Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj

J. T. Bö vyhral všetkých päť šprintov sezóny

Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö (uprostred) sa teší na pódiu po víťazstve v šprinte na 10 km v rámci 6. kola Svetového pohára v Anterselve v piatok 20. januára 2023. Druhý skončil Martin Ponsiluoma zo Švédska (vľavo). Tretí bol ďalší Nór Sturla Holm Laegreid. Foto: TASR/AP

Pripísal si už desiaty individuálny triumf v prebiehajúcej sezóne a opäť zvýšil náskok na čele celkového poradia.

Anterselva 20. januára (TASR) - Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö vyhral aj piaty šprint tohto ročníka Svetového pohára. V piatok v Anterselve potvrdil svoju dominanciu, pripísal si už desiaty individuálny triumf v prebiehajúcej sezóne a opäť zvýšil náskok na čele celkového poradia. Napriek jednej chybe na strelnici mal v cieli čas 22:44,1 min a náskok 31,4 sekundy pred druhým Martinom Ponsiluomom zo Švédska, ktorý rovnako minul jeden terč. Tretí skončil ďalší Nór Sturla Holm Laegreid s čistou streľbou a mankom 37,3 s. Jediný slovenský zástupca Michal Šima obsadil 69. miesto.

J. T. Bö opäť ukázal, že na trati nemá momentálne konkurenciu a v najkratšej disciplíne nemá problém vyhrať aj s chybou na strelnici. Tú spravil na úvodnej ležke, no aj tak mal po nej najlepší čas a množstvo "čistých" pretekárov za ním zaostalo o sedem a viac sekúnd. Dvadsaťdeväťročný pretekár išiel nesmierne rýchlo aj v druhom kole, navyše zvládol stojku bez chyby a prišiel si po desiaty individuálny triumf v sezóne. Dokopy ich má na konte už 63. Päť šprintov v sérii nevyhral z mužov ešte nik.

Líder celkového poradia v piatok podčiarkol nórsku dominanciu v individuálnych pretekoch mužov, keď okrem úvodných vytrvalostných na 20 km v Kontiolahti (Ponsiluoma) vyhrali všetkých dvanásť nasledujúcich. Okrem J. T. Böa sa z triumfu tešili ešte Johannes Dale a Laegreid. Ten skončil v Anterselve tretí a v celkovom poradí mu patrí druhá priečka. Na lídra stráca už 204 bodov. V poradí disciplíny má Bö už 450 bodov, druhý Laegreid 330, pričom do konca zostávajú len dva šprinty.

Aj z dôvodu zdravotných problémov malo Slovensko na štarte len jediného pretekára. Michal Šima minul na ležke i stojke zhodne jeden terč, na trati nepatril medzi najrýchlejších, stačilo mu to len na 69. miesto (+3:09,5 min) a nepredstaví sa v sobotňajších stíhacích pretekoch na 12,5 km.

6. kolo SP v Anterselve:

šprint mužov na 10 km:

1. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 22:44,1 (1), 2. Martin Ponsiluoma (Švéd.) +31,4 (1), 3. Sturla Holm Laegreid (Nór.) +37,3 (0), 4. Roman Rees (Nem.) +56,7 (1), 5. Vetle Sjstad Christiansen (Nór.) +57,0 (1), 6. Emilien Jacquelin (Fr.) +1:07,5 (1), 7. Tommaso Giacomel (Tal.) +1:10,2 (1), 8. Simon Eder (Rak.) +1:11,1 (0), 9. Justus Strelow (Nem.) +1:23,6 (0), 10. Fabien Claude (Fr.) +1:26,0 (2), ... 69. Michal ŠIMA (SR) +3:09,5 (2)