< sekcia Šport

Adam Žampa v slalome štrnásty, zvíťazil Nór Kristoffersen

Slovenský lyžiar Adam Žampa na trati v 1. kole slalomu Svetového pohára v slovinskej Kranjskej Gore 15. marca 2015. Foto: TASR/AP

Ani tento výrazný úspech mu nepomohol kvalifikovať sa do budúcotyždenného finále Svetového pohára vo francúzskom Meribeli, kde Slovensko bude reprezentovať len Veronika Velez-Zuzulová.

Kranjska Gora 15. marca (TASR) - Slovenský lyžiar Adam Žampa dosiahol výrazný výsledok v nedeľňajšom slalome Svetového pohára v slovinskej Kranjskej Gore. Skončil štrnásty so stratou 1,97 s na víťazného Nóra Henrika Kristoffersena, ale ani to mu nepomohlo kvalifikovať sa do budúcotyždenného finále SP. Vo francúzskom Meribeli bude v redukovanej konkurencii najlepších 25 pretekárov sezóny Slovensko reprezentovať len Veronika Velez-Zuzulová v sobotňajšom slalome.

Andreas Žampa neštartoval

Generálku na finálový týždeň najlepšie zvládol Nór Henrik Kristoffersen, ktorý slávil svoj tretí triumf kariéry a desiate pódiové umiestnenie v seriáli. Druhý skončil so stratou 24 stotín Talian Giuliano Razzoli a tretí bol Švéd Mattias Hargin (+0,86 s). Žampov mladší brat Andreas neštartoval.

Po prvom kole bol na čele Hargin a pred druhým Razzolim si vypracoval 19-stotinový náskok, tretí Kristoffersen stratil 3 desatiny. Všetci traja dokázali pódium obhájiť, ale najlepšie druhé kolo vyšlo Nórovi, ktorý riskoval v najvyššej miere. "Moje telo cítilo nervozitu, no hlava bola čistá. Podarilo sa mi zajazdiť skutočne skvelé druhé kolo. Šiel som naplno a vyšlo to," citovala agentúra AP slová Kristoffersena.

Podobne vedúci pretekár SP, Rakúšan Marcel Hirscher, ktorému však "kamikadze" štýl v prvej časti nevyšiel a po veľkej chybe sa usadil až na 19. pozícii (+2,01). V druhom kole mu však všetko sadlo, dosiahol najlepší čas a posunul sa na 6. miesto. V celkovej klasifikácii si tak zvýšil svoj náskok na Nóra Kjetila Jansruda na už ťažko dostihnuteľných 164 bodov, keďže jeho súper jazdí špičkovo len obe kĺzavé disciplíny a v nich môže pri maximálne priaznivých okolnostiach získať 200 bodov. Hirscher si navyše polepšil aj v slalome, v ktorom mal jeho veľký súper Nemec Felix Neureuther šancu získať malý glóbus už v predstihu, ale nevyužil jeho zaváhanie, skončil napokon až deviaty a jeho náskok sa scvrkol na 55 bodov. "Vyťažil som z tohto slalomu všetko, čo sa dalo vyťažiť. Jazdil som za svojím limitom, vyšlo mi to úžasne. Každý bodík môže byť v konečnom súčte dôležitý," vyznal sa Hirscher.

Žampa v 1. kole zašiel konštantne, s odstupom 2,13 s na vedúceho Hargina. Za prvou desiatkou zaostal iba 84 stotín a do druhého kola si zobral výhodnú ôsmu štartovú pozíciu. Snažil sa ju využiť, ale v prvých bránkach zvolil príliš pracnú líniu oblúkov a v piatej bránke musel akrobaticky korigovať chybu na spodnej lyži. To mu dodalo istotu, chytil rytmus a napokon mu to vďaka piatemu najrýchlejšiemu času kola vynieslo jeho tretí najlepší výsledok pod hlavičkou SP a zopakovanie slalomového maxima z Levi 2013.

"Konečne som šiel tak, ako to viem. Dosiahol som najlepší výsledok v slalome vo Svetovom pohári. Stále je však čo zlepšovať," uviedol Žampa na svojom facebookovom profile.

Výsledky slalomu SP v Kranjskej Gore:

1. Henrik Kristoffersen (Nór.) 1:41,26 min., 2. Giuliano Razzoli (Tal.) +0,24, 3. Mattias Hargin (Švéd.) +0,86, 4. Markus Larsson (Švéd.) +1,02, 5. Alexander Chorošilov (Rus.) +1,07, 6. Marcel Hirscher (Rak.) +1,13, 7. Alexis Pinturault (Fr.) +1,47, 8. Sebastian-Foss Solevaag (Nór.) +1,52, 9. Felix Neureuther (Nem.) +1,55, 10. Fritz Dopfer (Nem.) +1,60, ... 14. Adam ŽAMPA (SR) +1,97.

Celkové poradie SP (po 33 z 37 súťaží):

1. Hirscher 1248 b., 2. Kjetil Jansrud (Nór.) 1084, 3. Pinturault 898, 4. Neureuther 816, 5. Dominik Paris (Tal.) 745, 6. Matthias Mayer (Rak.) 699, ... 64. ŽAMPA 95.

Poradie v slalome (9 z 10):

1. Neureuther 569, 2. Hirscher 514, 3. Kristoffersen 427, 4. Chorošilov 425, 5. Dopfer 425, 6. Stefano Gross (Tal.) 390, ... 32. ŽAMPA 43.