< sekcia Šport

Zrušený druhý zjazd v Kitzbüheli bude v nedeľu, posunuli super-G

Na archívnej snímke areál štadióna v cieli zjazdovky Streif v rakúskom Kitzbüheli Foto: TASR/AP

Organizátori sa rozhodli zrušiť druhý sobotný zjazd vzhľadom na nepriaznivé poveternostné podmienky.

Kitzbühel 23. januára (TASR) - Sobotňajší zjazd Svetového pohára alpských lyžiarov v rakúskom Kitzbüheli, ktorý rozhodcovská jury zrušila pre nepriaznivé poveternostné podmienky, sa napokon uskutoční v nedeľu (10.20 h). Preteky super-G, ktoré sa mali konať v tento deň, museli presunúť na pondelok so začiatkom o 10.45 h. O zmenách programu 81. ročníka hahnenkammského podujatia informovala agentúra APA.

Organizátori sa rozhodli zrušiť druhý sobotný zjazd vzhľadom na nepriaznivé poveternostné podmienky. Dážď so snehom by najmä v dolnej časti zjazdovky Streif mohli lyžiarom vo vysokej rýchlosti spôsobiť veľké problémy, jury sa z tohto dôvodu rozhodla neohroziť ich zdravie.

Už piatkovú súťaž, ktorú vyhral Švajčiar Beat Feuz, poznačili dva hrozivo vyzerajúce pády. Jeho krajan Urs Kryenbühl na cieľovom skoku vo vyše 146-kilometrovej rýchlosti nabral zospodu vzduch, stratil kontrolu nad "letom", tvrdo dopadol na zjazdovku a nekontrolovateľne sa kĺzal až do cieľového priestoru. Po hrozivom páde zostal ležať nehybne na snehu, okamžite k nemu pribehli záchranári. Preteky museli na niekoľko minút prerušiť. Kryenbühla napokon odviezol do nemocnice vrtuľník, vyšetrenia odhalili otras mozgu, zlomeninu pravej kľúčnej kosti a natrhnutie predného skríženého a vnútorného väzu v pravom kolene.

Už pred Kryenbühlom mal nepríjemný pád aj Ryan Cochran-Siegle. Američan sa pri nájazde do "traverzy" dostal do záklonu, stratil kontrolu nad lyžami a skončil v ochranných sieťach. Z nich sa síce dokázal sám vyslobodiť, podľa jury však hlásil mierne bolesti ramena a problémy so zrakom, takže privolaný lekár pre istotu takisto privolal vrtuľník. Ten odviezol víťaza decembrového super-G z Bormia na vyšetrenia do nemocnice. Nasledovala dlhšia pauza, keďže organizátorom trvalo, kým opravili ochranné siete.