Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. marec 2026Meniny má Emanuel
< sekcia Šport

Japonka Sakamotová je na čele po krátkom programe sólistiek na MS

Japonská krasokorčuliarka Kaori Sakamotová súťaží v krátkom programe sólistiek na MS v Prahe 25. marca 2026. Foto: TASR/AP

Na druhú krajanku Mone Čibaovú má náskok 0,82 bodu.

Praha 25. marca (TASR) - Japonská krasokorčuliarka Kaori Sakamotová je po krátkom programe na čele súťaže sólistiek na MS v Prahe. Trojnásobná majsterka sveta získala pri svojom poslednom krátkom programe v kariére 79,31 bodu. Na druhú krajanku Mone Čibaovú má náskok 0,82 bodu. Dvadsaťročná bronzová medailistka z minuloročných MS v Bostone síce mala technické skóre lepšie ako Sakamotová, no po úpravách sa zaradila za obhajkyňu striebra.

Na treťom mieste je priebežne Američanka Amber Glennová, ktorej vyšiel trojitý axel, vďaka čomu o 0,49 bodu prekonala ďalšiu Američanku Isabeu Levittovú. Druhou krasokorčuliarkou, ktorá sa v krátkom programe pokúsila o trojitý axel, bola Japonka Ami Nakaiová. Najmladšej žene v štartovom poli však tento skok nevyšiel a skočila iba nevydarený dvojitý axel. Sedemnásťročná Japonka sa tak nachádza až na 8. mieste.

Najlepšou Európankou po krátkom programe je piata Belgičanka Nina Pinzarroneová. Dvojnásobná bronzová medailistka z európskych šampionátov v rokoch 2024 a 2025 získala o necelé dva body viac než Gruzínka Anastasia Gubanovová.

Na šampionáte neštartuje obhajkyňa zlata a olympijská víťazka Alysa Liuová z USA, ktorá sa pre nahustený program a nedostatočný čas na prípravu z MS odhlásila. Nahradila ju Sarah Everhardtová, ktorá je po krátkom programe na 9. mieste.

V ženskej kategórii Slovensko nemá zastúpenie. Minuloročná účastníčka svetového šampionátu v Bostone Vanesa Šelmeková už niekoľko mesiacov bojuje so zraneniami.



MS v krasokorčuľovaní - Praha

ženy - krátky program:


1. Kaori Sakamotová (Jap.) 79,31 b, 2. Mone Čibaová (Jap.) 78,49, 3. Amber Glennová (USA) 72,65, 4. Isabeu Levittová (USA) 72,16, 5. Nina Pinzarroneová (Bel.) 71,82, 6. Anastasia Gubanovová (Gruz.) 69,92