Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Šport

Lahm je proti udeleniu MS v Saudskej Arábii 2034: Pochybné rozhodnutie

Na archívnej snímke z 13. júla 2014 kapitán nemeckého futbalového tímu Philip Lahm drží víťaznú trofej po zisku titulu svetových šampiónov na 20. MS v Brazílii po tom, čo vo finále zvíťazili nad Argentínou 1:0 po predĺžení v Riu de Janeiro. Kapitán nemeckej futbalovej reprezentácie Philipp Lahm ukončil kariéru v národnom tíme. Stalo sa tak iba päť dní potom, ako 30-ročný obranca doviedol "Nationalelf" na MS v Brazílii k zisku štvrtého titulu svetových šampiónov. Foto: Archív TASR

Nadchádzajúci šampionát sa bude v roku 2026 konať v USA, Mexiku a Kanade. Turnaj v roku 2030 FIFA v októbri pridelila Španielsku, Portugalsku a Maroku.

Berlín 4. decembra (TASR) - Bývalý nemecký futbalový reprezentant Philipp Lahm kritizoval postupy, ktoré viedli k pravdepodobnému vymenovaniu Saudskej Arábie za organizátorov MS 2034. Prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksander Čeferin nechce, aby sa tento turnaj hral opäť v zimnom termíne.

"Rozhodnutia a postupy v uplynulom čase boli veľmi pochybné," uviedol 40-ročný Lahm podľa agentúry DPA. Svetový šampionát v roku 2034 bude hostiť Ázia alebo Oceánia. Po odstúpení Austrálie je jediným kandidátom na usporiadanie šampionátu Saudská Arábia. Organizátora musí schváliť kongres Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).

"Mnohým fanúšikom právom chýba dôveryhodnosť. Majú dojem, že ide len o financie. To futbalu škodí, pretože futbal žije zo svojej pôvodnej dôveryhodnosti," dodal niekdajší obranca Bayernu Mníchov, ktorý bude riaditeľom turnaja na budúcoročných ME v Nemecku. Podľa neho musí byť výber hostiteľa transparentnejší. Čeferin sa vyjadril ku kritike pravdepodobného organizátora MS 2024 a uviedol že UEFA nemá v tejto otázke žiadne reálne slovo: "V súlade s princípom rotácie sa len Ázijská futbalová konfederácia a Futbalová konfederácia Oceánie boli schopné vyjadriť svoj záujem o organizáciu šampionátu. Je dôležité poznamenať, že UEFA ako konfederácia nie je členom FIFA a ako taká sa nezúčastňuje na procese hlasovania."

Agentúra DPA pripomenula, že podobne ako Katar aj Saudská Arábia bola kritizovaná za dodržiavanie ľudských práv. Saudi masívne investovali v predošlých rokoch do viacerých športov vrátane futbalu, motorizmu a golfu. Tamojšia futbalová reprezentácia zdolala na vlaňajších MS v Katare ako jediná neskoršieho šampióna Argentínu (2:1). Na turnaji dosiahla najlepší výsledok od MS 1994 v USA, keď postúpila do osemfinále.

Čeferin zároveň poznamenal, že nechce, aby sa zopakovala situácia z roku 2022, keď sa turnaj v Katare hral v novembri a decembri. V Saudskej Arábii sú podobné horúčavy ako v Katari počas tradičného termínu v júni a júli. "Som si istý jednou vecou, že MS v zime neboli dobré pre futbal a bolo by nerozumné uvažovať o jeho zopakovaní, pretože to kladie záťaž na harmonogram súťaží a národné ligy," zdôraznil.

Nadchádzajúci šampionát sa bude v roku 2026 konať v USA, Mexiku a Kanade. Turnaj v roku 2030 FIFA v októbri pridelila Španielsku, Portugalsku a Maroku. Úvodné tri stretnutia tohto podujatia sa však na počesť 100. výročia šampionátu odohrajú v Argentíne, Uruguaji a Paraguaji.