Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel

Kelemen odohral tretí zápas za Arizonu, Rangers s Halákom prehrali

Ľavé krídlo Jake Guentzel (59) z Pittsburghu Penguins a vpravo brankár Jaroslav Halák z New Yorku Rangers počas zápasu zámorskej NHL Pittsburgh Penguins - New York Rangers 12. marca 2023 v Pittsburghu. Foto: TASR/AP

Halák dostal v bránke Rangers príležitosť prvýkrát od 3. marca a zaznamenal štvrtú prehru za sebou. Proti Pittsburghu mal 91,4-percentnú úspešnosť zákrokov.

New York 13. marca (TASR) - Hokejisti New Jersey v zostave s Tomášom Tatarom zvíťazili v noci na pondelok v NHL nad priebežne druhým tímom Východnej konferencie Carolinou 3:0 a bodovo sa na ňu dotiahli. Slovenský útočník Miloš Kelemen si pripísal svoj tretí štart v profilige, jeho Arizona zdolala Minnesotu 5:4 po predĺžení. V akcii bol aj Jaroslav Halák, jeho tím New York Rangers prehral na ľade Pittsburghu 2:3 po predĺžení. Slovenský brankár predviedol 32 úspešných zákrokov.

Kelemena povolali Coyotes z farmy do prvého tímu tesne pred stretnutím s Wild. Nastúpil prvýkrát od 4. marca, tréner ho zaradil na krídlo štvrtej formácie. Odohral vyše 6 minút a v 2. tretine si odsedel menší trest za držanie. Prezentoval sa aj mínusovým bodom a jednou zblokovanou strelou. Aj po svojom treťom zápase v profilige naďalej čaká na prvý kanadský bod. O víťazstve Coyotes 5:4 rozhodol v predĺžení Clayton Keller, ktorý nazbieral v zápase tri kanadské body (2+1), jeho spoluhráč Barrett Hayton mal bilanciu 2+2. Coyotes, ktorí patria k najslabším tímom Západnej konferencie, sa v nedávnom období výsledkovo dvihli. Bodovali v každom z uplynulých štyroch zápasov a v troch z nich zvíťazili. "Dnes tam bol z našej strany hokej zo starej školy. Bol tam boj, určitá tvrdosť a veľa emócií. Naši hráči sa herne posunuli a som na nich hrdý. Chcú bojovať jeden za druhého. Vieme, v akej sme situácii, ale tým sa pre nás nič nemení," poznamenal tréner "kojotov" Andre Tourigny, na ktorého nadviazal Keller. Ten pripomenul nedávne odchody troch skúsených hráčov Jacoba Chychruna, Shaynea Gostisbeherea a Nicka Bjugstada. "Vymenili sme viacerých chalanov, ale z nižšej súťaže prišli ďalší a dnes nám pomohli k víťazstvu." Spoločne s Kelemenom sa pred zápasom s Wild posunul do prvého tímu Arizony z Tucsonu aj Bokondji Imama. Kanaďan, ktorého rodičia pochádzajú z Konga, sa už v 3. minúte dostal do pästnej výmeny s tvrdým mužom Minnesoty Ryanom Reavesom. Ich potýčka však netrvala dlho, po pomerne dlhom postávaní oproti sebe Imama v snahe o úder minul a Reaves ho sebaisto spacifikoval. Napokon si popri víťaznej bitke pripísal aj gól a asistenciu, čím skompletizoval hetrik Gordieho Howea. Hráči Minnesoty bodovali v 13. zápase v rade, v 10 z nich zvíťazili.

Halák dostal v bránke Rangers príležitosť prvýkrát od 3. marca a zaznamenal štvrtú prehru za sebou. Proti Pittsburghu mal 91,4-percentnú úspešnosť zákrokov. Smerovalo na neho 35 striel, z ktorých zneškodnil 32. Rangers dvakrát stiahli najtesnejšie manko, o víťazstve "tučniakov" napokon rozhodol v presilovke Kris Letang. Asistovali mu Sidney Crosby a Jevgenij Malkin, teda na víťaznom góle sa podieľali traja zo štyroch najstarších hráčov Pittsburghu, ktorý je s priemerným vekom kádra nad 30 rokov najstarší v súťaži. "Veľa našich hráčov má skúsenosti. Vedia, čo majú robiť, aby sme zvládli dôležité momenty a dostali sa do play off. Každý má svoju úlohu a musí ju robiť najlepšie, ako vie. Tak to aj teraz robíme," povedal pre zámorské médiá 35-ročný Letang, ktorý strelil svoj 11. gól v predĺžení. V histórii NHL ich spomedzi obrancov viac dosiahli iba Brent Burns (16) a Scott Niedermayer (13). Kapitán "tučniakov" dosiahol v sezóne 2022/2023 na métu 50 asistencií. Podarilo sa mu to už v 10 sezóne v kariére - najviac spomedzi aktívnych hráčov. Crosby ani Letang nechýbali v play off ani raz počas 17 sezón v drese Penguins. Ich tím je po 66 zápasoch na pozícii, ktorá znamená prvú voľnú kartu vo Východnej konferencii. Rangers hrali tretí zápas za sebou, ktorý sa neskončil po riadnom hracom čase. Po predošlých dvoch víťazstvách v Montreale a Buffale zakončili štvorzápasový trip na klziskách súperov prehrou. "Nehrali sme dobre, to priznávame. Dnes sme stáli proti skutočne silnému tímu. Tvrdo bojujeme, ale musíme byť lepší," povedal tréner Rangers Gerard Gallant.

Slovenský útočník Tomáš Tatar nastúpil opäť v prvej formácii New Jersey a proti Caroline odohral vyše 13 minút. Počas nich sa prezentoval jednou strelou. Devils zvíťazili 3:0 najmä zásluhou troch bodov Jacka Hughesa (1+2) a brankára Víteka Vaněčeka, ktorý zneškodnil všetkých 32 striel hostí. Devils zvíťazili v treťom zápase za sebou a v tabuľke Východnej konferencie sa bodovo dotiahli práve na priebežne druhú Carolinu. "Je to pre nás veľké víťazstvo. Hurricanes majú dobrý tím, takže sme vedeli, že musíme hrať všetci naplno," povedal Hughes po tom, ako jeho tím zvíťazil v siedmom z uplynulých deviatich zápasov. Americký útočník zaznamenal už 27. viacbodový zápas v sezóne, čím vyrovnal klubový rekord Taylora Halla zo sezóny 2017/2018. Brankár Vaněček vychytal tretie čisté konto v sezóne a deviate v profiligovej kariére. "Hráme naozaj dobre. Obrancovia robia svoju prácu na sto percent, útočníci strieľajú góly a brankár im už len musí pomáhať víťaziť," konštatoval Vaněček. Hurricanes sa v uplynulých troch zápasoch trápili v koncovke. Po víťazstve 1:0 nad Philadelphiou prišli dve prehry, v ktorých ani raz neskórovali. "Keď sa vám nedarí dostať puk do bránky, tak je problém zvíťaziť. Mali sme šance, ktoré nás naozaj môžu mrzieť," vravel útočník Caroliny Seth Jarvis.

Slovenský obranca Erik Černák z Tampy Bay odohral proti Winnipegu 19 minút, pri domácej prehre 2:3 nebodoval. Jets zdolali Lightning aj v druhom vzájomnom zápase v prebiehajúcej sezóne. Domácim k víťazstvu nepomohla ani strelecká prevaha 35:22. "Myslím si, že sme dnes mali veľa šancí. Odohrali sme dobrý zápas, ale aj tak sme nezvíťazili. Ani neviem, koľko šancí sme nevyužili, no nebolo ich málo. Spôsob, akým sme hrali, je ten správny a ak to budeme robiť aj naďalej, tak budeme určite víťaziť," poznamenal útočník Tampy Alex Killorn.

Hráči Detroitu vrátili Bostonu prehru 2:3 z predošlého dňa a na domácom ľade ho zdolali 5:3. Proti najlepšiemu tímu doterajšieho priebehu súťaže viedli už 4:0, Bruins sa však tromi gólmi vrátili do zápasu. Tri body za bilanciu 1+2 si pripísal kapitán Detroitu Dylan Larkin. Pre Boston to bola druhá prehra z uplynulých troch zápasov, so 105 bodmi je však naďalej jasný líder súťaže.

Hokejisti Vegas si tretím víťazstvom za sebou upevnili pozíciu najlepšieho tímu Západnej konferencie. Na ľade St. Louis zvíťazili 5:3. V bránke "zlatých rytierov" absolvoval svoj debut v NHL český brankár Jiří Patera a z 33 striel inkasoval tri góly. "Snažili sme sa hrať rýchly hokej a to nie je pre brankára vždy ideálne. Moji spoluhráči však držali súperových hráčov ďaleko od bránky a ja som videl všetky strely. Tým mi výrazne uľahčili prácu," vyznal sa Patera, ktorý je už ôsmy český brankár so štartom v NHL v ročníku 2022/2023.

Flames zvýšili svoju šancu na účasť v play off víťazstvom nad Ottawou 3:1. V zostave Calgary opäť absentoval slovenský útočník Adam Ružička, ktorý nehral už v desiatom zápase za sebou. Flames zvíťazili v troch z uplynulých štyroch duelov, Senators prehrali tri zo štyroch. "Plamene" na druhú voľnú kartu v Západnej konferencii strácajú momentálne päť bodov.

Hráči Nashvillu vyhrali na ľade Anaheimu 5:4 po predĺžení. Víťazný gól strelil americký útočník Thomas Novak, ktorý mal v zápase bilanciu 2+1. "Vedeli sme, že nás po ťažkom zápase v Los Angeles čaká ďalší silný súper. Anaheim na nás vytvoril tlak, ale veril som našej hre. Napokon sme našli spôsob, ako zvíťaziť," poznamenal tréner Nashvillu John Hynes.

NHL - sumáre:

Detroit Red Wings - Boston Bruins 5:3 (1:0, 3:1, 1:2)

Góly
: 13. Chiasson (Larkin, Raymond), 27. Seider, 31. Larkin (Raymond, Seider), 36. Erne (Berggren, Oesterle), 60. Copp (Suter, Larkin) - 37. Grzelcyk (Pastrňák, Zacha), 44. DeBrusk (Clifton), 47. Pastrňák (Zacha, Grzelcyk). Brankári: Husso - Swayman, strely na bránku: 26:33

Pittsburgh Penguins - New York Rangers 3:2 pp (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)

7. Rakell (Crosby, Malkin), 22. Zucker (Dumoulin), 62. Letang (Malkin, Crosby) - 12. Goodrow (Vesey, Motte), 50. Kreider (Trocheck). Brankári: Jarry - HALÁK, strely na bránku: 35:29

New Jersey Devils - Carolina Hurricanes 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

7. Hughes, 9. Bratt (Hughes, Hamilton), 25. Bratt (Hughes). Brankári: Vaněček - Kočetkov, strely na bránku: 23:32

St. Louis Blues - Vegas Golden Knights 3:5 (1:1, 1:2, 1:2)

14. Vrána (Kyrou, Schenn), 36. Kyrou (Thomas, Bučnevič), 43. Pitlick (Scandella, Walker) - 9. Karlsson (Dorofejev, Smith), 21. Marchessault (Pietrangelo, Martinez), 23. Amadio (Howden, Hague), 46. Dorofejev (Karlsson, Smith), 60. Pietrangelo (Barbašov). Brankári: Binnignton - Patera, strely na bránku: 33:31

Tampa Bay Lightning - Winnipeg Jets 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)

2. Killorn (Cirelli, Hagel), 31. Cirelli (Hagel) - 11. Schmidt (Stanley), 22. Niederreiter (Scheifele, Wheeler), 30. Barron (Dillon, Appleton). Brankári: Vasilevskij - Hellebuyck, strely na bránku: 35:22

Calgary Flames - Ottawa Senators 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)

Góly
: 13. Andersson (Backlund, Lindholm, 19. Lindholm (Backlund, Andersson, 28. Huberdeau (Kadri, Toffoli), 34. Hanifin (Kadri, Huberdeau), 46. Lewis (Lucic) - 26. Stützle. Brankári: Markström - Mandolese, strely na bránku: 40:31

Anaheim Ducks - Nashville Predators 4:5 pp (1:2, 1:1, 2:1 - 0:1)

Góly
: 16. McTavish (Jones), 25. Vatrano (Fowler, Silfverberg), 58. Terry (White, Fowler), 60. McTavish (Fowler, Zegras) - 10. Tomasino (Fabbro, Sissons), 14. Novak (Josi), 42. Sherwood (Novak, Josi), 54. Trenin (Smith, Sissons), 62. Novak (Tomasino). Brankári: Gibson - Saros, strely na bránku: 37:36

Arizona Coyotes - Minnesota Wild 5:4 pp (2:2, 1:2, 1:0 - 1:0)

2. Hayton (Välimäki, Ritchie), 13. Hayton (Ritchie, Boyd), 39. Ritchie (Keller, Söderström), 53. Keller (McBain, Hayton), 65. Keller (Hayton, Välimäki) - 6. Zuccarello (Middleton, Spurgeon), 19. Reaves (Shaw, Dewar), 22. Boldy (Klingberg), 36. Dewar (Shaw, Reaves)

Erik Černák (Tampa Bay) 19:00 0 0 0 +1 0 0

Tomáš Tatar (New Jersey) 13:16 0 0 0 0 1 0

Miloš Kelemen (Arizona) 6:03 0 0 0 -1 0 2

----------------------------------------------

Jaroslav Halák (NY Rangers) 61:38 32/35 91,4

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/ brankár: počet odchytaných minút, zákroky/strely, percentuálna úspešnosť zásahov/

Štatistiky slovenských hokejistov v základnej časti zámorskej NHL k 13. marcu 2023

Jaroslav Halák (NY Rangers) 20 8 547 54 90,1% 2,81 0 0

/za menom a klubovou príslušnosťou nasledujú počet odohratých zápasov, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných zápasov, víťazstiev, počet úspešných zákrokov, inkasovaných gólov, percentuálna úspešnosť zásahov, priemer inkasovaných gólov na zápas, počet čistých kont, trestné minúty/

Individuálne štatistiky v základnej časti zámorskej hokejovej NHL k 13. marcu 2023