Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Šport

Koniar je spokojný s oslavou storočnice: Rekord je čerešnička

Na snímke skupina elitných bežcov beží na deviatom kilometri počas bežeckých pretekov 101. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, 6. októbra 2024. Foto: TASR - Veronika Mihaliková

Samotné preteky ponúkli pútavé dianie v súbojoch o víťazov mužskej i ženskej kategórie. V tom o titul majstra Slovenska napokon triumfoval Martin Rusina.

Košice 6. októbra (TASR) - Úspešne zvládnutá organizácia jubilujúceho maratónu, ale aj výrazne vylepšený ženský rekord tešili riaditeľa Medzinárodného maratónu mieru Branislava Koniara. Storočnica najstaršieho európskeho maratónu bola pre organizátorov veľká výzva a hoci definitívnu bodku dá až symbolický beh 28. októbra, už teraz sa dá hovoriť o pozitívnom hodnotení.

"Vylepšený ženský rekord je čerešnička na torte," zhrnul Koniar výsledok Keňanky Rebbecy Sirwaney Tanuiovej, ktorá vylepšila predošlé maximum o priepastných 2:56 min na 2:21:08 h.

Roky 2023 a 2024 boli na MMM spojené s oslavami storočnice. Vlani súviseli s jubilejným 100. ročníkom MMM, v súčasnosti si organizátori pripomínajú sto rokov od prvého ročníka. V súvislosti s okrúhlymi výročiami stála pred organizačným tímom výzva dôstojne osláviť dôležitý míľnik "rodinného striebra" košického športu. "Vlani sme mali veľké obavy z nárastu účastníkov. Boli sme veľmi opatrní s plánovaním štartov, sektormi a cieľovým servisom. Napokon sme to zvládli a počas tohto roku sme boli pokojnejší, pretože sme už vedeli, do čoho ideme. Všetky sprievodné aktivity boli obrovská výzva, ale aj záťaž. Vlani sme išli do Štrasburgu, tentoraz do Paríža. Okrem toho tu boli vlani murálne maľby, Posol mieru, tento rok pribudla kniha či film. Nabrali sme si na plecia naozaj veľa, ale dokázali sme zladiť športový program so spoločenskou časťou. Zatiaľ nám vyšlo asi všetko," uviedol Koniar.

Záujem štartovať na druhom z jubilejných ročníkov bol enormný a organizátori museli už v júli zastaviť registráciu na čísle 17-tisíc. Na trati sa predstavili bežci z viac než 60 krajín. "Aj tento rok sme sa snažili posunúť podmienky pre bežcov. Detaily na občerstvovacích staniciach ako rozmiestnenie stolov či označenie vlastných fliaš sa zdajú ako drobnosti, no ak sa načítajú desatinky sekúnd na každom bode, na ktorom by sa niečo dalo stratiť, tak sú z toho zaujímavé čísla. V detailoch je ukrytý konečný úspech. Zdá sa, že sme to aj tento rok zvládli. Je to však výsledok know-how a skúseností nášho tímu, ktorý nerobí fatálne chyby a drobnosti sa snaží odstraňovať za pochodu. Veľmi spokojní sme aj s počasím. Predpovede sa počas týždňa menili každé 2-3 dni. Ráno bolo ideálne počasie, potom sa mierne zdvihol vietor, ale s tým sa musí počítať," zhodnotil Koniar.

Samotné preteky ponúkli pútavé dianie v súbojoch o víťazov mužskej i ženskej kategórie. V tom o titul majstra Slovenska napokon triumfoval Martin Rusina, ktorý mal pred Marekom Hladíkom náskok 2:39 min. Práve oni dvaja dlho bežali na trati v skupinke s Tanuiovou a Jackline Cheronovou, ktoré sa popasovali o ženský triumf. "To bolo veľmi zaujímavé. Napokon si všetci vzájomne pomohli a diváci ich všetkých hnali až do cieľa. Vzájomná spolupráca priniesla osoh pre všetkých," konštatoval Koniar, ktorý ocenil výkon najlepších Slovákov Rusinu a Veroniky Páleníkovej, ktorá časom 2:44:44 potvrdila pozíciu slovenskej favoritky. "Dlho som veril, že Tibor Sahajda ustojí záverečné týždne prípravy a bude štartovať na MMM. Pomohli sme mu so štartom v Seville, potom mal zdravotné problémy, po ktorých sa vrátil. Na polmaratóne v Košiciach si spravil výborný osobný rekord, no napokon nemohol štartovať na MMM. Videli sme však Martina Rusinu, ktorý odkrojil niekoľko minút zo svojho rekordu. Výborne bežala aj Veronika Páleníková, ktorá bežala veľmi dobre. U týchto dvoch bežcov je aj vzhľadom na ich vek náznak, že môžu znamenať určitý pokrok pre slovenský maratón," povedal Koniar.

Pre organizátorov sa MMM ešte neskončil, stane sa tak až koncom októbra. Bodkou za oslavami stého výročia od prvého štartu na košickom maratóne bude symbolický beh. Uskutoční sa v pondelok 28. októbra a povedie z Turne nad Bodvou do Košíc. Pred sto rokmi prišla do cieľa osmička vytrvalcov a toto číslo sa po sto rokoch symbolicky zvýši. "Ešte nevypíname motory, ideme ďalej. Predsavzali sme si, že sa patrí poriadne osláviť stovku. V pondelok 28. októbra budeme na miestach, ktoré pre maratón v Košiciach veľa znamenajú a to v mieste prvého štartu v Turni nad Bodvou. Bude to zahŕňať stretnutie s občanmi tejto obce i so starostom. Na symbolickom behu z Turne do Košíc, rovnako ako pred sto rokmi od 12.20 h, pobeží osmička bežcov. My k nim však napokon pridáme ešte jednu bežkyňu a verím, že v cieli bude päť žien a štyria muži," prezradil Branislav Koniar.

Blanár využil fórum v Antalyi na sériu diplomatických rokovaní

Blanár upozornil, že zastavenie tranzitu plynu cez ukrajinské územie hospodársky a ekonomicky poškodzuje nielen Slovensko a celú Európsku úniu, ale aj samotnú Ukrajinu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.