Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. február 2024Meniny má Eleonóra
< sekcia Šport

Košické kluby apelujú na vyplatenie sľúbených dotácií od mesta

Na snímke Daniel Jendrichovský. Foto: TASR/František Iván

Absencia avizovaných 800-tisíc eur môže podľa predstaviteľov klubov ohroziť fungovanie mládežníckych družstiev, v ktorých je takmer 10-tisíc mladých športovcov.

Košice 7. decembra (TASR) - Košické športové kluby apelujú na vyplatenie sľúbených dotácií od mesta. Tie sú ohrozené po tom, čo mesto Košice vstúpilo od 1. decembra do krízového režimu. Absencia avizovaných 800-tisíc eur môže podľa predstaviteľov klubov ohroziť fungovanie mládežníckych družstiev, v ktorých je takmer 10-tisíc mladých športovcov.

Mesto bude od začiatku roka 2024 v rozpočtovom provizóriu, pričom rozdiel medzi očakávanými príjmami a výdavkami predstavuje v súčasnosti približne 44 miliónov eur. Chýbajúce financie sa pokúsi vykompenzovať obmedzením bežných výdavkov vrátane financií smerujúcich do zabezpečenia obvyklých potrieb mesta. V rozpočte pre budúci rok sa o.i. nenachádza finančná podpora športovania detí a mládeže a veľký otáznik visí nad vyplatením už schválených dotácií vo výške takmer 800-tisíc eur pre rok 2023, ktoré mali smerovať športovým klubom v meste.

Tie by podľa schémy mali získať od 700 do 60-tisíc eur. Definitívu dá pravdepodobne zasadanie mestského zastupiteľstva, ktoré je na programe v utorok 12. decembra. "Ide nám o vyplatenie minimálnych dotácií pre športové kluby. Zdôraznili sme, že ide o mládež a nie o A-tímy, bez ohľadu na to, o aký šport ide. Dotkne sa to 7400 registrovaných mládežníckych športovcov, no to číslo je v skutočnosti ešte väčšie. Je to masa detí. Ak mesto nevyplatí dotácie, s ktorými sme počítali a ktoré boli schválené uznesením, tak sa dostaneme do vážnych problémov. S týmito peniazmi sme počítali. Viacerí sme si museli požičať, aby sme preklenuli to čakanie na sľúbené financie," uviedol tréner vodných pólistov ŠK Hornets Košice Karol Bačo ml.

Podľa Mária Šveca z Oddelenia športu a mládeže mesta Košice je ohrozenie financovania košického športu dôsledok výpadku očakávaných príjmov mesta: "Už dlhodobejšie sme poukazovali na to, že táto situácia môže vzniknúť. Ešte v septembri boli prognózy o vyplatení podielových daní iné, než je realita za október a november. Vznikol nám deficit v objeme asi 5 miliónov eur. Spoločná iniciatíva športových klubov je pochopiteľná a majú na to legitímne právo. Spomínané peniaze očakávali a zaradili si ich do rozpočtov. Verím, že sa podarí situáciu zvládnuť tak, aby sme mládežnícky šport udržali aj pre budúce fungovanie," povedal Švec.

Bačo pripomenul, že chýbajúce peniaze sa môžu negatívne prejaviť na záujme detí o šport: "Hrozí významné obmedzenie tréningových možností. Možno sa nebudeme rozprávať o mládežníckom športe, ale iba o krúžkoch. Športové kluby zabezpečujú, že deti sú dennodenne na športoviskách a nemajú čas na nežiadúce aktivity. Ak by sme to robili ako krúžky, tak by chodili zriedkavejšie. Mládežnícky šport má silný sociálny aspekt. Na to my poukazujeme a preto apelujeme na všetkých, ktorí rozhodujú o financiách pre mládežnícky šport. Myslím si, že každý športovec verí, že to bude mať šťastný koniec. Chcem vyzvať všetkých, ktorí to môžu ovplyvniť, aby pomohli košickému športu, ktorý je už aj tak finančne poddimenzovaný," uviedol Bačo, ktorý prezentoval spoločný postoj košických klubov na tlačovej konferencii, na ktorej boli prítomní aj zástupcovia hokejového klubu HC Košice, futsalového Podpor pohyb, basketbalového Young Angels a ďalších.Generálnemu manažérovi košických basketbalistiek Danielovi Jendrichovskému prekážajú nielen chýbajúce dotácie, ale aj nezrealizovaný návrat do zrekonštruovanej Angels arény. To ho viedlo ku kroku, ktorý môže znamenať koniec pôsobenia Young Angels v slovenskej extralige, keďže všetky hráčky dostali k 30. novembru výpovede a v súčasnosti im plynie mesačná výpovedná lehota. Na chýbajúce dotácie z mestského rozpočtu by však doplatili najmä mládežnícke tímy Young Angels. "Naša kvalita výrazne spadne. pretože bude musieť odísť veľa detí. Nebudeme mať pre ne miesto, športoviská jednoducho nie sú. Kvalita tréningov nám klesla už len tým, že na jednom je 15 detí namiesto 28. Ak budeme môcť počítať iba s peniazmi od rodičov a partnerov, tak sa budeme prikrývať iba perinou, na akú máme," poznamenal Jendrichovský.