< sekcia Šport

Rajičová obsadila na ME v krasokorčuľovaní v Minsku 9. priečku

Nicole Rajičová, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Slovenskej reprezentantke sa tak nepodarilo napodobniť najlepšie výsledky v kariére, keď na predchádzajúcich ME v Moskve, resp. v Ostrave skončila na skvelom šiestom mieste.

Minsk 25. januára (TASR) - Slovenská krasokorčuliarka Nicole Rajičová obsadila po piatkových voľných jazdách na majstrovstvách Európy v Minsku v súťaži sólistiek konečné 9. miesto. Dvadsaťtriročnej reprezentantke SR sa tak nepodarilo napodobniť najlepšie výsledky v kariére, keď na predchádzajúcich ME v Moskve, resp. v Ostrave skončila na skvelom šiestom mieste. Jej krajanka Silvia Hugecová nepostúpila zo stredajšieho krátkeho programu.

Novou majsterkou Európy sa stala len 16-ročná Ruska Sofia Samodurovová. Tá po skvelom výkone detronizovala a na druhé miesto odsunula krajanku Alinu Zagitovovú. Olympijská šampiónka z Pjongčangu voľnú jazdu pokazila a neobhájila tak zlato z Moskvy. Bronz putuje do Fínska zásluhou Vivecy Lindforsovej.

Favorizovaná Zagitovová sa nevyhla zaváhaniam, spadla pri skokovej kombinácii a aj v ďalšom priebehu jazdy spravila chyby. Bojovala sama zo sebou a technické skóre jej klesalo. Napriek tomu jej náskok z KP stačil na priebežnú pozíciu líderky. Hneď ju z nej však zosadila rovesníčka Samodurovová, ktorá išla energicky, robila minimum chýb a využila dokonale svoju šancu. Zagitovovú jasne prevýšila a zosadila ju z trónu európskej šampiónky.

Dvojnásobná olympionička Rajičová si v KP utvorila osobné maximum (64,08), čo ju katapultovalo na priebežné 5. miesto. Vo finále išla v poslednej skupine s najväčšími hviezdami. V jazde urobila viacero chybičiek, hneď na úvod pri trojitom lutzi prišiel dotyk ruky s ľadom. Skoky v kombináciách neboli zlé, vyšiel jej aj sólo trojitý rittberger, ale potom prišiel nedotočený tulup a pád pri dvojitom axeli. Ani druhý sólo dvojitý axel nebol úplne čistý, keďže prišla chyba pri dopade. Zverenka trénerov Igora Krokavca a otca Toma Rajiča zašla dvanástu najlepšiu voľnú jazdu a v celkovom hodnotení sa tak prepadla.

"Mohlo to byť lepšie, ale aj tak som celkom spokojná. Bolo tam päť trojitých skokov, aj keď s menšími chybičkami. Tie axle mi nevyšli, ale vtedy som už mala dosť ťažké nohy. Vedela som, že to bude makačka. Necítila som tlak, tešila som sa, že som v poslednej rozjazdke. Celkovo som spokojná s vystúpením v Minsku. Teraz ma čaká voľno, aspoň fyzicky, lebo v pondelok sa vrátim do práce a mám pocit, že ma čaká dosť roboty. Ale už viem, čo mám trénovať. Chystám sa aj na MS," povedala Rajičová, 14. žena zo ZOH v Pjongčangu.

Konečné výsledky:

ženy: 1. Sofia Samodurovová 213,84 bodov, 2. Alina Zagitovová (obe Rus.) 198,34 bodov, 3. Viveca Lindforsová (Fín.) 194,40, 4. Stanislava Konstantinovová (Rus.) 189,72, 5. Laurine Lecavalierová (Fr.) 180,05, 6. Alexia Paganiniová (Švaj.) 179,90, ... , 9. Nicole RAJIČOVÁ 169,03, v KP 30. Silvia HUGECOVÁ (obe SR) 44,33