Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. marec 2023Meniny má Beňadik
< sekcia Šport

V kombinácii zlato Pinturaulta a rakúsky súrodenecký bronz

Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault si kontroluje svoj čas po slalomovej časti kombinácie mužov na MS v alpskom lyžovaní vo francúzskom stredisku Courchevel-Méribel 7. februára 2023. Foto: TASR - AP

Pinturault si pred Schwarzom vybudoval 6-stotinový náskok už v prvej časti, ale podstatné tiež bolo, že v superobrovskom slalome bol úplne najrýchlejší.

Courchevel/Meribel 6. februára (TASR) - Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault sa stal druhýkrát v kariére majstrom sveta v kombinácii. V utorkovej dramatickej súťaži potešil väčšinu divákov v domácom dejisku Courchevel/Meribel, keď obhajujúceho šampióna Marca Schwarza z Rakúska zdolal o desatinu. Bronz získal ďalší Rakúšan Raphael Haaser (+0,44 s), 24 hodín po tom, ako sa z rovnakého úspechu tešila jeho sestra Ricarda.

Pinturault si pred Schwarzom vybudoval 6-stotinový náskok už v prvej časti, ale podstatné tiež bolo, že v superobrovskom slalome bol úplne najrýchlejší. Obaja borci jasne zdolali všetky súčasné superstar tejto disciplíny, aj keď Odermatt, Kilde i Kriechmayer si skôr skúšali kopec pred štvrtkovou špeciálnou súťažou. Predpoludním bol na tom dobre aj Rakúšan Raphael Haaser, stratil 14 stotín, ale Francúz s Rakúšanom sú neporovnateľne lepší slalomári. V druhej časti nezaváhali, hoci Schwarz krátko pred cieľom v zatvorenej bránke áno a to ho stálo zlato. "Zlato som stratil v tom dlhom oblúku, ale Alexisov úspech je fajnový príbeh. Ja mám moju tretiu kombi-medailu a som šťastný," zdôraznil pre APA.

Pred pretekmi obaja spolufavoriti disponovali početnými radostnými skúsenosťami. Zo súťaže všestrannosti má Pinturault zlato z roku 2019 a na predchádzajúcich MS skončil druhý za Schwarzom, ktorý bol predtým bronzový. Francúzsky borec navyše premenil na víťazstvo aj 10 zo svojich 21 štartov v kombinačných pretekoch Svetového pohára. "Je skvelé triumfovať tu v Courcheveli, v mojom domovskom meste. Ľudia boli úžasní, cítil som ako fandia mne i celému francúzskemu tímu a hnali ma dopredu. Som šťastný, že som dokázal vyhrať, hoci rovnako ako pred dvoma rokmi to bolo medzi mnou a Marcom veľmi tesné. Bol to pre mňa dokonalý deň, to je to správne slovo," povedal v cieli Pinturault, ktorého rodina vlastní v tomto francúzskom stredisku dva luxusné hotely.

Haaser napísal tiež malebný príbeh, jeho sestra Ricarda získala deň predtým v rovnakej disciplíne bronz. V super-G načrtol medailové nádeje. Nad očakávanie zašiel aj slalom, ktorý v SP nejazdí a pomohlo mu aj to, že špecialisti ako Loic Meillard a Atle Lie McGrath nedokázali v druhej časti predviesť jazdy na limite schopností: "Je to samozrejme mega, veľmi sa teším. Je to spoločná historka so sestrou, takže je to ešte krajšie."

MS v Courchevel-Méribel:

výsledky kombinácie mužov:
1. Alexis Pinturault (Fr.) 1:53,31 min,
2. Marco Schwarz (Rak.) +0,10 s,
3. Raphael Haaser (Rak.) +0,44,
4. River Radamus (USA) +0,69,
5. Atle Lie McGrath (Nór.) +0,72,
6. Loic Meillard (Švajč.) +1,20,
7. Tobias Kastlunger (Tal.) +2,99,
8. Albert Ortega (Šp.) +3,50,
9. Erik Arvidsson (USA) +4,43,
10. Ryan Cochran-Siegle (USA) +5,25.