< sekcia Šport

Shiffrinová dosiahla 68. víťazstvo, Vlhová na štvrtom mieste

Na snímke americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová pózuje na pódiu po víťazstve v nočnom slalome Svetového pohára žien v rakúskom Flachau 12. januára 2021. Foto: TASR - Martin Baumann

V slalome dosiahla rekordný 44. triumf, v tejto disciplíne sa ho dočkala prvýkrát od 29. decembra 2019, keď bola na najvyššom stupienku v ďalšom rakúskom stredisku Lienz.

Flachau 12. januára (TASR) - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v nočnom slalome Svetového pohára vo Flachau štvrté miesto. V utorňajšej súťaži zaostala za víťaznou Američankou Mikaelou Shiffrinovou o 62 stotín sekundy. Druhá skončila domáca Rakúšanka Katharina Liensbergerová (+0,19 s) a tretia bola Švajčiarka Wendy Holdenerová (+0,43 s).

Dvadsaťpäťročná Shiffrinová sa 68. víťazstvom v pretekoch SP osamostatnila na tretej priečke historických tabuliek od Rakúšana Marcela Hirschera. Viac majú na konte iba Švéd Ingemar Stenmark (86) a jej krajanka Lindsey Vonnová (82). V slalome dosiahla rekordný 44. triumf, v tejto disciplíne sa ho dočkala prvýkrát od 29. decembra 2019, keď bola na najvyššom stupienku v ďalšom rakúskom stredisku Lienz. Počet pódiových umiestnení v prestížnom seriáli zaokrúhlila na jubilejných 100.

"Je to veľké víťazstvo, ktoré ma stálo veľa síl, teraz mnou lomcujú obrovské emócie. Na rekordy nemyslím, skôr mi záleží na tom, aby som bola silná a aby som lyžovala s radosťou. Mala som pocit, ako keby som sa vrátila k môjmu lyžovaniu z minulých rokov," povedala Američanka vo vysielaní Eurosportu.

Na snímke americká lyžiarka americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová (uprostred) sa teší v cieli z víťazstva v nočnom slalome Svetového pohára žien v rakúskom Flachau 12. januára 2021. Druhá skončila domáca Rakúšanka Katharina Liensbergerová (vľavo) a tretia bola Švajčiarka Wendy Holdenerová (vpravo).
Foto: TASR - Martin Baumann


Vlhová figurovala po prvom kole na tretej priečke. Za vedúcou Shiffrinovou však zaostávala iba o 14 stotín sekundy, priebežne druhá bola Holdenerová (+0,08 s). Slovenka štartovala ako dvojnásobná obhajkyňa víťazstva na prestížnom podujatí pod umelým osvetlením. V rokoch 2019 i 2020 triumfovala s dvojkou a rovnaké číslo si vyžrebovala aj tentoraz. Za hustého sneženia si strážila stopu, chýbalo jej však čosi z dynamiky, keď jej agresívny štýl príliš nesedel v týchto podmienkach. Tesne pred ňou figurovala Holdenerová, ktorá sa na zjazdovku Hermanna Maiera vydala ako prvá bez porovnávacích medzičasov. Shiffrinová bola na poslednom medzičase v červených číslach, no jazdu vygradovala a na čelo sa vyšvihla vďaka záverečnej pasáži. Liensbergerová na štvrtom mieste zaostala o 0,33 sekundy, ďalšie lyžiarky už nabrali vyše sekundové manko. Na jednu z terénnych vĺn doplatila piata Švajčiarka Michelle Gisinová (+1,09 s).

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová na trati počas 1. kola nočného slalomu Svetového pohára žien v rakúskom Flachau 12. januára 2021.
Foto: TASR - Martin Baumann


V druhom kole sa na čele dlho držala Švajčiarka Camille Rastová so štartovým číslom 57. Vystriedala ju až Gisinová, ktorá išla bez chyby a excelentne si poradila predovšetkým so spodnou časťou. Liensbergerová však jazdu na hrane rizika zvládla bez jediného zaváhania a zašla najlepší čas druhého kola. Vlhová útočila a spočiatku zvýšila svoj náskok, ale za druhým medzičasom sa dopustila veľkej chyby, ktorá ju značne pribrzdila. Ďalšie problémy jej narobila terénna vlna a slovenská reprezentantka netriumfovala vo Flachau tretíkrát za sebou. "Konkurencia je naozaj silná a už minimum chýb ma stojí víťazstvo alebo pódiové umiestnenie. Riskovala som, ale, žiaľ, dnes to nevyšlo," uviedla víťazka troch tohtosezónnych slalomov pre RTVS.

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová v cieli po 2. kole nočného slalomu Svetového pohára žien v rakúskom Flachau 12. januára 2021.
Foto: TASR - Martin Baumann


Udržala sa pred ňou Holdenerová, svoj rytmus našla aj Shiffrinová, ktorá sa napriek skvelej jazde Liensbergerovej držala po celý čas v zelených číslach a pridala štvrtý miestny úspech. Vlhová naďalej suverénne vedie celkové poradie SP (699 b.), kde má pred svojou najbližšou prenasledovateľkou Gisinovou náskok 124 bodov. Na čele hodnotenia slalomu je o 40 bodov pred Liensbergerovou.

Výsledky nočného slalomu SP vo Flachau:1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:47,92 min,
2. Katharina Liensbergerová (Rak.) +0,19 s,
3. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,43,
4. Petra VLHOVÁ (SR) +0,62,
5. Michelle Gisinová +1,52,
6. Camille Rastová (obe Švaj.) +2,55,
7. Chiara Mairová (Rak.) +2,57,
8. Laurence St. Germainová (Kan.) +2,78,
9. Paula Moltzanová (USA) +2,79,
10. Katharina Truppeová (Rak.) +2,85


Celkové poradie SP (po 14 z 34 súťaží):1. VLHOVÁ 699 bodov,
2. Gisinová 575,
3. Shiffrinová 485,
4. Liensbergerová 460,
5. Marta Bassinová 423,
6. Sofia Goggiová (obe Tal.) 402


Poradie v slalome (5 z 9):1. VLHOVÁ 400 bodov,
2. Liensbergerová 360,
3. Shiffrinová 335,

4. Gisinová 330,
5. Holdenerová 245,
6. Mairová 143