Johannes Thingnes Bö v šprinte opäť nenašiel premožiteľa, Šima 72.

Nór Johannes Thingnes Bö (uprostred) sa teší z výhry v šprinte mužov na 10 km v rámci 7. kola Svetového pohára v biatlone v českom meste Nové Město na Moravě v stredu 2. marca 2023. Druhý skončil jeho brat Tarjei Bö (vľavo) a tretí skonšil ďalší Nór Vetle Sjaastad Christiansen (vpravo). Foto: TASR/AP

Z trojice Slovákov dosiahol najlepší výsledok Michal Šima.

Nové Město na Moravě 2. marca (TASR) - Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö triumfoval vo štvrtkovom šprinte Svetového pohára v Novom Měste na Morave. Suverén prebiehajúcej sezóny na strelnici ani raz neminul a zdolal o 30 sekúnd svojho brata Tarjeia. Tretí skončil s odstupom +1:15,2 min ďalší Nór Vetle Christiansen.

Z trojice Slovákov dosiahol najlepší výsledok Michal Šima. Na strelnici neminul terč a s mankom +3:49,7 min obsadil 72. miesto. Matej Kazár skončil s dvoma chybami 88. (+4:46,8), Tomáš Hasilla bol hneď za ním (+4:48,0) s jednou chybou. Ani jeden z nich si nevybojoval postup do sobotných stíhacích pretekov.

Už istý víťaz malého krištáľového glóbusu nenašiel premožiteľa ani v siedmom šprinte sezóny. Prvenstvo si pripísal vo všetkých šiestich pretekoch Svetového pohára a zlato získal i na majstrovstvách sveta v Oberhofe. Na pódiu mu rovnako ako na svetovom šampionáte sekundoval jeho brat, ani on neminul. Čisto nórske pódium bolo taktiež reprízou zo súboja o svetový primát v Nemecku, iba Sturlu Holma Lägreida vystriedal Christiansen, ktorý minul jeden terč. Dominanciu Nórov v súčasnej sezóne potvrdil štvrtý Endre Strömsheim. Pri bezchybnej streľbe ho delilo od tretej priečky 2,7 s.

"Toto boli preteky, na ktorých sa ťažko hľadá niečo, čo by som menil. Možno som mohol bežať trochu rýchlejšie, ale streľba bola naozaj bezchybná. Preteky sa mi podarili naozaj dobre," pochvaľoval si J. T. Bö podľa biathlonworld.com.

Svetový pohár v Novom Měste na Morave - šprint (10 km):

muži: 1. Johannes Thingnes Bö 22:39,6 min. (0 trestných okruhov), 2. Tarjei Bö +30,0 s (0), 3. Vetle Sjaastad Christiansen (Nór.) +1:15,2 min (1), 4. Endre Strömsheim (všetci Nór.) +1:17,9 (0), 5. Fabien Claude (Fr.) +1:23,0 (1), 6. Martin Ponsiluoma (Švéd.) +1:25,1 (2), 7. Antonin Guigonnat (Fr.) +1:25,8 (1), 8. Roman Rees (Nem.) +1:27,4 (1), 9. Jesper Nelin (Švéd.) +1:42,0 (1), 10. Niklas Hartweg (Švajč.) +1:43,1 (0),... 72. Michal ŠIMA +3:49,7 (0), 88. Matej KAZÁR +4:46,8 (2), 89. Tomáš HASILLA (všetci SR) +4:48,0 (1)

Celkové poradie v SP (po 15 z 21 pretekov): 1. J. T. Bö 1229 b, 2. Sturla Holm Lägreid (Nór.) 920, 3. Christiansen 648, 4. T. Bö 523, 5. Quentin Fillon Maillet (Fr.) 510, 6. Ponsiluoma 507,... 74. ŠIMA 14

Poradie v šprinte (po 6 zo 7 pretekov): 1. J. T. Bö 540, 2. Lägreid 330, 3. Ponsiluoma 253, 4. T. Bö 229, 5. Benedikt Doll (Nem.) 225, 6. Christiansen 223,... 59. ŠIMA 14