Vukosavljevičová, tvrdo narazila do protihráčky a povestným katom bola Eglé Šventoraitéová. "Ja som verila tomu, že to ubránime. Strela bola ťažká, doskočili sme to a boli sme naštartovaní do protiútoku. Tá, ktorá faulovala, sa ešte ospravedlňovala, že pardon. Namiesto toho, aby odpískali faul, na čo nemali tri dámy odvahu, tak to nechali tak a súper dal šťastnú trojku od dosky a od hráčky, ktorá za celú sezónu nemá ani pokus," nešetrila Hejková kritikou na výkon rozhodcovského tria.

Kým v zámorskej NBA by sa pri takomto momente dala použiť tzv. trénerská výzva (coach's challenge), tak európske pravidlá na to zatiaľ nemyslia. "Trénerská výzva sa dá využiť napríklad na aut alebo čas, ale nie na posúdenie celej situácie, že mali odpískať faul, to neexistuje. Je to pravidlo úplne na nič. Začalo sa to používať vtedy, keď sme boli v tom namočení my. V Jekaterinburgu sme dostali po dvoch autoch trojku a ešte to FIBA dávala ako highlight. Tak po nej aspoň začala táto challenge, ale je len jedna za celý zápas a vôbec neznamená nič. Tri dámy odídu z Prahy s tým, že aké boli dobré," vysvetlila slovenská trénerka.

Pražský tím sprevádza už dlhšie obdobie smola, teraz vyvrcholila v domácom prostredí kontroverziou a šťastnou strelou s klaksónom, čím opäť po roku zostali hráčkam a realizačnému tímu len prázdne ruky a sklamanie. "Je to podľa mňa úplne začarované a myslím si, že už by bolo na čase, aby sa to otočilo. Nedá sa predpokladať, že dva dni pred Final Four nejaký debil čelne nabúra do Temi Fágbénléovej. Asi by sme už potrebovali nejakého exorcistu (smiech). Skutočne si to neviem vysvetliť. Nechceli sme odísť so 4. miestom, preto cítime strašnú krivdu. Fakt si dievčatá siahli nie na dno, ale pod dno síl. Aj mňa prekvapili, čo ešte dokázali zo seba vyhrabať. Začali vynikajúco brániť, súper si s tým už nevedel rady a takto sa to skončí...," uviedla Hejková.

Po nevydarenom semifinále, ktoré skončilo prehrou o 20 bodov s tureckým Mersinom (58:78), si chceli hráčky ZVVZ USK Praha proti Schiu napraviť reputáciu pred takmer vypredanou arénou na Královke. "Hlavy neboli hore, bolo to vidieť aj po prvom polčase, keď som prišla do šatne, tak som povedala, že nechcem vidieť takúto reč tela a smutné tváre. Sme len kúsok od nich a máme na to 20 minút. Krok po kroku to bolo v druhom polčase lepšie. Samozrejme, vnímali sme atmosféru a hráčkam to pomohlo. V tomto sa najviac vyžívala Teja Oblaková, to ako hrala, to bol špičkový a bojovný výkon, ako kapitánka," prezradila trénerka USK detaily z diania na lavičke a v šatni.

Ani návrat z 13-bodového manka napokon nestačil. "Bol to zápas o bojovnosti. Predviedli sme skvelý comeback, dali sme do toho posledné sily. Strašne to bolí, pretože si myslím, že sme boli poškodené a rozhodkyne mali písknuť faul na Vukosavljevičovú. Dostali sme trojku a tým zápas skončil," dodala za domáce družstvo Tereza Vyoralová.

Final Four Euroligy žieno 3. miesto:

Beretta Famila Schio - ZVVZ USK Praha 59:56 (39:28)

Najviac bodov: Mabreyová 17, Ndourová 11, Veronová a Howardová po 9 - Oblaková 17, Thomasová 15 (12 doskokov), Jonesová 10 (15 doskokov)ďalší program

finále:

20.00 Fenerbahce Istanbul - CBK Mersin