LN: Slováci stratili šancu na postup, 3. skupinu vyhral Kazachstan

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Úvod zápasu bol vyrovnaný a na začiatku boli nebezpečnejší hostia a po 20. minútach viedli 4:1 na strely. Do streleckej listiny sa však ako prví zapísali domáci hráči.

Bratislava 22. septembra (TASR) - Futbalisti Chorvátska zvíťazili vo štvrtkovom zápase 1. skupiny A-divízie nad Dánskom 2:1 a dostali sa na čelo tabuľky o bod pred svojho súpera. Z posledného miesta sa odlepilo Francúzsko, ktoré zdolalo Rakúšanov 2:0. V 4. skupine sú blízko postupu Holanďania, ktorí vyhrali v Poľsku 2:0 a v záverečnom stretnutí s Belgickom im stačí aj remíza.

V Záhrebe úvodná polhodina veľa šancí nepriniesla, no v závere polčasu sa dostali do dvoch dobrých šancí hostia a strely Joakima Maehleho a Cristiana Eriksena musel zlikvidovať Dominik Livakovič. To, čo sa nepodarilo Dánom pred prestávkou, vyšlo Chorvátom tesne po nej. Po rohu sa dostala lopta na hranicu šestnástky k Bornovi Sosovi a ten ju technickou strelou poslal presne k ľavej žrdi. Chorváti mohli pridať aj ďalšie góly, no Ivan Perišič mieril tesne vedľa a strelu Luku Modriča chytil Kasper Schmeichel. Šok pre domácich prišiel v 77. minúte, keď sa za šestnástkou dostal k lopte Eriksen a z diaľky trafil presne do šibenice. Už o dve minúty však rozhodol o triumfe Chorvátska krížnou strelou spoza obrancov Lovro Majer - 2:1. V druhom zápase dominovali Francúzi, ktorí Rakúšanom nedovolili ani jednu strelu na bránku a pripísali si vôbec prvé víťazstvo v skupine. O ich góly sa postarali v druhom polčase po sóle Kylian Mbappe a presnej hlavičke Olivier Giroud. Rakúsko zostúpilo do B-divízie.

V 4. skupine si Holanďania poradili na Národnom štadióne vo Varšave s Poľskom 2:0. Hostia otvorili skóre po štrnástich minútach, keď sa na pravej strane uvoľnil Steven Berghuis, poslal prízemnú prihrávku do malého vápna a Cody Gakpo už len usmernil strelu do odkrytej bránky. Poľsko si vypracovalo jednu z mála šancí v 53. minúte, ale Piotr Zielinski zblízka minul. O sedem minút prišiel trest a po ďalšej peknej akcii Holandska, tentokrát z ľavej strany, rozhodol o triumfe Steven Bergwijn. Holanďania majú na konte trinásť bodov, o tri viac ako ich posledný skupinový súper Belgicko. To viedlo doma nad Walesom už po desiatich minútach, keď Michy Batshuayi našiel na hranici veľkého vápna Kevina de Bruynea a ten z prvej rozvlnil sieť. V 37. minúte si úlohy vymenili a bolo 2:0. Belgičania mali v prvom dejstve aj ďalšie šance, no nedokázali ich využiť a v druhom sa museli báť o výsledok. Už päť minút po zmene strán totiž znížil hlavou Kieffer Moore a Wales si potom vypracoval aj ďalšie pološance. Skórovať sa mu však už nepodarilo a v záverečnom zápase si zahrá s Poľskom o udržanie v skupine.

Kazachstanu zvíťazil v Astane nad Bieloruskom 2:1, získal už 13 bodov a zaistil si postup do B-divízie z 3. skupiny C-divízie. Slovensko, ktoré prehralo v Trnave s Azerbajdžanom 1:2, stráca z tretieho miesta sedem bodov. Na začiatku duelu boli nebezpečnejší Bielorusi a po 20. minútach viedli 4:1 na strely. Do streleckej listiny sa však ako prví zapísali domáci hráči. V 24. minúte to síce po rýchlom brejku nevyšlo Janovi Vorogovskému, no o päť minút neskôr rozvlnil sieť Michail Gabyšev strelou z prvej. Hostia sa potom dlho nevedeli dostať pred súperovu bránku, no v závere polčasu sa im predsa len podarilo vyrovnať vďaka hlavičke Pavla Savického. Kazachovia zapli v druhom dejstve na vyššie obrátky a dlho sa hralo len na jednu bránku. Bielorusi odolávali až do 79. minúty, keď sa po chybe obrany presadil kapitán domácich Bachtijor Zajnutdinov a rozhodol o postupe. V závere ešte predviedol výborný zákrok brankár Igor Šackij a nedovolil tak vyrovnať Ivanovi Bacharovi.

V 1. skupine céčka dokázali Turci doma bodovať s Luxemburskom (3:3) a majú istý postup. Faerské ostrovy remizovali s Litvou 1:1. V D-skupine nespečatili postup Lotyši, ktorí doma prehrali s Moldavskom 1:2 a chýba im jeden bod.

3:3 (2:2)

Góly: 16. Ünder (z 11m), 39. Chanot (vl.), 87. Yuksek - 9. Martins, 37. Sinani, 69. Rodrigues

2:1 (1:1)

Góly: 29. Gabyšev, 79. Zajnutdinov - 45+3. Savickij. Rozhodoval: Fesnic (Rum.), ŽK: Zajnutdinov, Tagybergen, Darabajev, Astanov - Pečenin, Bachar, ČK: 90.+4 Tagybergen po druhej ŽK.

Kazachstan: Šackij - Gabyšev (68. Kairov), Malij, Maročkin, Alip, Vorogovskij - Orazov (75. Astanov), Tagybergen, Darabajev, Zajnutdinov (87. Kuat) - Ajmbetov (87. Žumachanov)

Bielorusko: Chatkevič - Poljakov, Švecov, Judenkov, Pečenin - Šaučenka (84. Malkevič), Klimovič (61. Lisakovič), Jablonskij, Ebong - Bogomolskij (61. Bachar), Savickij (76. Gromyko)

1. Kazachstan 5 4 1 0 8:3 13*

2. Azerbajdžan 5 2 1 2 4:4 7

3. SLOVENSKO 5 2 0 3 4:5 6

4. Bielorusko 5 0 2 3 2:6 2**