Kriechmayer vyhral zjazd vo finále Svetového pohára

Rakúšan Vincent Kriechmayr vyhral finálový zjazd Svetového pohára v andorrskom Soldeu 15. marca 2023. Foto: TASR - AP

Šestnástym triumfom v pretekoch seriálu odsunul o 9 stotín na druhú priečku svojho bývalého krajana, dnes Nemca Romeda Baumanna.

Soldeu 15. marca (TASR) - Rakúšan Vincent Kriechmayr vyhral v stredu finálový zjazd Svetového pohára v andorrskom Soldeu. Šestnástym triumfom v pretekoch seriálu odsunul o 9 stotín na druhú priečku svojho bývalého krajana, dnes Nemca Romeda Baumanna, tretí bol ďalší Nemec Andreas Sander (+0,13 s). Už pred finále bolo isté, že malý sezónny glóbus obhájil Nór Aleksander Aamodt Kilde.

Preteky neponúkli nejako zvlášť vzrušujúci priebeh, zjazd na krátkej trati nebol náročný. Priniesol však prekvapujúce zlyhania dvoch superfavoritov. Kilde, víťaz šiestich zjazdov sezóny zaostal tri desatiny a skončil šiesty. Bez výraznejšej chyby išiel aj nedávny majster sveta Marco Odermatt, v cieli mal napriek tomu stratu sekundu a stotinu a len desatina ho uchránila na 15. mieste, poslednom, za ktoré sa v redukovanom finále udeľujú body. Švajčiar pod krídlami SP stále nevyhral v kráľovskej alpskej disciplíne, hoci radosť z pretekového prvenstva zažil celkovo už 22-krát. Cesta k víťazstvu sa tak otvorila Vincentovi Kriechmayrovi. Rakúšan doplnil desiatku zjazdov štyrmi triumfami a tak na najvyššom stupienku v končiacej sa zime figurujú len dve mená.

"Bola to tesná súťaž, jedno malé zaváhanie a mohlo to dopadnúť ináč. O to šťastnejší som, je fajn, že ma aj v závere sezóny lyžovanie baví. Štyri triumfy sú nádherné. Každý jeden je veľká vec, to nie je samozrejmosť. Ale glóbus si zaslúžil Kilde. Vyhral šesťkrát a navyše bol celkovo sedemkrát na pódiu, ja som šesťkrát nebol," vyznal sa pre APA Kriechmayr.
Na snímke Nór Aleksander Aamodt Kilde bozkáva malý glóbus za zjazd mužov Svetového pohára v alpskom lyžovaní po finále v andorrskom Soldeu 15. marca 2023.

Výsledky finálového zjazdu SP v Soldeu:

1. Vincent Kriechmayr (Rak.) 1:26,59 min., 2. Romed Baumann (Nem.) +0,09 s, 3. Andreas Sander (Nem.) +0,13, 4. Daniel Hemetsberger (Rak.) +0,23, 5. Dominik Paris (Tal.) +0,27, 6. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) a Mattia Casse (Tal.) obaja +0,30, 8. Otmar Striedinger (Rak.) +0,40, 9. Florian Schieder (Tal.) +0,46, 10. Niels Hintermann (Švaj.) +0,50.