< sekcia Šport

Lyžiarka Vonnová ukončí kariéru po šampionáte v Aare

Lindsey Vonnová, archívne foto. Foto: TASR/AP

Najúspešnejšiu ženu v dejinách SP dlhodobo trápia kolená.

New York 30. januára (TASR) - Americká lyžiarka Lindsey Vonnová oznámila, že po februárových majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní vo švédskom Aare ukončí svoju kariéru. "Moje telo mi hovorí, že sa mám zastaviť a je čas, aby som ho počúvala," napísala na Instagram.

Najúspešnejšiu ženu v dejinách SP dlhodobo trápia kolená. O konci kariéry začala otvorene hovoriť po super-G v talianskom stredisku Cortina d'Ampezzo, ktoré nedokončila. "Nechcela som skončiť, ale nedokážem jazdiť ďalej. Bolesti v mojom kolene sú priveľké a neviem, čo by som ešte proti tomu mohla urobiť," povedala vtedy pre agentúru DPA.

"Uplynulé dva týždne boli jedny z najemocionálnejších v mojom živote. Trápil ma konflikt medzi tým, čo chcem a realitou. Po niekoľkých bezsenných nociach som konečne akceptovala fakt, že už ďalej nemôžem súťažiť," cituje Vonnovú agentúra AFP.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

It’s been an emotional 2 weeks making the hardest decision of my life, but I have accepted that I cannot continue ski racing. I will compete at the World Championships in Downhill and SG next week in Åre, Sweden and they will be the final races of my career. I have always pushed the limits of ski racing and it has allowed me to have amazing success but also dramatic crashes. I have never wanted the storyline of my career to be about injuries and because of that I decided not to tell anyone that I underwent surgery this past spring. A large portion of cartilage that had delaminated from my bone was removed. My crash in Lake Louise last year was much more painful than I let on, but I continued to race because I wanted to win a medal in the Olympics for my late grandfather. Again, I rehabbed my way back this summer and I felt better than I had in a long time. Then I crashed in Copper this November and injured my left knee, tearing my LCL plus sustaining 3 fractures. Despite extensive therapy, training and a knee brace, I am not able make the turns necessary to compete the way I know I can. My body is broken beyond repair and it isn't letting me have the final season I dreamed of. My body is screaming at me to STOP and it’s time for me to listen. Honestly, retiring isn’t what upsets me. Retiring without reaching my goal is what will stay with me forever. However, I can look back at 82 World Cup wins, 20 World Cup titles, 3 Olympic medals, 7 World Championship medals and say that I have accomplished something that no other woman in HISTORY has ever done, and that is something that I will be proud of FOREVER! I always say, “Never give up!” So to all the the kids out there, to my fans who have sent me messages of encouragement to keep going… I need to tell you that I’m not giving up! I’m just starting a new chapter. Don’t lose faith in your dreams, keep fighting for what you love, and if you always give everything you have you’ll be happy no matter what the outcome. Thank you for the amazing years, for always supporting me, and for making my job so fun. Can’t wait to see some of you in the finish in Åre where I will give it my all one last time. Love always, Lindsey

Príspevok, ktorý zdieľa L I N D S E Y • V O N N (@lindseyvonn),Tridsaťštyriročná Vonnová má na konte 82 víťazstiev vo Svetovom pohári. Napriek problémom a slovách o konci kariéry sa dostala do nominácie USA na šampionát, ktorý nakoniec bude jej rozlúčkový. Pre zdravotné problémy vynechala aj podujatia Svetového pohára v Nemecku. Na celkovo najúspešnejšieho lyžiara histórie Ingemara Stenmarka jej chýbajú štyri víťazstvá SP. Netajila sa túžbou vyrovnať či prekonať jeho zápis, to sa je však už nepodarí: "Koniec kariéry mi až tak nevadí, ale nedokázala som splniť svoj cieľ a to sa so mnou potiahne navždy."

Pre problémy s ľavým kolenom vynechala takmer celú minulú sezónu, počas kariéry ju však viackrát zradilo aj pravé. V piatok prezradila, že operáciu podstúpila aj vlani v novembri, tesne pred ďalším zranením. "Počas kariéry som utrpela viac zranení a absolvovala viac chirurgických zákrokov, ako dokážem priznať. Vždy som sa snažila posúvať hranice lyžovania. Vďaka tomu som dosiahla ohromné úspechy, ale i desivé pády. Napriek tomu som bojovala a snažila sa vyrovnať so všetkými starosťami, pretože milujem tento šport. Dúfam, že sa raz na svah vrátim s mojimi vlastnými deťmi," dodala Vonnová.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.

\r\n
\r\nTridsaťštyriročná Vonnová má na konte 82 víťazstiev vo Svetovom pohári. Napriek problémom a slovách o konci kariéry sa dostala do nominácie USA na šampionát, ktorý nakoniec bude jej rozlúčkový. Pre zdravotné problémy vynechala aj podujatia Svetového pohára v Nemecku. Na celkovo najúspešnejšieho lyžiara histórie Ingemara Stenmarka jej chýbajú štyri víťazstvá SP. Netajila sa túžbou vyrovnať či prekonať jeho zápis, to sa je však už nepodarí: \"Koniec kariéry mi až tak nevadí, ale nedokázala som splniť svoj cieľ a to sa so mnou potiahne navždy.\"
\r\n
\r\n
Pre problémy s ľavým kolenom vynechala takmer celú minulú sezónu, počas kariéry ju však viackrát zradilo aj pravé. V piatok prezradila, že operáciu podstúpila aj vlani v novembri, tesne pred ďalším zranením. \"Počas kariéry som utrpela viac zranení a absolvovala viac chirurgických zákrokov, ako dokážem priznať. Vždy som sa snažila posúvať hranice lyžovania. Vďaka tomu som dosiahla ohromné úspechy, ale i desivé pády. Napriek tomu som bojovala a snažila sa vyrovnať so všetkými starosťami, pretože milujem tento šport. Dúfam, že sa raz na svah vrátim s mojimi vlastnými deťmi,\" dodala Vonnová.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":" Najúspešnejšiu ženu v dejinách SP dlhodobo trápia kolená."}