Quantcast
< sekcia Šport

Lekár Fuentes priznal dopingovú spoluprácu nielen s cyklistami

Lekár Eufemiano Fuentes (na snímke), ktorý je obvinený spolu s ďalšími štyrmi osobami, sa postaví v Madride pred súd sedem rokov po tom, ako polícia pri "Operácii Puerto" našla anabolické steroidy, vybavenie na transfúziu krvi a krvné konzervy. Foto: TASR/AP

Viac ako 50 cyklistov je podozrivých zo zapletenia do "Operácie Puerto", pri ktorej polícia v máji 2006 objavila 200 kusov krvných konzerv.

Madrid 29. januára (TASR) - Lekár Eufemiano Fuentes, ktorý je hlavným podozrivým v najväčšom dopingovom škandále v Španielsku v utorok na súde uviedol, že obchodoval nielen s cyklistami, ale aj ostatnými športovcami.

Fuentesa si predvolali s ďalšími štyrmi podozrivými osobami na súd v Madride. Viac ako 50 cyklistov je podozrivých zo zapletenia do "Operácie Puerto", pri ktorej polícia v máji 2006 objavila 200 kusov krvných konzerv.

""Väčšina z nich boli cyklisti, ale mal som aj klientov z iných športov. Futbalista, tenista, boxer. Ja neviem... Robil som testy, aby som im zaručil, že ich zdravie nenarušia žiadne nástrahy," cituje agentúra dpa Fuentesa, ktorý na otázku, prečo pri telefónnych rozhovoroch používal kódované slová poznamenal, že sa bál prípadného odpočúvania. cituje agentúra dpa Fuentesa, ktorý na otázku, prečo pri telefónnych rozhovoroch používal kódované slová poznamenal, že sa bál prípadného odpočúvania.

Foto: TASR/AP
Sudkyňa Julia Patricia Santamariová zamietla Svetovej antidopingovej agentúre (WADA) prístup k Fuentesovmu počítaču. Agentúra dúfala, že by jeho počítač mohol poskytnúť informácie o športovcoch, s ktorými spolupracoval.

Santamariová dala WADA, Medzinárodnej cyklistickej únii (UCI), Španielskemu športovému súdu a Španielskej cyklistickej federácii tri dni na to, aby vysvetlili prečo chcú mať prístup ku krvným vzorkám, ktoré boli zadržané pri spomínanej operácii.

Medzi svedkami v "Operácii Puerto" budú vypovedať aj známi cyklisti ako Alberto Contador a Ivan Basso. Svoju výpoveď poskytol aj bývalý americký cyklista Tyler Hamilton, ktorý sa angažoval tiež v prípade, týkajúceho sa Lancea Armstronga.

Cyklisti Basso, Michele Scarponi, Alejandro Valverde a Joerg Jaksche dostali dištanc v súvislosti s dopingovým škandálom už v roku 2006.