Kläbo a Fähndrichová sú víťazmi úvodnej etapy Tour de Ski

Johannes Hösflot Kläbo z Nórska. Foto: TASR/AP

Kläbo po prvenstve vo svojom štvrťfinálovom a semifinálovom behu uspel aj vo finále mužov, keď o 18 stotín sekundy zdolal Taliana Federica Pellegrina.

Val Müstair 31. decembra (TASR) - Nórsky bežec na lyžiach Johannes Hösflot Kläbo a domáca Nadine Fähndrichová sa stali víťazmi úvodnej etapy Tour de Ski, keď triumfovali v sobotných šprintoch voľnou technikou vo švajčiarskom stredisku Val Müstair.

Kläbo po prvenstve vo svojom štvrťfinálovom a semifinálovom behu uspel aj vo finále mužov, keď o 18 stotín sekundy zdolal Taliana Federica Pellegrina. Revanšoval sa mu tak za prehru pred dvomi týždňami v Davose, kde bolo poradie na prvých dvoch miestach opačné. "Som skutočne motivovaný na túto Tour de Ski. Bol to pre mňa vydarený štart," povedal podľa DPA Kläbo, ktorý slávil piate víťazstvo v prebiehajúcej sezóne Svetového pohára. Nór útočí už na tretí celkový triumf na TdS. Na treťom mieste finišoval jeho krajan Sindre Björnestad Skar, pódium iba tesne ušlo Čechovi Michalovi Novákovi, ktorý skončil štvrtý. Na čele celkového poradia SP zostal Nór Pal Golberg (786 b.), Kläbo je druhý (682).

Fähndrichová v silvestrovskom finále žien vypálila rybník pätici severských súperiek. Zvíťazila pred Švédkou Majou Dahlqvistovou, ktorá mala výbornú koncovku a predrala sa pred obe nórske sestry Lottu Udnes a Tiril Udnes Wengové. Ďalšia favoritka na celkový triumf Frida Karlssonová zo Švédska skončila piata. Fähndrichová vyhrala predtým aj svoj štvrťfinálový a semifinálový beh, v prebiehajúcej sezóne SP ovládla tretí šprint za sebou. "Bolo to náročné, no preteky som si veľmi užila. Čo sa týka mojich ambícií na Tour de Ski, pôjdem krok za krokom a budem dúfať v dobré umiestenie na konci," uviedla domáca pretekárka. Tiril Wengová si vďaka štvrtej priečke upevnila vedúcu pozíciu v SP.

Seriál Tour de Ski pokračuje na Nový rok druhou etapou, vo Val Müstair sú na programe stíhacie preteky mužov a žien klasicky.