Líder ligy Boston prehral druhýkrát v rade

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Černák odohral 17:47 min, pripísal si päť hitov, jednu strelu na bránku a dve minúty pred záverečnou sirénou dostal desaťminútový osobný trest pre slovnú roztržku s Phillipom Danaultom.

New York 29. januára (TASR) - Hokejisti Tampy Bay zvíťazili v noci na nedeľu doma nad Los Angeles v zámorskej NHL 5:2. V obrane Lightning nechýbal slovenský obranca Erik Černák. "Blesky" triumfovali tretíkrát v sérii a vo Východnej konferencii majú piatu najlepšiu bilanciu. Hráči Lightning vyhrali na domácom ľade dvanásty zápas za sebou, čo sa im podarilo prvýkrát v klubovej histórii. Kapitán Pittsburghu Sidney Crosby predbehol Stana Mikitu a stal sa 15. najproduktívnejším hráčom histórie profiligy.

Černák odohral 17:47 min, pripísal si päť "hitov," jednu strelu na bránku a dve minúty pred záverečnou sirénou dostal desaťminútový osobný trest pre slovnú roztržku s Phillipom Danaultom. Góly si podelilo päť strelcov Tampy, obranca Nick Perbix nazbieral tri asistencie. Brankár Andrej Vasilevskij chytil 26 striel, pre “blesky” to bol posledný zápas pred All-Star prestávkou. Tampa v tomto týždni zdolala troch silných súperov Minnesotu (4:2), Boston (3:2) a LA 5:2. “Boli to náročné zápasy proti kvalitným tímom smerujúcim do play off. Zvládli sme to,” povedal pre nhl.com tréner Jon Cooper. Jednu asistenciu zaznamenal aj kapitán Steven Stamkos a bodoval v jedenástom zápase za sebou. Lightning prekonali svoj doterajší klubový rekord, keď od 23. decembra 2019 do 15. februára 2020 vyhrali doma jedenásť duelov v rade.

Líder súťaže Boston si pripísal druhú prehru za sebou, keď neuspel na ľade Floridy 3:4 po predĺžení. Diváci v Sunrise videli neuveriteľnú hokejovú zápletku. Bruins dostal 49 sekúnd pred koncom tretej tretiny do vedenia 3:2 svojim 38. gólom v sezóne David Pastrňák, ale napokon hosťom ušlo víťazstvo medzi prstami. Tri sekundy pred koncom riadneho času totiž vyrovnal Aleksander Barkov a víťazný gól dal 17 sekúnd po začiatku predĺženia Sam Reinhart. “Bola to ťažká skúška, ale dokázali sme, že máme fenomenálny tím. Posledný zápas pred All-Star pauzou je vždy náročný,” povedal brankár Alex Lyon, ktorý nastúpil v piatom zápase “panterov” za sebou a zaskvel sa 38 zákrokmi. Boston prehral dva zápasy za sebou prvýkrát v sezóne. “Máme aspoň bod, to je dôležité. Ale mrzí ma, že som inkasoval v posledných sekundách,” dodal brankár Bostonu Jeremy Swayman (33 zákrokov). Barkov (1+2) bodoval v jedenástom zápase za sebou a vo svojom 638. zápase sa po Jonathanovi Huberdeauovi dostal ako druhý hráč v histórii Panthers na métu 600 bodov (234+366).

Obhajcovia Stanley Cupu z Colorada zdolali doma St. Louis 4:2 a zaznamenali siedme víťazstvo z posledných ôsmich zápasov. Blues znížili z 0:3 na 2:3, ale do prázdnej bránky poistil triumf Matt Nieto, ktorý prišiel do tímu len v stredu zo San Jose. Skóre otvoril v deň svojich 22. narodením Alex Newhook, ktorý oslávil gólovo narodeniny aj pred rokom. To dokázal ako jediný hráč v klubovej histórii. Jordan Binnington sa stal šiestym brankárom Blues, ktorý za klub nastúpil na 200 zápasov.

Carter Hart “zatiahol roletu” vo Winnipegu, keď chytil 40 striel domácich a doviedol Philadelphiu k víťazstvu 4:0. Bol to jeho prvý shutout v sezóne a štvtý v kariére. Stal sa siedmym brankárom v histórii Flyers, ktorý pri čistom konte zaznamenal aspoň 40 zákrokov. “Carter podal solídny výkon, mal výborné zákroky. Som rád, že sme strelili štyri góly, ale hlavne som spokojný ako sme bránili,” povedal tréner “letcov” John Tortorella. Noah Cates a Owen Tippett prispeli k víťazstvu gólom a asistenciou.

Ottawa zdolala v kanadskom derby Montreal 5:0 a vyhrala tretí zápas za sebou. Brankár Anton Forsberg kryl 28 striel Canadiens, druhýkrát v sezóne a tretíkrát v kariére sa tešil zo shutoutu. Dva góly a asistenciu si pripísal veterán Claude Giroux, dve asistencie zaznamenal Nick Holden. V drese Montrealu debutoval v NHL osemnásťročný útočník Owen Beck, ktorý bol na ľade 9 minút a 48 sekúnd. “Bolo to rýchle. Snažil som sa nepanikáriť a užiť si prvý zápas v najlepšej lige na svete,” povedal kanadský krídelník, ktorého Canadiens draftovali v roku 2022 v druhom kole z 33. miesta. Beck sa po aktuálne zranenom Jurajovi Slafkovskom stal druhým osemnásťročným hráčom, ktorý nastúpil v tomto ročníku v drese Canadiens. Naposledy sa niečo podobné v klubovej histórii stalo v sezóne 1984-85, keď si dres Montrealu obliekli vtedy osemnásťroční Stephane Richer a Petr Svoboda.

Logan Couture odohral svoj najlepší zápas v kariére, keď k víťazstvu San Jose v Pittsburghu 6:4 pomohol piatimi bodmi. Kapitán Sharks strelil dva góly a pridal tri asistencie. “Mali sme v tejto sezóne veľa smoly, ale dnes nám to padalo. Bolo príjemné to sledovať,” povedal Couture, ktorý spečatil víťazstvo 10 sekúnd pred koncom do opustenej bránky. Pittsburgh nebodoval prvýkrát po šiestich zápasoch. Kapitán “tučniakov” Sidney Crosby (1+1) sa dostal na métu 1469 bodov (541+928) a osamostatnil sa na 15. mieste histórie NHL, keď predbehol slovenského rodáka Stana Mikitu (1467).

New York Islanders zdolali na domácom ľade Vegas 2:1, o čom v predĺžení rozhodol Matthew Barzal. Brankár Semjon Varlamov zlikvidoval 44 striel “zlatých rytierov” a v predĺžení chytil aj trestné strieľanie Williama Carriera. Hokejisti Buffala prišli o sériu piatich víťazstiev, keď v Minnesote prehrali 2:3 po nájazdoch. V nich skórovali za domácich všetci traja exekútori Mats Zuccarello, Kirill Kaprizov aj Frederick Gaudreau.

Edmonton bodoval v ôsmom zápase za sebou, na domácom ľade zdolal Chicago hladko 7:3. Connor McDavid, Leon Draisaitl a Zach Hyman strelili gól a pridali dve asistencie. Jack Campbell zaznamenal 25 zákrokov a v závere ho vystriedal pohotovostný brankár Matt Berlin, ktorý za ovácií fanúšikov v Rogers Place prišiel na ľad už za rozhodnutého stavu v čase 57:34. Brankár pôsobiaci na univerzite v Alberte zaznamenal jeden úspešný zákrok. S “olejármi” podpísal amatérsky kontrakt po tom, ako ochorel Stuart Skinner. “Celý deň preletel ako víchrica a záver bol neskutočný. Je to zážitok na celý život, nikdy na to nezabudnem,” povedal Berlin.

NHL - výsledky:

Anaheim - Arizona 2:1 pp, Colorado - St. Louis 4:2, Florida - Boston 4:3 pp, Pittsburgh - San Jose 4:6, Ottawa - Montreal 5:0, Tampa Bay - Los Angeles 5:2, Winnipeg - Philadelphia 0:4, New York Islanders - Vegas 2:1 pp, Minnesota - Buffalo 3:2 pp a sn, Edmonton - Chicago 7:3, Seattle - Columbus 3:1

NHL - sumáre:

Colorado Avalanche - St. Louis Blues 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Góly: 10. Newhook (O'Connor, Hunt), 12. Compher (Girard, O'Connor), 25. Rodrigues (MacKinnon, Makar), 60. Nieto (Rantanen) - 37. Schenn (Krug, Kyrou), 50. Barbašov. Brankári: Georgijev - Binnington, strely na bránku: 31:28.

Florida Panthers - Boston Bruins 4:3 pp (0:1, 1:1, 2:1 - 1:0)

Góly: 29. Montour (Barkov, Tkachuk), 49. Bennett (Gudas), 60. Barkov (Ekblad, Tkachuk), 61. Reinhart (Barkov, Lundell) - 17. Smith, 38. Coyle, 60. Pastrňák (Grzelcyk, Krejčí). Brankári: Lyon - Swayman, strely na bránku: 37:40.

Ottawa Senators - Montreal Canadiens 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)

Góly: 21. DeBrincat (Giroux), 28. Giroux (Greig, Sanderson), 30. Giroux, 59. Joseph (Holden), 60. Brassard (Batherson, Holden). Brankári: Forsberg - Montembeault, strely na bránku: 36:28.

Pittsburgh Penguins - San Jose Sharks 4:6 (2:2, 1:2, 1:2)

Góly: 6. Malkin (Rakell, Crosby), 13. Crosby (Malkin, Guentzel), 35. Poehling (Dumoulin), 51. Malkin (Petry) - 2. Eyssimont (Couture, Vlasic), 20. Karlsson (Barabanov, Lorentz), 25. Gregor (Couture), 38. Barabanov (Couture, Benning), 56. Couture (Barabanov, Vlasic), 60. Couture (Karlsson). Brankári: DeSmith - Kahkonen, strely na bránku: 41:32.

Tampa Bay Lightning - Los Angeles Kings 5:2 (3:1, 1:1, 1:0)

Góly: 6. Point (Kučerov), 7. Bellemare (Perbix), 16. Perry (Perbix, Namestnikov), 36. Colton (Perbix, Maroon), 57. Hedman (Stamkos, Point) - 11. Anderson-Dolan (Fiala), 40. Danault (Iafallo, Doughty). Brankári: Vasilevskij - Quick, strely na bránku: 25:28.

Winnipeg Jets - Philadelphia Flyers 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)

Góly: 16. Cates (Frost, Tippett), 32. Bellows (Ristolainen, Cates), 44. Tippett (Ristolainen, York), 47. DeAngelo (Laughton). Brankári: Hellebuyck (47. Rittich) - Quick, strely na bránku: 40:33.

New York Islanders - Vegas Golden Knights 2:1 pp (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)

Góly: 24. Lee (Palmieri, Nelson), 65. Barzal (Beauvillier, Pelech) - 37. Carrier (Stephenson, Kessel). Brankári: Varlamov - Thompson, strely na bránku: 37:45.

Minnesota Wild - Buffalo Sabres 3:2 pp a sn (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 4. Eriksson Ek (Kaprizov, Zuccarello), 33. Spurgeon (Gaudreau, Middleton), rozh. náj. Kaprizov - 3. Quinn, 30. Girgensons (Okposo, Krebs). Brankári: Fleury - Luukkonen, strely na bránku: 35:31.

Edmonton Oilers - Chicago Blackhawks 7:3 (1:0, 4:1, 2:2)

Góly: 6. Barrie (Nugent-Hopkins, McDavid), 27. Draisaitl (McDavid, Nugent-Hopkins), 33. Barrie (Hyman, Nurse), 34. McDavid (Draisaitl, Hyman), 35. Hyman (McLeod, Nurse), 49. Kane (Draisaitl), 52. McLeod (Nurse) - 26. Dickinson (Kane, Kurashev), 49. Toews (Kane, Raddysh), 55. Raddysh (Domi). Brankári: Campbell (58. Berlin) - Mrázek, strely na bránku: 43:29.

Seattle Kraken - Columbus Blue Jackets 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Góly: 9. Geekie (Tanev, Soucy), 29. Wennberg (Eberle, McCann), 46. Tolvanen (Bjorkstrand) - 39. Johnson (Roslovic). Brankári: Grubauer - Merzlikins, strely na bránku: 31:25.

Anaheim Ducks - Arizona Coyotes 2:1 pp (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)

Góly: 33. Jones (Klingberg, Vaakanainen), 64. Zegras (Klingberg) - 17. Ritchie (Fischer, Boyd). Brankári: Gibson - Ingram, strely na bránku: 45:34.

Slovák v akcii:

Erik Černák (Tampa Bay) 17:47 0 0 0 0 1 10

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/