Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel

Lyžiar Pinturault je víťazom piatkovej kombinácie i malého glóbusu

Na archívnej snímke francúzsky lyžiar Alexis Pinturault. Foto: TASR/AP

Dvadsaťsedemročný úradujúci majster sveta Pinturault získal piaty malý glóbus v kombinácii a vyrovnal rekord Nóra Kjetila Andreho Aamodta.

Bansko 22. februára (TASR) - Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault zvíťazil v piatkovej alpskej kombinácii Svetového pohára v bulharskom Bansku. Zároveň získal malý krištáľový glóbus za prvenstvo v hodnotení disciplíny. Na druhom mieste skončil Rakúšan Marcel Hirscher, ktorý zaostal o 68 stotín sekundy. Tesne tretí skončil Stefan Hadalin zo Slovinska (0,69).

Dvadsaťsedemročný úradujúci majster sveta Pinturault získal piaty malý glóbus v kombinácii a vyrovnal rekord Nóra Kjetila Andreho Aamodta. Na konto si pripísal 22. víťazstvo vo Svetovom pohári. Dosiahol ho vďaka vyrovnanému výkonu v oboch častiach. V super-G bol tretí najrýchlejší, v slalome šiesty.

Priebežný líder celkovej klasifikácie SP Hirscher sa predstavil v kombinácii prvýkrát od decembra 2016, vtedy v talianskom stredisku Santa Catarina obsadil rovnako druhú priečku. Hirscher síce v piatok zajazdil najrýchlejšie slalomársku časť, ale v super-G bol až na 20. mieste. Kombinácia je jediná disciplína alpského lyžovania, v ktorej ešte nikdy netriumfoval.

Slovenský reprezentant Andreas Žampa skončil po super-G na 47. mieste a do slalomárskej časti nenastúpil.

Výsledky:

1. Alexis Pinturault (Fr.) 1:55,55 min, 2. Marcel Hirscher (Rak.) +0,68 s, 3. Stefan Hadalin (Slovin.) +0,69, 4. Riccardo Tonetti (Tal.) +1,11, 5. Trevor Philp (Kan.) +1,15, 6. Mauro Caviezel (Švaj.) +1,17, 7. Rasmus Windingstad (Nór.) +1,26, 8. Filip Zubčič (Chor.) +1,38, 9. Linus Strasser (Nem.) +1,81, 10. Loic Meillard (Švaj.) +1,90, ... Andreas ŽAMPA (SR) - neštartoval v slalome

Poradie SP (29 z 39 súťaží): 1. Hirscher 1328 b, 2. Pinturault 868, 3. Henrik Kristoffersen (Nór.) 708, 4. Dominik Paris (Tal.) 550, 5. Vincent Kriechmayr (Rak.) 539, 6. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 523, ... 107. Adam ŽAMPA 24, 128. Andreas ŽAMPA (obaja SR) 11

Konečné poradie kombinácie (2 z 2): 1. Pinturault 160, 2. Marco Schwarz (Rak.) 100, 3. Caviezel 90, 4. Riccardo Tonetti (Tal.) 82, 5. Victor Muffat-Jeandet (Fr.), Hirscher obaja 80