Lundbyová sa stala historicky prvou so zlatom na veľkom mostíku

Nórska skokanka na lyžiach Maret Lundbyová reaguje po pretekoch na veľkom mostíku na MS v severskom lyžovaní v nemeckom Oberstdorfe 3. marca 2021. Foto: TASR/AP

Je to fantastické. Dosiahla som svoj prvý triumf v sezóne a práve na majstrovstvách sveta,. Som šťastná, uviedla Lundbyová v prvej reakcii.

Oberstdorf 3. marca (TASR) - Nórska skokanka na lyžiach Maret Lundbyová je historicky prvá majsterka sveta na veľkom mostíku. V stredajšej súťaži na šampionáte v Oberstdorfe triumfovala so ziskom 296,6 bodu, strieborná Japonka Sara Takanašiová za ňou zaostala o 8,7 bodu. Na tretej pozícii skončila Slovinka Nika Križnarová.

Lundbyová predviedla na Schattenbergu skoky dlhé 128 a 130,5 metra a získala svoj druhý titul svetovej šampiónky. Pred dvoma rokmi v Seefelde vyhrala na strednom mostíku a v rovnakej disciplíne má aj olympijské zlato z Pjongčangu. Na prebiehajúcich MS v Oberstdorfe vybojovala cenný kov v každom zo štyroch štartov - brala striebro z individuálu na strednom mostíku i z miešaných tímov a bronz zo súťaže ženských družstiev. Celkovo má z MS už osem medailí. "Je to fantastické. Dosiahla som svoj prvý triumf v sezóne a práve na majstrovstvách sveta,. Som šťastná," uviedla Lundbyová v prvej reakcii.

Súťaž žien na veľkom mostíku HS137 mala v Oberstdorfe premiéru na svetovom šampionáte. Dvadsaťšesťročná Nórka viedla už po prvom kole s náskokom 3,6 bodu pred Križnarovou, na tretiu Rakúšanku Maritu Kramerovú mala ešte bod navyše k dobru. Najdlhší skok dňa 139,5 metra predviedla v druhom kole Slovinka Ema Klinecová, no stačilo to iba na šiestu priečku. Takanašiová, ktorá vyhrala rekordných 60 podujatí v SP, stále čaká na prvé individuálne zlato z veľkej súťaže, k bronzu zo stredného mostíka pridala striebro na veľkom. Bronz patrí líderke Svetového pohára Križnarovej, v Oberstdorfe si pripísala aj striebro v ženských družstvách.