Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Šport

Klinsmann nahneval Iránčanov, vyzvali ho k odchodu z FIFA

Ilustračná snímka. Foto: TASR - AP

Bývalý nemecký útočník Klinsmann pracuje v Medzinárodnej futbalovej federácii (FIFA) na oddelení technických štúdií, jeho šéfom je bývalý dlhoročný tréner Arsenalu Londýn Arsene Wenger.

Dauha 27. novembra (TASR) - Predstavitelia iránskeho futbalu a portugalský tréner tamojšej reprezentácie Carlos Queiroz vyzvali Jürgena Klinsmanna, aby odišiel zo štruktúr FIFA. Podľa nich pri televíznom hodnotení zápasu Irán - Wales (2:0) zástupcov Ázie urážal.

Bývalý nemecký útočník Klinsmann pracuje v Medzinárodnej futbalovej federácii (FIFA) na oddelení technických štúdií, jeho šéfom je bývalý dlhoročný tréner Arsenalu Londýn Arsene Wenger. Ako analytika si ho na duel B-skupiny pozvala do štúdia britská BBC. Irán predviedol proti Walesu kvalitný výkon, ktorý korunoval dvoma gólmi v nadstavenom čase druhého polčasu, no Klinsmannovi sa správanie jeho hráčov nepáčilo a pripisoval to ich národnej náture. "To nie je náhoda, všetko sa to konalo zámerne. Vytvárali tlak na rozhodcov. Neustále ste mohli vidieť, ako vyskakovali z lavičky, komunikovali s čiarovým a štvrtým rozhodcom. Hučali im do ucha, kričali do tváre, toto je ich kultúra. Po takýchto momentoch môžete stratiť koncentráciu," povedal Klinsmann podľa AFP. TASR pripomína, že v rokoch 2011-2016 trénoval aj reprezentáciu USA, s ktorou sa Irán stretne v rozhodujúcom zápase o postup do osemfinále.

Reakcia nenechala na seba dlho čakať. "Nezáleži na tom, ako rešpektujem to, čo dosiahol na trávniku. Jeho poznámky o iránskej kultúre, iránskom tíme a mojich hráčoch sú urážkou futbalu. Typické predpojaté tvrdenia a demonštrovanie vlastnej nadradenosti," vyhlásil tréner Iránčanov Queiroz a ako prvý vyzval Klinsmanna, aby rezignoval na svoj post vo FIFA.

Rýchlo sa k výzve pridalo aj vedenie Iránskej futbalovej federácie. "Už sme požiadali FIFA o okamžité vysvetlenie a požadujeme odstúpenie pána Klinsmanna," zverejnilo.

Klinsmann na kritiku reagoval ospravedlnením a chce sa stretnúť s Queirozom, aby "upokojil situáciu". Hru Iránu označil za obdivuhodnú a uviedol, že jeho slová neboli prijaté tak, ako zamýšľal. "Boli tam veci skutočne vytrhnuté z kontextu. Skúsim mu zavolať a upokojiť situáciu. Nikdy som nekritizoval Carlosa alebo lavičku Iránu. Niektorí si dokonca mysleli, že kritizujem rozhodcu, pretože neurobil nič s tým, ako sa chovali na lavičke. Opísal som len ich emotívny spôsob, ako riešia veci, čo je istým spôsobom obdivuhodné. Všetci žijú zápasom," povedal pre BBC.