Sobota 11. máj 2024Meniny má Blažena

Kilde zvíťazil v skrátenom zjazde, Bendik na 48. mieste

Nórsky lyžiar Aleksander Aamodt Kilde gestikuluje v cieli zjazdu Svetového pohára v alpskom lyžovaní vo štvajčiarskom stredisku Wengen v sobotu 14. januára 2023. Foto: TASR/AP

Kilde získal najviac času v druhom sektore, kde bol absolútne najrýchlejší. Nevyšla mu naopak tretia časť, ale v prvej polovici si vytvoril dostatočne pohodlný náskok na zvyšok súperov.

Wengen 14. januára (TASR) - Nórsky lyžiar Aleksander Aamodt Kilde suverénne zvíťazil v sobotňajšom zjazde Svetového pohára vo švajčiarskom Wengene. Nadviazal na triumf z piatkového super-G na Lauberhorne a slávil šieste prvenstvo v sezóne. Zároveň si upevnil vedúce postavenie v priebežnom hodnotení disciplíny. Slovák Martin Bendik obsadil 48. priečku.

Druhé miesto obsadil domáci lyžiar a líder celkového poradia SP Marco Odermatt, ktorý stratil na Kildeho 0,88 sekundy. Pódium doplnil Mattia Casse s mankom 1,01 s, Talian vyrovnal svoj najlepší výsledok v kariére, ktorý dosiahol v decembrovom zjazde vo Val Gardene. Slovák Martin Bendik sa chystal vyraziť so štartovým číslom 57. V dôsledku silného vetra v hornej časti zjazdovky absolvovali pretekári iba skrátenú verziu trate.

Kilde získal najviac času v druhom sektore, kde bol absolútne najrýchlejší. Nevyšla mu naopak tretia časť, ale v prvej polovici si vytvoril dostatočne pohodlný náskok na zvyšok súperov. "Cítil som, že mám dobrú rýchlosť z tunela a vedel som, že mám šancu. Keď som prišiel do cieľa so zelenými číslami, bolo to dobré znamenie. Môžem ďalej pracovať a získať väčšiu sebadôveru," uviedol tridsaťročný Nór, ktorý dosiahol 18. triumf v kariére a jubilejný desiaty v zjazde. S kariérou sa pred domácimi fanúšikmi lúčil Beat Feuz, držiteľ najväčšieho počtu pódiových umiestnení v kráľovskej alpskej disciplíne (46).