< sekcia Šport

VIDEO: Vlhová vyhrala slalom SP alpských lyžiarok

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová strieka šampanské po triumfe v nočnom slalome Svetového pohára v rakúskom Flachau v utorok 8. januára 2019. Druhá skončila Američanka Mikaela Shiffrinová. Foto: TASR Martin Baumann

Náročné obdobie je pre 23-ročnú Vlhovú zároveň najúspešnejšie v kariére.

Flachau 9. januára (TASR) - Petra Vlhová vyhrala slalom Svetového pohára alpských lyžiarok, hoci hrozilo, že v ňom nebude ani štartovať. V rakúskom Flachau bola v hre aj takáto možnosť, kulminovali totiž zdravotné problémy, ktoré sprevádzajú slovenskú reprezentantku od Nového roka.Náročné obdobie je pre 23-ročnú Vlhovú zároveň najúspešnejšie v kariére. Od 28. decembra zvýšila počet víťazstiev v seriáli zo štyroch na sedem a radovala sa v obrovskom, paralelnom aj klasickom slalome a pomedzi to bola dvakrát druhá za Mikaelou Shiffrinovou. Program technických disciplín je v najbližšom období voľnejší, v utorok 15. januára sa uskutoční "obrák" v Kronplatzi a až 1. a 2. februára sa pred majstrovstvami sveta pôjdu obrovský a špeciálny slalom v Maribore.

"Som trošku zničená, sama sa čudujem, kde som nabrala sily. Strašne kašlem a môj hlas je taký všelijaký, telo je však v poriadku. V utorok to bolo od rána veľmi ťažké a padla aj možnosť, že nebudem štartovať. Bojím sa o moje zdravie, nemám čas sa doliečiť, od Osla to tlačím pred sebou. Uvažovali sme, či mi stojí za to súťažiť a potom sa liečiť celú sezónu. Myslím si, že sme urobili dobre, dala som do toho všetko, ale teraz je potrebné zregenerovať a dať sa dokopy. Od Semmeringu som sa dva týždne nezastavila, každý deň som mala tréning alebo preteky. Držať sa na vrchole je veľmi náročné, potrebujem sa už na chvíľu zastaviť," uviedla Vlhová, ktorá sa prenáša cez patálie z krásne jednoduchého dôvodu: "Sú to emócie, pre ktoré robím tento šport, ktorý ma veľmi baví. A keď sa darí, čo viac môžem povedať?"Povedala, že každé víťazstvo je pre ňu špeciálne niečím iným a všetky si bude pamätať navždy: "Aj v Semmeringu a Osle boli špeciálne víťazstvá, pretože som prvýkrát vyhrala inú disciplínu. Aj vo Flachau je špeciálne, lebo som po dlhom čase zdolala Mikaelu. Veľmi sa teším, je to neskutočné. Stále som bola druhá v slalome a náš boj s Mikaelou bol tvrdý. Obe sme chceli vyhrať. V utorok mi to vyšlo, urobila som menej chýb ako ona, druhé kolo som išla úplne skvele a dokázala som to, takže som veľmi rada. Keď som videla, že má posledný medzičas pomalší, stále som neverila, lebo závery má rýchle. Keď však prišla do cieľa, začala som veľmi plakať, neviem, či som niekedy plakala viac."

Američanka sa tentoraz pozerala na rivalku z nižšieho stupienka a videla aj, akú mala Slovenka podporu medzi fanúšikmi: "Mikaela mi asi závidí divákov, lebo mi stále hovorí, akí sú skvelí. Vyhrala som pred toľkými ľuďmi zo Slovenska. Takú podporu nemá veľa pretekárok vo Svetovom pohári. Sú neskutoční, vnímam to, cítim to a som šťastná." Vlhová si na záver večera vychutnala s početným zástupom krajanov v hustom snežení rakúskeho rezortu slovenskú hymnu: "Snažila som sa užiť si moment na pódiu. Je úžasný okamih, keď stojím na pódiu a hrá mi slovenská hymna. Môžem povedať, že som hrdá Slovenka."

Úspech P. Vlhovej je zadosťučinením pre celý tímÚspech slovenskej lyžiarky Petry Vlhovej v utorňajšom slalome Svetového pohára vo Flachau priniesol veľké zadosťučinenie pre celý jej tím. Choroba zasiahla takmer všetkých členov, no na rozdiel od Záhrebu už na štarte nechýbal brat a manažér Boris Vlha.

Zdravotné ťažkosti majú okrem súrodencov aj asistent trénera Matej Gemza, servisman Pierluigi Parravicini či kondičný tréner Šimon Klimčík. Zatiaľ sa vyhýbajú koučovi Liviovi Magonimu. "Môj tím sa trošku rozpadá. V Záhrebe musel ísť môj brat do nemocnice, teraz musela byť moja mamina v posteli. Len ja sa držím zubami-nechtami, treba to však doliečiť," povedala Vlhová.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová (uprostred) sa teší po triumfe v nočnom slalome Svetového pohára v rakúskom Flachau v utorok 8. januára 2019. Druhá skončila Američanka Mikaela Shiffrinová (vľavo) a tretia Rakúšanka Katharina Liensbergerová (vpravo).
Foto: TASR Martin Baumann


"Peťa ukazuje, aká je silná aj s tými problémami, čo má. Dokáže to hodiť za hlavu a ísť svoju jazdu. Všetci sme chorí, Gigi, Maťko, Šimon, Livio nebude dlho zdravý. Všetci sme stále pri sebe, sme unavení, je to náročné a imunita je oslabená. Určite budú dva, tri dni pauza," pokračoval Boris Vlha, ktorý mal informácie o triumfálnej sestrinej jazde v druhom kole z vysielačky: "Nevidel som to na štarte. Najprv to bolo skeptické, lebo Livio vravel, že to je zlé, potom Maťko hlásil časy veľmi dobré, v jednom momente sme si mysleli, že vypadla, bolo to celkom zaujímavé. Prišla však s náskokom 1,17 sekundy a s Gigim sme sa na seba pozerali, že čo to je. Vedel som, že sme na dobrej ceste."

Brat sledoval v Chorvátsku slalom premiérovo na obrazovke, v Rakúsku už plnil svoje zvyčajné úlohy: "Pred každým kolom ju treba motivovať, dodať jej správny adrenalín. Tu ani v Záhrebe nebola Peťa stopercentne fit. Vedela, kde robila chyby a najmä, kde mala rezervy. V Záhrebe predovšetkým v prvom kole nevládala v spodnej časti, takže ťažko diskutovať o strate z prvého kola, boli sme radi, ako to dopadlo. Stále má problém s kašľom, ten sa dá vyliečiť iba dvoma, troma dňami doma."

Na tím čaká rozhodnutie, či v utorok 15. januára nastúpiť na obrovský slalom v talianskom Kronplatzi, alebo si dopriať oddych. Vlhová po prvý raz figuruje v elitnej žrebovanej sedmičke technicky najnáročnejšej disciplíny, no nevenovala sa jej od víťazstva v Semmeringu. "Nad Kronplatzom visí otáznik. Je chorá, veľmi silno kašle, bolí ju hrdlo a po Záhrebe sa necítila najlepšie. Klobúk dole, zvládla to výborne. Vo Flachau sme šli do pretekov s tým, že uvidíme, ako to vypáli. Mám známeho lekára, ktorý ju bol pozrieť a naznačil, že má príznaky zápalu priedušiek. Uvidíme, ako sa s tým vyrovná. Zdravie je prvoradé, nepôjdeme do žiadneho zbytočného rizika," zdôraznil Magoni.