Quantcast
< sekcia Šport

IIHF zrušila všetky januárové turnaje vrátane šampionátov žien

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Medzinárodná hokejová federácia zrušila aj turnaj A-skupiny I. divízie v Győri, na ktorom mali štartovať slovenské reprezentantky do 18 rokov.

Zürich 25. decembra (TASR) - Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) sa rozhodla zrušiť všetky svoje turnaje, ktoré mali odštartovať v januári, v dôsledku rýchleho šírenia nového variantu koronavírusu. Druhý rok po sebe sa tak neuskutočnia majstrovstvá sveta žien do 18 rokov.

Šampionát sa mal uskutočniť od 8. do 15. januára vo Švédsku. IIHF zrušila aj turnaj A-skupiny I. divízie v Győri, na ktorom mali štartovať slovenské reprezentantky do 18 rokov. Neodohrajú sa ani ďalšie turnaje nižších divízií MS žien do 18 rokov a rovnako ani šampionáty mužov do 20 rokov, okrem najvyššej kategórie, ktorá odštartuje v nedeľu v Kanade. Dokopy zrušili šesť januárových šampionátov.

IIHF uviedla, že rozhodnutie padlo po odporúčaní jej zdravotného výboru. "Je to tvrdá realita, ktorej musíme čeliť. Rovnako ako vlani musíme prijať ťažké rozhodnutia a zrušiť mužské i ženské turnaje IIHF vrátane najvyššej kategórie hráčok do 18 rokov už druhý rok po sebe," uviedol prezident IIHF Luc Tardif. Informovala oficiálna stránka federácie.

"Je to šokujúca informácia, ktorá prišla dva týždne pred začiatkom šampionátu. Je to zlé, pretože ročník narodenia dievčat 2003 a 2004 nemal žiadne vrcholové podujatie, ako sú majstrovstvá sveta. Ale rozumiem, prečo sa organizátori takto rozhodli. Ochrana zdravia je priorita," pre hockeyslovakia.sk to uviedla generálna manažérka ženských reprezentácií SR Ľubomíra Kožanová. "Je to škoda, aktuálny ročník je u nás takpovediac silnejší. Získali sme s ním bronzovú medailu na olympiáde mládeže v Lausanne 2020 a verili sme, že to bude ročník, ktorý môže doniesť medailu, dokonca sa až pokúsiť dostať sa späť to top divízie."

Zrušenie medzinárodných podujatí mrzí zástupcov slovenského ženského hokeja o to viac, že tréningová činnosť v krajine je za uplynulé dva roky na nízkej úrovni a mnoho dievčat netrénuje vôbec. Aktuálne sú zakázané aj ligové zápasy. "Veľmi nás to ovplyvňuje a mám obavy, aby v budúcnosti mal kto reprezentovať Slovenskú republiku. Môže sa stať, že veľa dievčat s hokejom skončí. Dva roky nemali šampionát, na Slovensku nemôžu hrať ligové zápasy, nemôžu trénovať. Motivácia zostať pri tomto športe bude nulová. Možno zostane zopár dievčat, ktoré budú mať silnú motiváciu zotrvať pri seniorskom národnom tíme. Ale pri tej členskej základni, ktorú máme, je to absolútne devastačné. Keď sa organizátori, či už našej divízie v Maďarsku alebo nižšej divízie v Rakúsku, dva týždne pred konaním podujatia dozvedia, že šampionát nebude, tak to znamená obrovské straty pre organizátorov ale aj pre celú komunitu ženského hokeja. Verím, že IIHF bude do budúcna premýšľať nad organizáciou týchto majstrovstiev sveta skôr v decembrovom termíne počas asociačnej prestávky, kedy sa aj tento rok uskutočnilo viacero podujatí. Slovensko teda zostáva posledným organizátorom top divízie majstrovstiev sveta žien do 18 rokov, ktoré sme organizovali práve v decembri 2019 v Bratislave," dodala Kožanová.

zrušené turnaje:turnaj B-skupiny II. divízie MS 2022 hráčov do 20 rokov (10.–15. januára 2022, Belehrad, Srbsko)

turnaj III. divízie MS hráčov do 20 rokov (8.–16. januára 2022, Queretaro, Mexiko)

MS žien do 18 rokov (8.–15. januára 2022, Linkoping a Mjolby, Švédsko)

turnaj A-skupiny I. divízie MS žien do 18 rokov (9.–15. januára 2022, Győr, Maďarsko, účasť SR)

turnaj B-skupiny I. divízie MS žien do 18 rokov (10.–15. januára 2022, Radenthein, Rakúsko)

turnaj II. divízie MS žien do 18 rokov (21.–27. januára 2022, Istanbul, Turecko)