Kraft získal zlato na veľkom mostíku

Rakúsky skokan na lyžiach Stefan Kraft sa teší po zisku zlatej medaily na veľkom mostíku na MS v severských disciplínach v Oberstdorfe v nemeckom stredisku v Oberstdorfe v piatok 5. marca 2021. Foto: TASR/AP

Už istý celkový víťaz Svetového pohára Nór Halvor Egner Granerud mal pozitívny test na koronavírus a nemohol štartovať v súťaži.

Oberstdorf 5. marca (TASR) - Rakúsky skokan na lyžiach Stefan Kraft získal na MS v severských disciplínach v Oberstdorfe zlatú medailu na veľkom mostíku V nemeckom stredisku triumfoval s náskokom 4,4 bodu pred Nórom Robertom Johanssonom. Bronz vybojoval Nemec Karl Geiger.

Pre Krafta je to tretie zlato zo svetových šampionátov, pred štyrmi rokmi vo fínskom Lahti nenašiel premožiteľa na veľkom ani na strednom mostíku. Rakúšan opäť potvrdil, že sa dokáže veľmi dobre pripraviť na vrcholné podujatie. Víťazstvom vo štvrtkovej kvalifikácii naznačil, že aj v Oberstdorfe bude patriť medzi najväčších favoritov na titul.

V piatok si na Schattenbergu vytvoril výbornú východiskovú pozíciu už v 1. kole, keď pristál na značke 132,5 m a usadil sa na čele o 5,7 bodu pred Johanssonom. V druhom kole v náročných podmienkach za hustého sneženia zaletel Kraft do vzdialenosti 134 m a odrazil nápor Johanssona, ktorý získal prvú individuálnu medailu z MS. Geiger sa zo šiestej priečky vyšvihol na bronzový stupienok, na strednom mostíku bol oberstdorfský rodák strieborný.

Kraft mal zo zisku titulu obrovskú radosť. "Pred začiatkom sezóny sa mi ani len nesnívalo o tom, že v Oberstdorfe získam titul majstra sveta. Mal som problémy s chrbtom, v decembri som navyše prekonal koronavírus. Je neuveriteľné, čo som dosiahol. Ďakujem všetkým, ktorí ma dali dokopy, fyzicky som bol na tom dnes veľmi dobre. Sadli mi aj podmienky, prvé víťazstvo vo Svetovom pohári som slávil práve v Oberstdorfe a tiež vtedy husto snežilo. V druhom kole som išiel do toho s maximálnym rizikom a vyplatilo sa," vyznal sa Kraft do kamier rakúskej televízie ORF.

Obhajca zlata zo Seefeldu 2019 Geigerov krajan Markus Eisenbichler skončil až 17. Už v úvodnom kole pochoval šance na medailové umiestnenie Japonec Rjoju Kobajaši, ktorý sa po doskoku nevyhol pádu. Už istý celkový víťaz Svetového pohára Nór Halvor Egner Granerud mal pozitívny test na koronavírus a nemohol štartovať v súťaži.