< sekcia Šport

J. GOLONKA v tom má jasno: Ramsay je obeť, nie príčina nášho neúspechu

Legendárny Jozef Golonka v štúdiu TABLET.TV. Foto: TABLET.TV

Hokejistom SR nevyšiel tohtoročný olympijský turnaj podľa predstáv, no Jozef Golonka podobný scenár očakával. Aj preto sme sa s ním o našom účinkovaní na ZOH v štúdiu TABLET.TV porozprávali.

Bratislava 25. februára (Teraz.sk) – Slovenskí hokejisti obsadili na olympiáde v Pjongčangu predposlednú 11. priečku a zopakovali tak umiestnenie z olympijského turnaja spred štyroch rokov v Soči. No kým v Rusku ich viedol český kormidelník Vladimír Vůjtek, tento rok ich mal už pod palcom Kanaďan Craig Ramsay, ktorý zasadol na trénerskú stoličku tímu spod Tatier iba vlani. Ako sa pozdáva hra Slovákov pod jeho vedením, ako hodnotí vystúpenie našich chlapcov na podujatí pod piatimi kruhmi, ale napríklad aj to, čo by si zaslúžila jediná slovenská medailistka z juhokórejskej olympiády Anastasia Kuzminová, nám v televíznom štúdiu TABLET.TV prezradila hokejová legenda Jozef Golonka.

Vzhľadom na to, že do Pjongčangu necestovali hráči NHL, očakával sa vyrovnanejší hokejový turnaj, na ktorom mohol prekvapiť hociktorý tím. Slovenským hokejistom sa to podarilo hneď na úvod, keď dokázali zdolať mužstvo Olympijských športovcov z Ruska (3:2). „Pred týmto zápasom všetci z môjho okolia tvrdili, že dostaneme od Rusov strašný pakel. Ja som však pre zmenu hovoril, že práve v tomto súboji sa môžu naši hráči postarať o dobrý výsledok, pretože tohto súpera veľmi dobre poznáme. Zároveň som čakal, že nás podcení, čo by sme mohli využiť. Okrem toho išlo o prvý zápas na podujatí, a ten je vždy otvorený, stať sa môže hocičo. A tak aj bolo. Lenže bohužiaľ, jeden zápas nerobí celý turnaj, história sa nebude pýtať, akým výsledkom sa skončil jeden duel, ale akú priečku sme na olympiáde obsadili,“ rozhovoril sa Jozef Golonka.

POZRITE SI CELÚ TELEVÍZNU DEBATU S JOZEFOM GOLONKOM:V ďalšom priebehu turnaja zverenci kanadského trénera Craigha Ramsayho už ani raz nevyhrali. Nasledovali totiž prehry 1:2 s USA, so Slovinskom 2:3 po samostatných nájazdoch a v osemfinále turnaja facka opäť od amerického tímu v podobe výsledku 1:5. V konečnom hodnotení obsadila hokejová reprezentácia SR predposledné 11. miesto. Čakal Golonka viac? „Táto okyptená olympiáda nám dávala možnosť urobiť dobrý výsledok. Bohužiaľ, ten sme zaznamenali hneď v úvode proti najsilnejšiemu súperovi, no potom prišiel krach a išli sme dole vodou. Potvrdilo sa tak staré-známe české porekadlo ,První vyhrání z kapsy vyhání´. Celkovo naše účinkovanie na tohtoročnej olympiáde hodnotím ako veľmi neúspešné, pripomenulo mi to olympijský turnaj v Nagane pred 20 rokmi,“ pokračoval legendárny Žiletka.

Pred Kuzminovou klobúk dole


Napriek rovnakému umiestneniu ako pred štyrmi rokmi na ZOH v Soči, si viacerí slovenskí reprezentanti pochvaľujú systém, ktorý od nich vyžaduje kanadský tréner Craig Ramsay. Aké zmeny v našej hre zaregistrovala od januára 80-ročná hokejová legenda? „Čo sme pod jeho vedením vyhrali?! Ale pozor, ja nebudem kritizovať Ramsayho. On je obeť, nie príčina nášho neúspechu v Pjongčangu. My môžeme hrať útočne, ale hrajme útočne tak, aby sme vyhrali. Teraz tu hovoríme o nejakom forčekingu, čo je inak nátlakovo hra a týmto spôsobom sme hrali už v Slovane pod vedením trénera Laca Horského, keď som mal 19 rokov. O čom sa tu teda bavíme...,“ zamýšľal sa nahlas Jozef Golonka.

Hokejisti nám v Južnej Kórei radosť neurobili, no biatlonistka Anastasia Kuzminová pre zmenu áno. V Pjongčangu získala jednu zlatú a dve strieborné medaily, vďaka čomu sa v tomto športe zaradila k nesmrteľným. „Pre mňa je malý zázrak, aby jedna žena, ktorá medzitým porodila deti, sa dokáže udržať vo svetovej špičke. To, že ju Slovenský olympijský výbor pred pár rokmi získal a dokázal pre ňu vybaviť štátne občianstvo, bola veľká vec. Je to žena, ktorá dokázala prekonať všetky biologické hranice, ktoré existujú. Ja som bol počas mojej hráčskej kariéry z rôznych príčin taktiež na dlhý čas viackrát vyradený a viem, aké bolo náročné plnohodnotne sa vrátiť späť. A to som sa venoval kolektívnemu športu, kým Kuzminová individuálnemu, takže v jej prípade to bolo omnoho náročnejšie. Mne totiž pomohli spoluhráči, no jej nemal kto pomôcť. Jedine jej vôľa, úžasné nasadenie, disciplína a usporiadanie rodinného života tak, aby všetko fungovalo. Klobúk dole pre ňou. Od štátu by mala dostať toľko peňazí, aby už do konca života nemusela nič robiť,“ dodal Jozef Golonka.