< sekcia Šport

Johnson odsúdil incidenty v Sofii, Borissov chce hlavu šéfa zväzu

Raheem Sterling,vľavo, bojuje o loptu s bulharským reprezentantom Petarom Zanevom v zápase Anglicko - Bulharsko. Foto: TASR/AP

Zábery z tribún ukázali, ako bulharskí fanúšikovia vydávali zvuky napodobňujúce opice v momentoch, keď loptu držali anglickí hráči.

Londýn 15. októbra (TASR) - Rasistické incidenty v pondelkovom zápase kvalifikácie EURO 2020 medzi Anglickom a Bulharskom v Sofii vyvolali búrlivé reakcie od politických špičiek oboch krajín. Predseda vlády Veľkej Británie Boris Johnson vyzval Európsku futbalovú úniu (UEFA) na rýchlu a razantnú reakciu.

Zábery z tribún ukázali, ako bulharskí fanúšikovia vydávali zvuky napodobňujúce opice v momentoch, keď loptu držali anglickí hráči. Hlavný rozhodca Ivan Bebek z Chorvátska dokonca dvakrát prerušil duel. "Takýto otrasný príklad rasizmu, aký sme videli v pondelok, nepatrí do futbalu. Trénerovi Garethovi Southgateovi a jeho tímu patrí absolutórium za to, že sa dokázali povzniesť nad urážky a zvládli situáciu, teraz je na rade UEFA," citoval Johnsona agentúra DPA.

Rovnako razantný postoj zaujal aj bulharský predseda vlády Bojko Borissov, ktorý odsúdil rasistické prejavy a vyzval tamojšieho šéfa futbalového zväzu (BFS) Borislava Michajlova na rezignáciu. "Bulhari sú jeden z najtolerantnejších národov na svete a akýkoľvek rasizmus a xenofóbia tu nesmú mať miesto. Volal som s Borislavom Michajlovom, aby odstúpil. Po včerajšej zahanbujúcej prehre som nariadil prerušiť všetky väzby na Bulharský futbalový zväz, vrátane financovania, kým bude Michajlov vo funkcii," citovala šéfa bulharského kabinetu BBC.

Jeho iniciatívu pochválil na twitteri aj anglický stredopoliar a jeden z hlavných terčov urážok Raheem Sterling. Tvrdý trest požaduje aj organizácia Futbal proti rasizmu v Európe (FARE), ktorá vyzvala UEFA na ráznu odpoveď. "Myslíme si, že Disciplinárna komisia UEFA má právomoc vylúčiť Bulharsko z kvalifikácie EURO 2020. Tých incidentov bolo priveľa a tamojší zväz bol príliš dlho nedbalý. UEFA by mala pristúpiť k exemplárnemu trestu," uviedol zástupca FARE pre východnú Európu Pavel Klymenko.