Sobota 11. máj 2024Meniny má Blažena

Jaroslav Halák v NHL s piatym triumfom za sebou

Jaroslav HalákFoto: TASR/AP

Zdeno Chára a Andrej Sekera dosiahli asistenciu pri góloch.

New York 4. marca (TASR) - Slovenský brankár Jaroslav Halák zo St. Louis Blues natiahol víťaznú sériu v zámorskej NHL už na päť zápasov, keď v noci na nedeľu pomohol svojmu tímu k triumfu na ľade San Jose 3:1. V nočnom programe si zo slovenských hokejistov do štatistík produktivity pripísal bod za asistenciu Andrej Sekera, ktorého Buffalo triumfovalo vo Vancouveri 5:3, prihrávka Zdena Cháru nestačila Bostonu na úspech proti NY Islanders (2:3).

Halák inkasoval na ľade San Jose len jediný gól, ďalších osemnásť striel zneškodnil a prispel k triumfu Blues 3:1. Slovenský brankár zaznamenal už 21. víťazný duel v sezóne a spoločne s kolegom Brianom Elliottom naďalej pracuje na vylepšovaní klubového rekordu. Od vzniku organizácie v roku 1967 tím "bluesmanov" nemal dvojicu gólmanov, ktorí by v jednej sezóne mali po 20 triumfov. St. Louis po prvý raz od sezóny 1994/95 vyhralo všetky vzájomné stretnutia so Sharks a v tabuľke Centrálnej divízie sa dotiahlo s 89 bodmi na vedúci Detroit, ktorý má však o zápas menej. Na súpisku domácich Sharks sa nedostal slovenský center Michal Handzuš. Jeho spoluhráč Torrey Mitchell síce v 16. minúte prekonal Haláka a po 164:11 min. ukončil sériu Sharks bez gólu proti Blues, no o 20 sekúnd T. J. Oshie strhol vedenie opäť na stranu hostí. "Keď som prevzal tím, povedal som, že musíme byť súpermi pre top tímy. Najprv sme chceli dokázať, že dokážeme hrať proti najlepším v našej divízii. Medzi silných konkurentov sme potom zaradili aj San Jose a Vancouver. Ich zdolanie zvyšuje našu sebadôveru," cituje trénera Blues Kena Hitchcocka portál nhl.com. "Hráčom, som vravel, že v San Jose a Winnipegu sú najhlučnejší diváci. Ak domáci dajú gól, ešte ich to povzbudí. Pripravili sme sa na to a podarilo sa nám rýchlo reagovať na vyrovnanie. To bol rozhodujúci moment zápasu. Nedali sme im príležitosť oslavovať."SAN JOSE - ST. LOUIS 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)

Boston podľahol New Yorku Islanders 2:3 a ostrovania tak ukončili šesťzápasovú sériu bez víťazstva v riadnom hracom čase. Zdeno Chára bol s viac ako 26 minútami na ľade najvyťaženejším hráčom duelu. Kapitán domácich okrem dvoch streleckých pokusov zaznamenal i svoju 29. asistenciu v sezóne. V záverečnej tretine Chára z vlastného obranného pásma nahodil puk o mantinel a na útočnej modrej našiel Tylera Seguina, ktorý vyrovnal na 2:2. Necelých päť minút pred koncom však rozhodol o výsledku John Tavares. Jeho spoluhráč z Islanders Milan Jurčina odohral 17,5 minúty a odpykal si i dvojminútový trest. Domáci prišli o brankára Tuukku Raska, ktorého pre zranenie dolnej časti tela vystriedal v polovici duelu Tim Thomas.

BOSTON - NEW YORK ISLANDERS 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Bodoval aj obranca Buffala Andrej Sekera a jeho tím triumfoval vo Vancouveri 5:3. Sekera v predposlednej minúte pri hre domácich bez brankára založil akciu, na konci ktorej Tyler Ennis gólom do prázdnej bránky spečatil konečný výsledok. Slovenský obranca bol s 22,5 minútami na ľade najvyťaženejším hráčom Sabres a okrem 10. asistencie v sezóne zaznamenal i plusový bod a dva strelecké pokusy.

Čerstvý prírastok v Nashville Andrej Kosticyn sa tešil nielen z víťazstva nad Floridou 3:1, ale aj z jubilejného 100. gólu v kariére. Tomáš Kopecký v drese "panterov" odohral viac ako 16 minút a na brankára Pekku Rinneho vyslal jeden strelecký pokus. Fínsky gólman "predátorov" zaznamenal 39 úspešných zákrokov a 36. víťazstvom v sezóne vyrovnal klubové maximum Tomáša Vokouna zo sezóny 2005/06.

Hokejisti Los Angeles zdolali Anaheim 4:2 a v Západnej konferencii strácajú na ôsmy Dallas iba bod. Obranca hostí Ľubomír Višňovský si počas takmer 21 minút na ľade pripísal iba dve mínusky.

Na čele kanonierov profiligy figuruje Steve Stamkos z Tampy Bay, ktorý dvoma gólmi vrátane víťaznej strely v presilovke v predĺžení posunul Lightning k víťazstvu nad domácou Carolinou. "Blesky" tak po piatkovom domácom triumfe nad NY Rangers počas 24 hodín vyhrali druhý zápas 4:3 po predĺžení. "Po ceste sme išli spať až ráno," skonštatoval Stamkos, ktorý zvýšil svoj strelecký účet na 47 gólov. "Väčšina spoluhráčov spala až do dvanástej. Možno sme nehrali najkrajší hokej, ale podarilo sa nám zvíťaziť."

Z úspešného vstupu do funkcie hlavného trénera Toronta sa radoval Randy Carlyle. Jeho noví zverenci zdolali v Montreale Canadiens 3:1 a ukončili šesťzápasovú šnúru prehier. Slovenský brankár domácich Peter Budaj strávil zápas na striedačke. "Stále máme šancu na postup do play off," povedal autor dvoch gólov Michail Grabovskij, ktorý ukončil 14-zápasové strelecké suchoty. "Musíme však ďalej zbierať body."

Phoenix podľahol Columbusu 2:5 a najslabší tím súťaže tak má na konte už 20. víťazstvo. "Všetkým je jasné, že už nepostúpime do play off, ale pred poslednými zápasmi sme si stanovili určité ciele," vyhlásil útočník Blue Jackets Derrick Brassard. "Sezónu chcem zakončiť dobrými výsledkami a pripraviť sa na budúci ročník."

Góly: 16. Lucic, 48. Seguin (CHÁRA) - 18. Bailey, 36. Moulson, 56. Tavares. Brankári: Rask (30. Thomas) - Nabokov. Strely na bránku: 34:25. Diváci: 17.565.

MONTREAL - TORONTO 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Góly: 8. Cole - 27. Frattin, 52. a 60. Grabovskij. Brankári: Price - Gustavsson. Strely na bránku: 22:42. Diváci: 21.273.

CAROLINA - TAMPA BAY 3:4 po predĺžení (0:1, 3:1, 0:1 - 0:1)
Góly: 26. a 37. Stewart, 36. Jokinen - 6. Wallace, 38. a 63. Stamkos, 48. Purcell. Brankári: Ward - Garon. Strely na bránku: 28:23. Diváci: 17.116.

FLORIDA - NASHVILLE 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Góly: 28. Wolski - 12. Kosticyn, 21. Fisher, 48. Legwand. Brankári: Clemmensen - Rinne. Strely na bránku: 40:23. Diváci: 15.904.

PHOENIX - COLUMBUS 2:5 (0:1, 2:1, 0:3)
Góly: 29. Whitney, 34. Korpikoski - 17. a 26. Nash, 50. Nikitin, 54. Brassard, 59. Gillies. Brankári: Smith - S. Mason. Strely na bránku: 32:26. Diváci: 13.579.

COLORADO - PITTSBURGH 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)
Góly: 49. Hunwick - 8. Asham, 10. Engelland, 26. Malkin, 30. Park, 59. Sullivan. Brankári: Giguere - Fleury. Strely na bránku: 36:28. Diváci: 18.007.

VANCOUVER - BUFFALO 3:5 (0:3, 1:0, 2:2)
Góly: 36. a 44. Booth, 58. Kassian - 1. a 4. Leino, 6. Boyes, 43. Ehrhoff, 59. Ennis (SEKERA). Brankári: Luongo (6. Schneider) - Miller. Strely na bránku: 35:25. Diváci: 18.890.

LOS ANGELES - ANAHEIM 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
Góly: 13. Brown, 23. a 34. Carter, 60. Kopitar - 16. Brookbank, 35. Smith-Pelly. Brankári: Quick - Hiller. Strely na bránku: 20:31. Diváci: 18.301.

SAN JOSE - ST. LOUIS 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)
Góly: 16. Mitchell - 3. McDonald, 16. Oshie, 33. Shattenkirk. Brankári: Niemi - HALÁK. Strely na bránku: 19:32. Diváci: 17.562.