Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav

Kilde vyhral super-G vo Wengene pred dvojicou domácich Švajčiarov

Nór Aleksander Aamodt Kilde sa usmieva v cieli pretekov super-G Svetového pohára alpských lyžiarov vo švajčiarskom stredisku Wengen v piatok 13. januára 2023. Foto: TASR - AP

Tridsaťročný Kilde dosiahol svoje 18. víťazstvo v SP a deviate v super-G, čim sa na piatom mieste historickej tabuľky v tejto disciplíne vyrovnal Marcovi Girardellimu.

Wengen 13. januára (TASR) - Nórsky lyžiar Aleksander Aamodt Kilde triumfoval v piatkovom super-G Svetového pohára vo švajčiarskom Wengene. Na slávnej zjazdovke Lauberhorn predstihol o 27 stotín sekundy domáceho Stefana Rogentina, na tretej priečke skončil ďalší Švajčiar a líder celkového poradia Marco Odermatt (+0,66).

Tridsaťročný Kilde dosiahol svoje 18. víťazstvo v SP a deviate v super-G, čim sa na piatom mieste historickej tabuľky v tejto disciplíne vyrovnal Marcovi Girardellimu. Vo štvrtom superobrovskom slalome sezóny, najdlhšom v seriálovom itinerári, najviac vyťažil zo skvelého úvodu. Najrýchlejší bol v prvých dvoch sektoroch a v zelených číslach sa udržal aj po záverečnej technickej pasáži s obávaným cieľovým esíčkom. Kilde v tomto ročníku už vyhral aj super-G v Beaver Creeku a zjazdy v Lake Louise, Beaver Creeku a Val Gardene. Náskok Odermatta na čele hodnotenia disciplíny skresal na 28 bodov. "Od začiatku som išiel na hranici možností, do pasáže Kernen-S som vletel, ale tam treba ísť na plný plyn," hodnotil jazdu Kilde.

Ďalšie dve miesta na stupňoch víťazov patrili Švajčiarom - druhý Rogentin dosiahol vo veku 28 rokov vôbec svoje prvé pódiové umiestnenie vo Svetovom pohári. Predtým bol najvyššie piaty v decembri 2021 v rovnakej disciplíne vo Val Gardene. Za ním sa zaradil Odermatt, ktorý vyhral dva z troch predchádzajúcich super-G v prebiehajúcej sezóne a ani tentoraz nechýbal medzi najlepšou trojicou. Ďalší pretekári už mali viac ako sekundové manko na víťazného Kildeho - štvrtý skončil Rakúšan Vincent Kriechmayr (+1,10) a piaty Talian Dominik Paris (+1,17). Preteky poznačil ťažký pád Taliana Giovanniho Franzoniho s číslom 33, ktorého vrtuľník transportoval do nemocnice. V závere už na trati úradoval silný vietor.

Vo Wengene sa súťažilo v super-G iba tretíkrát, vlani vyhral Odermatt a predtým v roku 1994 Girardelli. Vo švajčiarskom stredisku sa v sobotu pôjde klasický zjazd (12.30 h) a v nedeľu slalom (10.15 a 13.15).

SP - super-G mužov vo Wengene: 1. Andreas Aamodt Kilde (Nór.) 1:47,84, 2. Stefan Rogentin +0,27, 3. Marco Odermatt (obaja Švajč.) +0,66, 4. Vincent Kriechmayr (Rak.) +1,10, 5. Dominik Paris (Tal.) +1,17, 6. Ryan Cochran-Siegle (USA) +1,36, 7. Beat Feuzm (Švajč.) +1,42, 8. Gino Caviezel (Švajč.) +1,65, 9. Loc Meillard (Švajč.) +1,66, 10. Blaise Giezendanner (Fr.) +1,67

celkové poradie SP (po 18 z 39 súťaží): 1. Odermatt 1106 b., 2. Kilde 746, 3. Henrik Kristoffersen (Nór.) 565, 4. Kriechmayr 482, 5. Lucas Braathen (Nór.) 465, 6. Meillard 427,... 107. Adam ŽAMPA (SR) 16

poradie v super-G (4 z 8): 1. Odermatt 340, 2. Kilde 312, 3. Kriechmayr 209, 4. Rogentin 161, 5. Alexis Pinturault (Fr.) 143, 6. G. Caviezel 108