Quantcast
< sekcia Šport

Kasparov označil svetové športové organizácie za nástroje diktátorov

Ruský šachový veľmajster a politický aktivista Garri Kasparov reční na Varšavskom bezpečnostnom fóre 20. novembra 2014 vo Varšave. Foto: TASR/AP

Šport podľa neho podporil Putina, keď udelil Rusku organizáciu niekoľkých svetových podujatí vrátane ZOH 2014 v Soči a MS 2018 vo futbale.

Moskva 7. marca (TASR) - Bývalý majster sveta v šachu Garry Kasparov v pondelok skritizoval niekoľko športových organizácií na čele s Medzinárodným olympijským výborom (MOV) a označil ich za "nástroje diktátorov".

"Nie som fanúšik pána Thomasa Bacha ani iných funkcionárov, či už v MOV, alebo v Medzinárodnej futbalovej federácii (FIFA), pretože priamo alebo nepriamo udržiavajú kontakt s ´Putinmi´ tohto sveta," netajil rozhorčenie 58-ročný Kasparov v rozhovore pre nemecké médiá. Bývalý šachista už minulý týždeň ostro kritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý nariadil inváziu na Ukrajinu.

Šport podľa neho podporil Putina, keď udelil Rusku organizáciu niekoľkých svetových podujatí vrátane ZOH 2014 v Soči a MS 2018 vo futbale. Hosťovanie týchto podujatí vidí ako ďalší historický príklad, keď si autokratický vodca zlepšoval imidž prostredníctvom športu: "Putin optimalizoval manuál vďaka tomu, že mal viac peňazí než ktorýkoľvek diktátor pred ním. Jeho systém však skolaboval, pretože totálne podcenil reakciu západného sveta na vojenskú intervenciu."