< sekcia Šport

Vlhová nevie, kedy dostane trofeje, posezónne plány zrušil koronavírus

Švédski organizátori zrušili pre šíriacu sa infekciu koronavírusu záverečné podujatie Svetového pohára alpských lyžiarok v Are. Stalo sa tak v predvečer štvrtkového štartu trojsúťažného podujatia. Slovenská lyžiarka Petra Vlhová získala historické malé glóbusy za sezónne prvenstvá v slalome a historický prvý glóbus vôbec udelený za paralelné disciplíny. Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová pózuje 12. marca 2020 vo švédskom Are. Foto: TASR - Martin Baumann

Tím slovenskej lyžiarskej hviezdy sa o predčasnom konci ročníka dozvedel na mítingu kapitánov v predvečer štvrtkovej súťaže.

Are 12. marca (TASR) - Petra Vlhová si nemohla užiť slávnostné odovzdávanie historických trofejí, ktoré si vybojovala vo Svetovom pohári alpských lyžiarok. Zo zrušeného podujatia vo švédskom Are cestovala bez malých glóbusov za slalom a paralelný slalom a sama nevedela, kedy a akým spôsobom sa ich dočká.Tím slovenskej lyžiarskej hviezdy sa o predčasnom konci ročníka dozvedel na mítingu kapitánov v predvečer štvrtkovej súťaže. Traja zamestnanci jedného zo sponzorov sa po príchode z nórskeho Kvitfjellu ocitli v karanténe a jeden z nich mal pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2. "Bola to pre mňa veľmi prekvapujúca správa. V prvom momente som nechcela veriť, že je to pravda, ale potom sa to potvrdilo. Boli to veľmi zmiešané pocity. Stále si úplne neuvedomujem, čo som dosiahla, možno aj tým, že mi reálne nedali glóbusy do rúk. Vôbec netuším, kedy mi ich dajú. Možno si to uvedomím, až keď ich budem mať v rukách," povedala Vlhová, ktorá prikladá väčšiu váhu sezónnej trofeji za slalom: "Určite ten je vzácnejší, pretože vždy som chcela získať glóbus v slalome. Je to moja disciplína, ale, samozrejme, vážim si aj ten za paralelné disciplíny."Dvadsaťštyriročná Vlhová stratila nielen šancu potvrdiť vedúce pozície v hodnotení týchto dvoch disciplín, ale zároveň aj o možnosť zabojovať o ďalší malý glóbus za obrovský slalom a veľký za celkové prvenstvo v prestížnom seriáli: "Určite by to bolo veľmi náročné, ale verila som si, že to všetko potvrdím. Na kopci by to bolo úplne odlišné, s ľuďmi by bola úplne iná atmosféra. Toto ma mrzí najviac, možno by som si to inakšie užila. 'Obrák' ma mrzí, tam to bolo otvorené a mohlo sa stať čokoľvek. V celkovom poradí som sa už po Crans Montane zmierila, že je rozhodnuté. V tejto sezóne sme si však potvrdili, že môžem byť rýchla vo všetkých disciplínach. Bola to skúška, či to zvládnem fyzicky aj psychicky. Myslím si, že som to zvládla až nad očakávania. Určite v budúcom ročníku chcem ísť všetky disciplíny a útočiť na veľký glóbus."

Práve Crans Montanu, kde pri útoku na víťazstvo vypadla v slalomovej časti alpskej kombinácie, označila za najhorší bod zimy. Tá sa vyvíjala veľmi špecificky, zasiahli do nej tragédia v rodine Mikaely Shiffrinovej a v závere situácia s koronavírusom. "Bolo to ako na hojdačke, začiatok som nemala najlepší, potom som sa postupne rozbehla. Potom sme mali zdravotné problémy, ale teraz sa tešíme z dvoch glóbusov, takže sezóna bola veľmi dobrá. Určite budem spomínať na Flachau, Záhreb aj Kranjsku Goru, kde to bolo veľmi emotívne a bolo tam veľmi veľa Slovákov. Crans Montana a Zauchensee sú pre mňa sklamania, vypadla som, keď som mohla bojovať o ďalší glóbus. Crans Montana nás všetkých veľmi bolela," povedala Vlhová.

V ročníku s tridsiatimi pretekmi získala 1189 bodov. V sezóne 2018/2019 nazbierala 1355 bodov a uskutočnilo sa 35 pretekov. V priemere na jednu súťaž bola teraz o čosi úspešnejšia, no predovšetkým, body získavala naprieč všetkými disciplínami s výnimkou "nešťastnej" kombinácie. Okrem finále SP v Cortine d'Ampezzo a Are nemohla štartovať ani v Ofterschwangu, kde bol nedostatok snehu. "Stratili sme deväť pretekov a pri takejto forme minimálne štyristo bodov. Vyskúšali sme si od januára celý program, Peťa bola dobre nastavená. Systém fungoval a myslím si, že v budúcej sezóne to pôjde. Dobre, že sme si to odskúšali teraz," povedal pre TASR brat a manažér tímu Boris Vlha, ktorý spoločne s asistentom trénera Matejom Gemzom dodržali starú stávku a oholili si hlavy. "Asi štyri roky dozadu sa povedalo, že keď raz budem mať glóbus, pôjdu dohola. Myslím si, že im to svedčí a že si to užili," povedala Vlhová.

Vo Švédsku sa tím rozdelí, no súrodenci zrejme zostanú pohromade. Na Slovensku sa pre nákazu sprísňujú bezpečnostné opatrenia. Vo štvrtok pribudlo ďalších jedenásť prípadov nového koronavírusu, celkovo je oficiálne zaznamenaných 21 nakazených. Úrady evidujú aj infikovanú štvorčlennú rodinu v karanténe v rakúskej prihraničnej obci Kittsee. "Úprimne, netuším, čo sa teraz bude diať. Ideme domov a budem tam, až dokým asi všetko neprejde. Teraz je veľmi nebezpečné chodiť hore-dole, budeme len čakať. Nemám žiadne plány, chceli sme lyžovať, ale, žiaľ, musím byť doma. Všetko sa mi zrazu skončilo, nemôžem si urobiť plán na ďalší mesiac. Budem doma trénovať, aby som sa udržala v kondícii," dodala Petra a ani Boris nevedel, čo na nich bezprostredne čaká: "Nevieme, čo bude, každý deň niečo pridávajú. Asi musíme byť dva týždne doma v karanténe. Páči sa mi, ako to na Slovensku podchytili, že to nepodceňujú."

Vlhovej tím nebude určitý čas pohromade, Magoni: Budeme čakať


Talian Livio Magoni citlivo vníma situáciu so šírením koronavírusu. Tréner slovenskej lyžiarky Petry Vlhovej po skončení sezóny Svetového pohára smeruje do svojej domoviny, ktorá je najpostihnutejšia krajina v Európe a druhá najzasiahnutejšia na svete.

V Taliansku evidujú rapídny nárast nakazených, podľa najnovších informácií BBC sa vyšplhal nad 15.000 a počet tamojších smrteľných obetí koronavírusu SARS-CoV-2 presiahol tisícku. Magoni je rodák zo Selvina, ktoré leží v provincii Bergamo: "V Taliansku je to veľmi, veľmi zlé, najmä v blízkosti Bergama a aj priamo v meste. Situácia je každým dňom horšia, viem, že aj z mojich priateľov niekto túto noc zomrel. Ja môžem ísť do Vipitena, kde je všetko pokojné. Platí tam karanténa, ale nie je to ako v Bergame."

Práve Magoni musel oznámiť tímu rozhodnutie o zrušení podujatia vo švédskom Are. "Organizátori sa rozhodli desať minút pred mítingom kapitánov, informovali Medzinárodnú lyžiarsku federáciu (FIS) a všetky tímy. Zavládlo veľké prekvapenie, pozerali sme sa na seba. Človek, ktorý bol s mužmi v Kvitfjelli a pracoval tu na svahu, mal pozitívny test. Boli sme nachystaní, trénovali sme dva týždne v Taliansku, mali sme všetku podporu areálu vo Vipitene. Aj v stredu sme sa naozaj koncentrovali, ja som bol na mítingu, Petra absolvovala tradičnú prípravu pred pretekmi. Gigi Parravicini a Matteo Baldissarutti pracovali v lyžiarni. Bol som presvedčený, že Petra predvedie troje vydarené preteky. Videl som na nej, že je odhodlaná," povedal kouč, ktorý musel okrem súťaži oželieť aj ďalší program so svojou zverenkou: "Nevieme, čo robiť. Chceli sme testovať lyže, ale Rossignol zrušil všetky akcie. Chceli sme lyžovať v Jasnej, ale ani to nie je možné, keď vstúpime na Slovensko, skončíme v karanténe. Rozhodli sme sa, že v piatok pôjdeme všetci domov a budeme čakať, čo sa stane."

Po zrušení paralelného slalomu, obrovského slalomu a slalomu bolo rozhodnuté, že slovenská reprezentantka bude majiteľkou dvoch malých glóbusov: "Náš cieľ bol zisk jedného glóbusu, aby sme Slovensku priniesli ďalší historický moment. Máme dva, možno sme ich nespečatili na svahu v posledných pretekoch, ale musíme to akceptovať. Možno sme mohli zabojovať o viac, ale aj oba stratiť. Myslím si, že Petrine glóbusy sú v tejto sezóne zaslúženejšie než napríklad Corinne Suterovej v zjazde. Petra išla v slalome všetky súťaže, nevyšla jej jedna v Levi, Mikaela Shiffrinová chýbala len v Kranjskej Gore."

Podľa Magoniho je predčasné ohlasovať ambície na nasledujúcu zimu. "Musíme sa zamerať aj na Petrino zdravie, ja musím zmeniť plánovanie. Rozprávali sme sa ráno, čo budeme robiť najbližší mesiac. Myslím si, že s vírusom bude problém ešte mesiac, dva, dúfam, že nie viac. Počas tohto obdobia sa nebudeme môcť stretávať. Potom budem rozmýšľať nad cieľom. Všetko ide rýchlo a nečakane, musím ísť domov a popremýšľať nad tým," zdôraznil taliansky tréner pre TASR.

Rozhodovať sa totiž bude aj o pokračovaní jeho spolupráce s Vlhovou: "Aj o tom sa musíme rozprávať. Mali sme prvé stretnutie v Kranjskej Gore, potom sme sa mali stretnúť v Ofterschwangu, ale zrušili tam preteky. Potom tu, ale prišli sme včera a zajtra už odchádzame. Musím vyriešiť nejaké ťažkosti u mňa doma. Petra je veľmi silná, možno až príliš. Núti nás to ísť všetky preteky, ale ja sa musím pozrieť, ako to bude u mňa doma. Ostatní členovia tímu môžu občas zostať doma, vystriedajú sa Matej Gemza, Matteo, Gigi, ale ja musím byť s Petrou každý deň. Je to náročné." Slovenka má jasnú predstavu: "Určite chcem pokračovať so všetkými, ktorých mám okolo seba. Oni tiež chcú, ide len o Livia. Osobne som sa s ním bavila, keď sme prišli do Are. Ešte stopercentné rozhodnutie nie je, mali by sme pokračovať, ale nechcem dávať vyjadrenia, že je všetko dohodnuté, lebo reálne to ešte nie je."