Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. marec 2023Meniny má Soňa
< sekcia Šport

Kosovčania žiadajú potrestať Srbov za vlajky v ich šatni

Fotografia zo zápasu Brazília - Srbsko na MS v Katare. Foto: TASR/AP

Fotografia vznikla v srbskej šatni predtým, ako Srbi prehrali s Brazíliou 0:2 vo svojom úvodnom zápase na MS.

Dauha 25. novembra (TASR) - Kosovský minister športu v piatok protestoval po tom, čo videl fotografie zo srbskej šatne na MS vo futbale v Katare. Hajrulla Ceku na sociálnej sieti upozornil na "hanebné obrázky zo srbskej šatne, zobrazujúce nenávistné, xenofóbne a genocídne odkazy na adresu Kosova, pričom využívajú platformu MS".

Fotografia vznikla v srbskej šatni predtým, ako Srbi prehrali s Brazíliou 0:2 vo svojom úvodnom zápase na MS. Na skrinkách dvoch hráčov visela verzia srbskej vlajky s mapou zahŕňajúcou Kosovo ako súčasť krajiny a vyrazeným sloganom "nebudeme sa vzdávať". Ceku uviedol: "Očakávame konkrétne kroky od FIFA vzhľadom na to, že Kosovo je riadnym členom FIFA a UEFA."

Kosovo sa stalo členom FIFA a UEFA v roku 2016. Kosovská futbalová federácia (FFK) oznámila, že podala sťažnosť na FIFA proti agresívnemu postupu Srbska. "Takýto šovinistický čin nemá miesto na športových podujatiach a ešte menej tam, kde sa koná najväčšie svetové futbalové podujatie," uviedlo vedenie FFK na svojej webovej stránke. "Je neakceptovateľné, aby tento akt prešiel v tichosti a my naliehavo požadujeme, aby FIFA prísne uplatňovala svoje pravidlá a potrestala Srbskú futbalovú federáciu za tento agresívny čin, ktorý je v rozpore s hodnotami, ktoré propaguje futbal," dodala FFK.

Kosovo ako bývalá juhoslovanská provincia s albánskou väčšinou vyhlásila v roku 2008 nezávislosť od Srbska, ktorú Belehrad odmieta uznať.