Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel

Los Angeles si poradilo s Calgary 8:2 a dotiahlo sa na prvé Vegas

Na snímke vpravo brankár LA Kings Pheonix Copley oslavuje výhru nad Calgary s Alexom Iafallom 21. marca 2023. Foto: TASR/AP

Kings rozhodli duel štyrmi gólmi v prvej tretine a bodovali už v desiatom stretnutí za sebou. Už iba jeden duel ich tak delí od vyrovnania klubového rekordu.

New York 21. marca (TASR) - Hokejisti Los Angeles Kings zvíťazili v noci na utorok v NHL doma nad hráčmi Calgary 8:2. V tabuľke Západnej konferencie sa bodovo dotiahli na vedúci Vegas, odohrali však o jeden zápas viac. Za kanadský tím nastúpil Adam Ružička, no nebodoval.

Kings rozhodli duel štyrmi gólmi v prvej tretine a bodovali už v desiatom stretnutí za sebou. Už iba jeden duel ich tak delí od vyrovnania klubového rekordu. Adrian Kempe mal za domácich dva góly a asistenciu, dva presné zásahy zaznamenal aj Carl Grundström. "Dnes nám to tam padalo. Rýchlo sme sa dostali do vedenia, od začiatku sme to mali v rukách," uviedol útočník LA Quinton Byfield. Jacob Markström vydržal v bránke Calgary iba dve tretiny, potom ho nahradil Dan Vladař. "Plamene" tak naďalej zaostávajú o štyri body za Winnipegom v boji o druhú voľnú kartu do play off zo Západnej konferencie. "Bol to brutálny zápas, viac k tomu naozaj nie je čo povedať. Nabudúce musíme hrať lepšie," vyhlásil obranca Flames Rasmus Andersson. Ružička strávil vo štvrtej formácii hostí na ľade 9:31 min, mal dve strely a mínusový bod.

Fínsky útočník Aleksander Barkov prispel k triumfu Floridy na ľade Detroitu 5:2 asistenciou a v kariére má už na konte 614 bodov (238 gólov a 376 asistencií). Osamostatnil sa tak na čele historických klubových tabuliek, zaznamenal o jeden bod viac ako Jonathan Huberdeau (613). "Je to skvelý pocit a som si istý, že si to časom uvedomím ešte viac," povedal Barkov. Kapitánovi Panthers spoluhráči po zápase v šatni pripravili búrlivú oslavu. "Ani som si najskôr neuvedomil, čo sa deje, pretože som nič nečakal. Keď všetci začali jasať, bol to moment, ktorý si budem pamätať do konca života." Klubový rekord má na konte aj Matthew Tkachuk, ktorý dal gól a pridal dve asistencie a zažil viacbodový večer už 31-krát v tejto sezóne. Vyrovnal tak zápis Huberdeaua zo sezóny 2018/2019. Carter Verhaeghe skóroval dvakrát a Florida bodovala siedmykrát za sebou, vďaka čomu sa posunula pred Pittsburgh na miesto zaručujúce postup do play off.

Edmonton si pripísal štvrté víťazstvo za sebou, keď zdolal San Jose 5:4 po predĺžení. Pätnásť sekúnd pred jeho záverom rozhodol Darnell Nurse. Necelé štyri minúty pred koncom vyrovnal za domácich dvojgólový Mattias Ekholm. Po dve asistencie za Edmonton zaznamenali Connor McDavid, Leon Draisaitl i Ryan Nugent-Hopkins. Hostia prehrali siedmykrát za sebou, nepomohli im ani dva zásahy Erika Karlssona. Pikantériou bolo, že Edmonton až trikrát uspel s trénerskou výzvou po góloch súpera, dvakrát pre ofsajd a raz pre nedovolený atak na brankára. Jeden gól po na základe trénerského "challengu" neuznali ani Edmontonu.

Alexandar Georgijev sa zaskvel piatym čistým kontom v prebiehajúcej sezóne s 27 zásahmi a pomohol tak Coloradu k hladkému víťazstvom nad Chicagom 5:0. "Lavíny" si pripísali šiesty triumf za sebou. V drese domácich mal Denis Malgin tri body za dva góly a asistenciu, Mikko Rantanen bol dvojbodový (1+1). Rantanen má na konte 47 gólov a v NHL je v tabuľke strelcov tretí za Connorom McDavidom z Edmontonu (58) a Davidom Pastrňákom z Bostonu (48).

Pittsburgh neuspel doma s Ottawou (1:2), prehral štvrtýkrát za sebou a vo Východnej konferencii sa dostal pod čiaru postupu do vyraďovačky. Domáci prestrieľali súpera jasne 49:21, no v bránke "senátorov" predviedol parádny výkon Dylan Ferguson, ktorý nastúpil iba na svoj druhý zápas v NHL a prvý v drese Ottawy. Inkasoval iba raz a zaznamenal svoj prvý triumf v profilige. "Ešte stále to iba vstrebávam," smial sa 24-ročný brankár, ktorého vyhlásili za prvú hviezdu duelu. O triumfe hostí rozhodol v čase 57:51 v presilovke Drake Batherson.

NHL - sumáre:

Pittsburgh Penguins – Ottawa Senators 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Góly: 55. Rakell (Malkin, Joseph) – 17. Chabot (Giroux, Greig), 58. Batherson (Tkachuk, Sanderson). Brankári: Jarry - Ferguson, strely na bránku: 49:21

Detroit Red Wings – Florida Panthers 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)

Góly: 15. Suter (Perron, Walman), 48. Larkin (Raymond, Copp) – 8. Tkachuk (Bennett), 13. Verhaeghe (Tkachuk, Bennett), 32. Forsling (Reinhart, Barkov), 57. Staal (Duclair), 59. Verhaeghe (Luostarinen, Tkachuk). Brankári: Husso - Bobrovskij, strely na bránku: 22:25

Colorado Avalanche – Chicago Blackhawks 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Góly: 3. MacDermid (Hunt, Nieto), 27. Malgin (Ničuškin), 31. Rantanen (Compher, Byram), 54. O'Connor (Malgin, Girard), 54. Malgin (MacKinnon, Rantanen). Brankári: Georgijev - Stalock, strely na bránku: 32:27

Edmonton Oilers – San Jose Sharks 5:4 po predĺžení (1:1, 2:3, 1:0 - 1:0)

Góly: 8. Bjugstad (Foegele, Janmark), 21. Yamamoto (Nugent-Hopkins, McDavid), 32. Ekholm (Draisaitl, Bouchard), 57. Ekholm (McDavid, Draisaitl), 65. Nurse (Yamamoto, Nugent-Hopkins) – 6. Barabanov (Hertl, Vlasic), 29. Lorentz (Agozzino, Benning), 31. Karlsson (Zetterlund, Couture), 35. Karlsson (Barabanov, Kaut). Brankári: Campbell - Reimer, strely na bránku: 51:32

Los Angeles Kings – Calgary Flames 8:2 (4:0, 2:1, 2:1)

Góly. 9. Grundström (Kupari, MacEwen), 12. Doughty (Byfield, Kopitar), 13. Vilardi (Iafallo), 16. Arvidsson (Kempe, Kopitar), 29. Kempe (Edler, Walker), 33. Kempe (Byfield, Doughty), 53. Anderson (Danault, Arvidsson), 56. Grundström (Kupari. Anderson) – 21. Toffoli (Lindholm, Backlund), 50. Hanifin (Coleman, Huberdeau). Brankári: Copley - Markström (41. Vladař), strely na bránku: 39:18

Slovák v akcii:

Adam Ružička (Calgary) 09:31 0 0 0 -1 2 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/