LN: Chorváti a Francúzi remizovali 1:1 a čakajú na prvé víťazstvo

Francúz Moussa Diaby, vpravo, duely o loptu s Chorvátom Marcelom Brozovičom počas futbalového zápasu Ligy národov UEFA medzi Chorvátskom a Francúzskom na štadióne Poljud v chorvátskom Splite v pondelok 6. júna 2022. Foto: TASR/AP

Duel trojbodových mužstiev sa po výpadku elektriny na štadióne vo Viedni začal až o 22.15 h.

Bratislava 6. júna (TASR) - Futbalisti domáceho Chorvátska a Francúzska remizovali v pondelňajšom stretnutí 1. skupiny A-divízie Ligy národov 1:1. Oba tímy čakajú aj po repríze finále MS 2018 na prvé víťazstvo v novom ročníku súťaže, Francúzi ako úradujúci svetoví šampióni a obhajcovia trofeje v LN podľahli na úvod Dánom 1:2, vicemajstri sveta Chorváti prehrali s Rakúšanmi 0:3. Skupinu vedú Dáni, ktorí zvíťazili nad domácim Rakúskom 2:1. Duel sa po výpadku elektriny na štadióne vo Viedni začal až o 22.15 h.

V Splite si úvodnú veľkú šancu vypracovali domáci, Ante Budimir zobral v úniku dvoch hráčov zakončenie na seba a lopta sa od obrancu a brankára odrazila mimo hracej plochy. Gólový brejk hostí po vyše polhodine hry, na ktorého konci bol Christopher Nkunku, zmaril VAR ofsajdovým verdiktom. V závere prvého polčasu mal príležitosť Moussa Diaby, neprestrelil však Dominika Livakoviča. Francúzi sa ujali vedenia krátko po zmene strán, keď v 52. minúte po rýchlej akcii Wissam Ben Yedder našiel nabiehajúceho Adriena Rabiota, ten ušiel obrancom a strelou k bližšej žrdi prekonal chorvátskeho brankára. Luka Modrič si z druhej vlny naviedol pred šestnástkou loptu na os ihriska a vyslal technickú strelu, ktorú vyrazil hosťujúci brankár Mike Maignan. Vyrovnanie však v 83. minúte zariadil Andrej Kramarič, keď premenil jedenástku. Faul striedajúceho Jonathana Claussea platil po tom, ako VAR posúdil, že sa neudial v postavení mimo hry. V závere Maignan vyškriabal nebezpečné zakončenie Nikolu Vlašiča, na opačnom konci Antoine Griezmann nepotrestal chybu Livakoviča.

Stretnutie medzi domácim Rakúskom a Dánskom sa nerozohralo v plánovanom čase 20.45 h. Na Štadióne Ernsta Happela vo Viedni došlo k výpadku niektorých okruhov elektrického prúdu, pre ktorý okrem iného nefungovalo ani umelé osvetlenie. Dodávky energie sa podarilo obnoviť asi po hodine, dlhšie trvalo opätovné naštartovanie osvetlenia. Poldruhahodinové oneskorenie muselo okrem hráčov prečkať aj približne 20.000 fanúšikov, ktorí svietili na tribúnach mobilnými telefónmi. V zápase napokon uspeli favorizovaní severania, ktorí vyhrali 2:1. Za stavu 1:1 rozhodol v 84. minúte striedajúci Jens Stryger Larsen, ktorý pravačkou spoza šestnástky ukážkovo zamieril k vzdialenejšej žrdi. Dáni po dvoch stretnutiach vedú skupinu s plným počtom 6 bodov, Rakúšania sú s 3 bodmi druhí o skóre pred Francúzskom.

V "slovenskej" 3. skupine C-divízie remizovalo Bielorusko v srbskom Novom Sade s Azerbajdžanom 0:0. V úvodnom dejstve VAR neuznal gól azerbajdžanského hráča Azara Salahliho pre ofsajd. Obe reprezentácie si do tabuľky pripísali prvý bod, na čele figuruje vďaka triumfu v Trnave 1:0 stopercentný Kazachstan o tri body pred zdolaným Slovenskom.