< sekcia Šport

Hádzanárka K. DUBAJOVÁ: Odvolanie trénera Packu som absolútne nečakala

Slovenská hádzanárka a trénerka Katarína Dubajová v TABLET.TV. Foto: Teraz.sk

V štúdiu TABLET.TV sme s Katarínou Dubajovou prebrali viacero horúcich tém, o ktorých dnes diskutuje hádzanárska verejnosť na Slovensku.

Bratislava 30. júna (Teraz.sk) – Jedna z najlepších hádzanárok v ére samostatnosti Katarína Dubajová má skúsenosti na rozdávanie a najmä preto si ju prednedávnom vybral tréner žien SR Ján Packa za svoju asistentku. Po barážovom dvojzápase so Švédskom o postup na tohtoročné MS však pri kormidle skončil, a tak je jej ďalšia budúcnosť pri reprezentácii otázna. A práve od tejto témy sa odvíjala naša debata s dlhoročnou oporou národného družstva v televíznom štúdiu TABLET.TV.

Slovenským hádzanárkam nevyšiel v II. fáze kvalifikácie o postup na MS v Japonsku proti Švédkam ani jeden duel. Najskôr im podľahli v Karlskrone o 15 gólov (18:33), aby v odvete v Šali prišiel ešte väčší výprask v podobe prehry 24:45. „Výsledky len odzrkadlili úroveň našej najvyššej súťaže. Dobre totiž zahrali iba baby, ktoré pôsobia v zahraničných ligách. Okrem toho nám, žiaľ, nemohla v týchto súbojoch pomôcť zranená Simona Szarková, s ktorou v zostave by to určite nedopadlo až tak zle. Ale aby som sa vrátila k tomu, čím som začala, úroveň MOL Ligy je naozaj slabá a ak sa v tomto smere niečo nezmení, tak sa budeme v každej jednej kvalifikácii takto trápiť,“ rozhovorila sa Katarína Dubajová, ktorú to počas zápasov so Švédskom neraz ťahalo na palubovku.

POZRITE SI CELÚ TELEVÍZNU DEBATU S KATARÍNOU DUBAJOVOU:Dubajová si pozíciu asistentky reprezentačného trénera v dvoch dueloch mimoriadne váži, no jej ďalšia budúcnosť pri národnom družstve je nateraz otázna. Krátko po dvojzápase so Švédskom bol totiž kormidelník SR Ján Packa zo svojej funkcie odvolaný a spravidla to funguje tak, že nový kouč si so sebou prinesie alebo zostaví aj svoj realizačný tím. „Nečakali sme takýto krok zo strany hádzanárskeho zväzu. Pre mňa osobne to bolo prekvapenie, keďže tréner Packa bol pri kormidle iba od septembra. Výkonný výbor to však zrejme videl inak. Zároveň však nepopieram, že za tie dva týždne, čo som bola pri reprezentácii, som cítila aj veľký tlak od dievčat či fanúšikov. A práve to bol podľa mňa hlavný dôvod tohto kroku,“ zamyslela sa Dubajová.

Rodáčka z Bratislavy sa však už nejaký ten piatok na nedostatok práce sťažovať veru nemôže. Okrem toho, že trénuje deti v Šali, je aj hrajúcou trénerkou v Seredi, ktorá pôsobí v 1. lige. Paradoxom je, že ešte aj v pokročilom hádzanárskom veku sa v uplynulej sezóne stala najlepšou kanonierkou druhej najvyššej súťaže. „K tomu, aby som začala trénovať deti, ma donútil ešte počas pôsobenia v Luxembursku môj syn. Po návrate na Slovensko som totiž zistila, že to nemá kto robiť. Oslovila som preto pána Kľačka zo šalianskeho klubu, slovo dalo slovo a rozhodla som sa ísť do toho. Baví ma to a navyše sa musím priznať, že s deťmi mám oveľa väčšiu trpezlivosť ako so ženami. Pri ženách ma totiž vie poriadne vytočiť, keď nevedia základné veci, ktoré mali už dávno ovládať. Deti sú naopak špongia a veci, ktoré ich učím, veľmi rýchlo nasávajú,“ pokračovala dnes už 40-ročná skúsená hádzanárka a trénerka v jednej osobe.

Čaká, kto ju prekoná


Pre dlhoročnú reprezentantku SR boli vrcholom kariéry ME 2014 v Maďarsku a Chorvátsku. „Bolo to krásne podujatie, a preto ma ešte aj dnes mrzí, že som ich nezažila viac. Som totiž presvedčená o tom, že moja generácia báb bola ešte kvalitnejšia ako tá, s ktorou som kontinentálny šampionát absolvovala. Aj preto, keď sa s niektorými dievčatami z mojich mladých čias ešte aj v súčasnosti o tom rozprávame, tak sme smutné. Častokrát nám k účasti na niektorom z vrcholových podujatí totiž chýbal iba malý krôčik. Každopádne som rada, že som sa toho dožila aspoň na konci mojej hráčskej kariéry,“ povedala členka slovenského družstva, ktoré na spomínaných ME obsadilo 12. priečku.Celkovo odohrala Dubajová v drese s dvojkrížom na prsiach bezmála 250 zápasov, v ktorých nastrieľala viac než 970 gólov. Nelákala ju magická tisícka? „Čoby nie? V hlave som mala dokonca métu, že prekonám najlepšiu slovenskú hádzanárku 20. storočia Máriu Ďurišinovú, ktorá nastrieľala v reprezentačnom drese okolo 1500 gólov. Navyše, moji rodičia a najmä môj brat ma tlačil k tomu, aby som tú tisícgólovú hranicu pokorila, no rozhodla som sa to stopnúť a čakať, kto prekoná mňa. Dúfam, že sa niektorá baba vyhecuje a podarí sa jej to,“ dodala na záver s úsmevom Katarína Dubajová.