< sekcia Šport

SLOVENSKÝ ZÁZRAK: Vlhová je svetový fenomén. Zdoláva celé tímy

Na archívnej snímke slovenská slalomárka Petra Vlhová v cieli 2. kola slalomu žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní žien v nemeckom Ofterschwangu 10. marca 2018. Foto: TASR - Martin Baumann

Áno, Petra Vlhová priniesla do slovenského športu aj v tejto sezóne niečo nevídané a neslýchané.

Bratislava 12. marca (TASR) - Pred rokom (18. marca 2019) Športová redakcia TASR po skončení finále Svetového pohára slovenskej lyžiarke Petre Vlhovej predpovedala priblíženie sa k zjazdárskym veličinám malých krajín. "Tie obzory sú jasné, treba na to pevné zdravie a vôľu ísť ďalej, lebo zázemie už je a umne rozvíjaný talent bez debaty."

V texte sa tiež zdôraznilo: "V takom prípade sa tu rysuje línia najúspešnejšieho športovca slovenskej histórie. Aj keď odvetvia sa porovnávajú ťažko, Kuzminovej biatlon má iné zákonitosti, tobôž Saganova cyklistika. Na Vlhovú však čakajú obrovské lákadlá najlepšieho vekového intervalu špičkového športovca a doň sa zmestia dve zimné olympiády a štyri MS, pričom tieto vrcholné podujatia treba pri jej rastúcich ambíciách násobiť minimálne a viac ako tromi. Dve rýchlostné disciplíny má síce ešte vzdialené prenikavým úspechom, no už všeličo naznačila. Ak by sa len zľahka urobilo porovnanie s cyklistikou, tak Petra Vlhová má síce vďaka špecifikám svojho športu k dispozícii na MS viac šancí na titul, ale vždy v plnej konkurencii súperiek a len raz za dva roky. Vo Svetovom pohári víťazí nielen v jeho etapách, ale ako 23-ročná je aj s prehľadom druhá najlepšia pretekárka "Tour de World Cup".

Zdravotné problémy na začiatku tejto sezóny a zrušenie deviatich pretekov v jej závere pre koronavírusovú pliagu spôsobili, že o veľký glóbus bojovať v marci o rok neskôr už nemohla. Ale zato získala dva historické malé glóbusy. Ten za renomovanú disciplínu slalom je v ére Mikaely Shiffrinovej mimoriadne hodnotný kúsok a malá guľa za nové paralelné disciplíny jej určila historické globálne prvenstvo. A od októbra môže Vlhovej triumfálna "Tour de World Cup" pokračovať. Náznaky v rýchlostných disciplínach premenila na špičkové výsledky a je zrejmé, že - opäť pri štandardných predpokladoch - bude vyhrávať aj super-G a azda aj preteky v kráľovskom zjazde.

Petra mala v priebehu uplynulej zimy množstvo pretekárskej i zdravotnej smoly. Na druhej strane tragédia v rodine Shiffrinovej jej uľahčila zisk sezónnych trofejí. Ale pozor! Všetko si vybojovala sama a v januári fenomenálnu Američanku zdolávala pred jej prerušením sezóny ako na bežiacom páse. Klasická frázička o tom, že "história sa nebude pýtať,.,.." je tu namieste.

Takisto je legitímna debata o tom, čo všetko mohla vyhrať Shiffrinová. Nezískala žiadnu sezónnu trofej po troch triumfálnych sezónach, v ktorých ukoristila osem glóbusov, z toho všetky tri veľké a aj všetky tri v slalome. Je jasné, že otcova smrť a v konečnom dôsledku aj koronavírusová situácia ju pripravili o ďalšie trofeje a veľmi pravdepodobne o štvrtý veľký glóbus. Ten tak pripadol Federice Brignoneovej. Na to priamo v titulku upriamuje americká tlačová agentúra AP: "Shiffrinovej bola odmietnutá šanca obhájiť titul lyžiarskej kráľovnej".

Dvadsaťdeväťročná Talianka, ktorá alpskej krajine priniesla prvý celkový triumf v ženskej kategórii, v tejto súvislosti vyhlásila: "Môj životný sen sa splnil. Plakala som od šťastia, tento veľký moment som dosiahla v takej ťaživej situácii mojej krajiny. Radšej by som ten titul dobojovala na trati, triumfovať takýmto spôsobom nie je práve želaná cesta. Ale takmer vždy som atakovala popredné priečky a myslím si, že za celú sezónu si to zaslúžim."

Podobne treba pristupovať aj k úspechom Vlhovej. Slovenka má vo veku 24 rokov na konte majstrovský titul, ďalšie dve medaily zo šampionátu, dva malé glóbusy v SP a 14 víťazstiev v pretekoch SP, okrem desiatok iných pódiových pozícií. Portfólio triumfov v obrovskom, špeciálnom a paralelnom slalome bude chcieť rozšíriť aj o kombináciu, v ktorej bola dokonalou smoliarkou zimy. A iste aj v rýchlostných disciplínach, veď v troch superobrovských slalomoch tohto roka skončila vždy v prvej desiatke a naposledy v závere februára na 4. priečke, rovnaké miesto obsadila týždeň predtým aj v zjazde. Už teraz je (parametrami) univerzálnejšia pretekárka ako univerzálna víťazka Brignoneová a má šancu vyrovnať sa vo všestrannosti aj Shiffrinovej.

Áno, Petra Vlhová priniesla do slovenského športu aj v tejto sezóne niečo nevídané a neslýchané. A platí tak o nej ďalšia téza TASR spred roka. "Je superstar alpského lyžovania, mimoriadne populárneho olympijského odvetvia so širokým globálnym zázemím rekreačného športovania. Lyžuje sa proste veľa a všade. V Ázii, v Amerike, na Ohňovej zemi, u 'protinožcov'. V Rusku, v Španielsku, na Balkáne, na Slovensku, ba i v juhoafrickom Lesothe. Vrcholové súťažné lyžovanie najviac prekvitá v civilizovanom svete, v ekonomicky silných krajinách Álp, Škandinávie, v USA, Kanade. V tejto ohromnej konkurencii sa z času na čas zrodí hviezda z 'malej' lyžiarskej krajiny, lebo v komplexnom ponímaní sú Rakúsko i Švajčiarsko veľké, sú to zjazdárske veľmoci."

Rakúsko sa v tejto sezóne musí klaňať veľkosti slovenskej lyžiarky. Dve najlepšie reprezentantky zjazdárskej superveľmoci získali v sezóne 917 bodov, Vlhová 1189... Čo je viac ako celé družstvá Francúzska, Švédska, Slovinska či Kanady. Vďaka nej skončilo Slovensko v poradí družstiev na 7. mieste a výkony jedinej Slovenky mali v Pohári národov na 10. mieste lepšie vyjadrenie ako bodové zisky žien plus mužov 16 krajín na čele s Kanadou, Českom, Chorvátskom či Japonskom. Petra Vlhová je už aj fenomén svetového športu.