Kelemen absolvoval premiéru v NHL, Fehérváry si pripísal asistenciu

Na snímke slovenský hokejista Miloš Kelemen v Arizony 24. januára 2023. Foto: TASR/AP

Kelemena vedenie Arizony v utorok povolalo z farmárskeho mužstva Tucson Roadrunners (AHL) do prvého tímu, v ktorom nahradil Michaela Carconeho.

New York 25. januára (TASR) - Slovenský hokejista Miloš Kelemen absolvoval premiéru v NHL. V noci na stredu nastúpil v druhom útoku Arizony v dueli s Anaheimom, v ktorom domáci Coyotes prehrali 2:5. Kelemen strávil na ľade 10 minút a 4 sekundy, na bránku súpera vyslal jednu strelu a prezentoval sa tromi bodyčekmi. New Jersey Devils s Tomášom Tatarom zvíťazili nad Vegas Golden Knights 3:2 po predĺžení.

Kelemena vedenie Arizony v utorok povolalo z farmárskeho mužstva Tucson Roadrunners (AHL) do prvého tímu, v ktorom nahradil Michaela Carconeho. Slovenský krídelník ťahá svoju prvú sezónu v zámorí. Bronzový medailista zo ZOH v Pekingu podpísal vlani v máji s Coyotes dvojročný nováčikovský kontrakt. Na jeseň sa predstavil v prípravnom kempe "kojotov", po ktorom zamieril na farmu do AHL. V drese Tucsonu odohral 39 zápasov, v ktorých nazbieral 20 kanadských bodov za deväť gólov a 11 asistencií.

"Bol to krásny moment a som veľmi nadšený, že som mohol nastúpiť. Cítil som nervozitu pred zápasom. V prvej tretine sme hrali dobre, keďže sme mali aj niekoľko šancí, ale nepodarilo sa nám skórovať. Mal by som lepšie pocity, keby sme pri mojej premiére triumfovali," povedal Kelemen pre nhl.com. Arizona prehrala dvanásty z uplynulých štrnástich zápasov a v Západnej konferencii jej patrí 14. miesto. Anaheim zvíťazil v druhom z predchádzajúcich troch duelov. Obranca Cam Fowler a Troy Terry zaznamenali po tri body.

Martin Fehérváry si pripísal na konto asistenciu, Washington však prehral na ľade Colorada 2:3. Slovenský obranca odohral 17 minút a prihral na prvý gól Capitals. Počas duelu si pripísal aj dve strely na brankára Alexandara Georgieva. Ten prispel k triumfu Avalanche 37 úspešnými zákrokmi. "Neodohrali sme náš najlepší zápas. Som však šťastný, že sa nám podarilo získať dva body, ktoré nás opäť posunuli v tabuľke. Georgie bol náš najlepší hráč a predviedol vynikajúci výkon v bránke," povedal tréner hostí Jared Bednar, ktorý získal svoje 266. víťazstvo a stal sa najúspešnejším trénerom v histórii Avalanche/Quebec Nordiques. Prekonal tak Michela Bergerona. "Je to privilégium trénovať a pracovať v profilige. Vážim si, že môžem pracovať pre organizáciu, akou je Avalanche, ktorá mi dala prvú šancu na pozícii hlavného trénera," konštatoval Bednar podľa cbsnews.com.

Tampa Bay s Erikom Černákom zdolala Minnesotu 4:2. Slovenský obranca absolvoval 19:12 min. Zápas rozhodol v 45. minúte Steven Stamkos. Corey Perry prispel k triumfu dvoma gólmi a zaznamenal svoj prvý duel s viac ako jedným presným zásahom od 5. decembra 2021. "Pracoval som na tréningu na svojom zakončení a konečne sa to vyplatilo. Teším sa, že mi to padlo," uviedol Perry. Brankár Andrej Vasilevskij predviedol 33 zákrokov pri svojom 250. víťazstve v profilige. Podarilo sa mu to v 399. stretnutí, čím sa zaradil na druhé miesto v NHL za Kena Drydena (381).

Tatar nebodoval pri triumfe Devils nad Vegas Golden Knights 3:2 po predĺžení. Tridsaťdvaročný Slovák bol na ľade 15:15 min a pripísal si jednu strelu na bránku. O zisku dvoch bodov pre domácich rozhodol svojím druhým gólom Dougie Hamilton. "Jack prešiel do útočného pásma, naviazal na seba dvoch hráčov a ja som to mal už jednoduché," povedal Hamilton. Stal sa šiestym obrancom v histórii profiligy, ktorý strelil gól v dvoch predĺženiach za sebou. Pridal sa k Brentovi Burnsovi, Tomovi Potimu, Gregovi DeVriesovi, Chrisovi Cheliosovi a Harrymu Cameronovi.

Patrice Bergeron rozhodol v 48. minúte svojím osemnástym gólom v sezóne o triumfe Bostonu na ľade Montrealu. Bruins zaznamenali šieste víťazstvo za sebou a stali sa najrýchlejším tímom v profilige, ktorý dosiahol 80 bodov. Ešte dve mužstvá to dosiahli za menej ako 50 duelov: Philadelphia (49 v sezóne 1979-80) a Montreal (49 v 1943-44). "David vystrelil hneď po vhadzovaní a mne sa potom našťastie podarilo nájsť puk. Myslím si, že brankár pri mojom zakončení nič nevidel, čo mi pomohlo skórovať," povedal Bergeron. Domáci útočník Kirby Dach skóroval dvakrát vo svojom 200. zápase.

Pittsburgh zdolal v prestrelke Floridu 7:6 po predĺžení. Kris Letang dosiahol 4 body za dva góly a asistencie. Tridsaťpäťročný obranca nastúpil po takmer mesiaci a v 65. minúte rozhodol duel. "Bolo to niečo neskutočné. Nevedel som, čo mám od seba očakávať a ako mi to pôjde. Spoluhráči ma podporovali počas predchádzajúceho mesiaca a teším sa, že som späť," uviedol Letang. Ten má na konte 31 bodov v predĺžení a vyrovnal v tejto štatistike Erika Karlssona zo San Jose, čo je najviac obrancami.

Hokejisti Los Angeles uspeli v predĺžení na ľade Philadelphii. Kevin Fiala skóroval po 69 sekundách a pomohol Kings k druhému triumfu za sebou.

Tage Thompson zaznamenal gól a dve asistencie pri víťazstve Buffala na ľade St. Louis Blues 5:3. "Myslím si, že počas celého duelu sme dodržiavali náš herný plán a podarilo sa nám uspieť. Oni majú dobrý tím, ale snažili sme sa hrať jednoducho a vyplatilo sa to," povedal Thompson. Buffalo triumfovalo v štvrtom zápase za sebou a prvýkrát na ľade St. Louis od 27. decembra 2009.

Detroit uspel proti San Jose 3:2 po predĺžení. Andrew Copp rozhodol v 61. minúte. "Žraloci" prehrali v ôsmom z uplynulých desiatich stretnutí a patrí im v Západnej konferencii trináste miesto.

Nashville zdolal Winnipeg 2:1. Rozhodujúci gól strelil Tanner Jeannot, ktorý sa presadil po 39 zápasoch. "Je to naozaj dobrý pocit a konečne to zo mňa opadlo. Robím všetko pre to, aby som pomohol tímu a teším sa, že mi to konečne padlo," povedal Jeannot.

Tréner Rick Tocchet uspel v prvom stretnutí na lavičke Vancouveru. Canucks zdolali Chicago 5:2. Andrej Kuzmenko skóroval dvakrát a Elias Pettersson s Lukom Schennom mali dve asistencie.

NHL - sumáre:

Detroit Red Wings - San Jose Sharks 3:2 pp (0:0, 2:2, 0:0 - 1:0)
Góly: 23. Erne (Larkin, Hronek), 37. Rasmussen, 61. Copp (Rasmussen) – 28. Meier (Karlsson, Hertl), 40. Couture (Karlsson, Megna). Brankári: Husso - Reimer, strely na bránku: 35:30.

Montreal Canadiens - Boston Bruins 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)
Góly: 30. Dach (Dadonov, Hoffman), 52. Dach (Belzile, Barron) – 35. Hall (Pastrňák, McAvoy), 50. Krejčí (Pastrňák, Zacha), 58. Bergeron (Marchand, Pastrňák), 60. Pastrňák (Krejčí). Brankári: Montembeault - Swayman, strely na bránku: 22:29.

Philadelphia Flyers - Los Angeles Kings 3:4 pp (2:2, 1:1, 0:0 - 0:1)
Góly: 6. van Riemsdyk (Tippett, Provorov), 11. Allison (Hayes, Provorov), 31. Ristolainen (van Riemsdyk, Frost) – 10. Kopitar (Fiala, Doughty), 12. Kopitar (Kempe, Byfield), 39. Fagemo (Lizotte), 62. Fiala. Brankári: Hart - Copley, strely na bránku: 31:38.

Pittsburgh Penguins - Florida Panthers 7:6 pp (3:3, 1:1, 2:2 - 1:0)
Góly: 11. Rakell (Malkin, Letang), 12. Heinen (Poehling, O'Connor), 19. Letang (Dumoulin, Heinen), 40. Crosby (Guentzel, Petry), 51. O'Connor (Poehling, Heinen), 55. Malkin (Crosby, Letang), 65. Letang (Malkin, Crosby) – 7. Reinhart (Ekblad, Barkov), 9. Tkachuk (Montour, Barkov), 20. Verhaeghe (Ekblad), 31. Ekblad (Reinhart, Tkachuk), 45. White (Cousins, Lomberg), 58. Verhaeghe. Brankári: DeSmith - Lyon, strely na bránku: 49:39.

Tampa Bay Lightning - Minnesota Wild 4:2 (0:0, 2:2, 2:0)
Góly: 30. Perry (Colton, Sergačov), 39. Perry (Colton, Killorn), 55. Stamkos (Sergačov, Kučerov), 60. Kučerov (Hagel) – 24. Eriksson Ek (Middleton), 32. Kaprizov (Eriksson Ek, Boldy). Brankári: Vasilevskij - Fleury, strely na bránku: 39:35.

New Jersey Devils - Vegas Golden Knights 3:2 pp (1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)
Góly: 4. Palát (Hischier, Bratt), 59. Hamilton (Bratt, Hughes), 64. Hamilton (Hughes, Vaněček) – 32. Hutton (Hague, Stephenson), 35. Karlsson (Marchessault, Smith). Brankári: Vaněček - Thompson, strely na bránku: 36:30.

Nashville Predators - Winnipeg Jets 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Góly: 34. Glass (Josi, Forsberg), 46. Jeannot (Novak) – 1. Dubois (Perfetti, DeMelo). Brankári: Saros - Hellebuyck, strely na bránku: 41:33.

St. Louis Blues - Buffalo Sabres 3:5 (0:3, 2:1, 1:1)
Góly: 25. Barbašev (Krug, Faulk), 28. Schenn (Faulk, Krug), 41. Kyrou (Saad, Leddy) – 1. Skinner (Thompson, Okposo), 2. Tuch (Skinner, Jokiharju), 10. Power (Peterka, Thompson), 22. Thompson (Tuch, Samuelsson), 59. Cozens. Brankári: Binnington - Luukkonen, strely na bránku: 28:31.

Arizona Coyotes - Anaheim Ducks 2:5 (0:1, 0:2, 2:2)
Góly: 51. Hayton, 55. Schmaltz (Hayton, Chychrun) – 18. Vatrano (Terry), 24. Terry (Fowler, Megna), 25. Fowler (Terry, Zegras), 44. Fowler (Shattenkirk, Vatrano), 57. Henrique (Silfverberg). Brankári: Ingram - Stolarz, strely na bránku: 39:43.

Colorado Avalanche - Washington Capitals 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)
Góly: 9. Lehkonen (MacKinnon, Toews), 23. Cogliano (MacDermid, O'Connor), 36. Newhook (O'Connor, Girard) – 25. Sheary (FEHÉRVÁRY, Mantha), 50. Ovečkin (Strome). Brankári: Georgijev - Kuemper, strely na bránku: 26:39.

Vancouver Canucks - Chicago Blackhawks 5:2 (0:1, 2:1, 3:0)
Góly: 28. Kuzmenko (Michejev, Pettersson), 36. Kuzmenko (Pettersson, Schenn), 52. Joshua (Boeser, Hughes), 53. Dries (Garland, Miller), 59. Horvat (Schenn) – 18. Kane (C. Jones, Domi), 33. Lafferty (McCabe, S. Jones). Brankári: Delia - Mrázek, strely na bránku: 48:14.

Tomáš Tatar (New Jersey) 15:15 0 0 0 0 1 0
Erik Černák (Tampa Bay) 19:12 0 0 0 0 2 0
Miloš Kelemen (Arizona) 10:04 0 0 0 0 1 0
Martin Fehérváry (Washington) 17:00 0 1 1 0 2 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/