< sekcia Šport

Žampovci nechcú reprezentovať Slovensko: Nejde iba o peniaze

Adam Žampa Foto: TASR/Dušan Hein

Celá kauza má korene aj v jesenných škandáloch na alpskom úseku.

Poprad 20. marca (TASR) – Slovenská lyžiarska rodina Žampovcov požiadala o možnosť reprezentovať inú krajinu nielen pre finančné zabezpečenie. Tomáš Žampa, otec a tréner členov A-tímu Adama a Andreasa pre TASR konštatoval, že tento dôvod iba účelovo zdôraznil šéf Úseku alpských disciplín Slovenskej lyžiarskej asociácie (ÚAD SLA) Marino Mersich.

Celá kauza má korene aj v jesenných škandáloch na alpskom úseku. Na jeho riadenie si nárokujú právo dve zvolené predsedníctva, Žampa je podpredsedom toho, ktoré na členskej schôdzi väčšinou hlasov delegátov odvolalo staré predsedníctvo na čele s Mersichom. Ten však úsek naďalej oficiálne riadi, lebo vedenie asociácie neuznalo legitímnosť schôdze. Medzitým do toho vstúpili právnici a konali sa disciplinárky a tie voči "vzbúrencom" v hnutí vyvodzujú sankcie, ktoré sú podľa generálnej sekretárky SLA Petry Penkertovej nutné z hľadiska regúl. Keby sa disciplinárky nekonali, organizácia by vraj porušila svoje platné stanovy.

"Nielenže vlastná asociácia nemôže vytvoriť reprezentantom podmienky pre ich ďalší rast, ale naše rozhodnutie súvisí aj s komunikáciou. V uplynulom období dochádzalo zo strany SLA a najmä zo strany pána Mersicha k neustálym atakom. On bol 18. októbra minulého roka odvolaný, ale iní členovia predsedníctva celej SLA ho na tejto pozícii podržali a tým aj vyjadrili svoj postoj k reprezentantom. Nejde len o Žampu, neustále spory vedú aj s Petrou Vlhovou a predtým s Veronikou Velez-Zuzulovou. SLA vytvorila v poslednom roku Žampovi také podmienky, že jemu aj ďalším členom reprezentačného tímu prispela na prípravu sumou nula eur. Celú sezóna broja proti otcovi a trénerovi ako i voči asistentovi Tomášovi Kmeťovi a prvého apríla máme mať ďalšie disciplinárne konanie," zdôraznil pre TASR Tomáš Žampa.

Hovorí, že "Talian" ho neustále napáda na rôznych fórach: "Od jesene sme všetkých kompetentných o tejto nehoráznej situácii neustále informovali. Aj štátne orgány na čele s ministerstvom. Žiadali sme o pomoc, ale zdá sa, že nikto to nemá záujem riešiť. Zašlo to príliš ďaleko, no naša žiadosť o odchod nie je namierená voči krajine," tvrdí otec úspešného zjazdára Adama Žampu, šiesteho muža olympijského slalomu a piateho v kombinácii.

Tomáš Žampa trvá na tom, že lyžiarska asociácia jeho vlasti namiesto pomoci a plnenia si povinností kladie reprezentantom polená pod nohy. Preto sa rozhodol "slušne a korektne na základe svojich práv požiadať o zmenu domovskej asociácie". Chce tým takisto predísť ďalším sporom s funkcionármi SLA, na ktorých má ťažké srdce aj preto, že medializovali túto záležitosť ešte predtým, ako sa k žiadosti oficiálne vyjadrili.

"Podľa stanov sa k žiadosti musí vyjadriť úsek a následne aj Predsedníctvo SLA. Rovnako ako fanúšikov lyžovania aj SLA by mrzelo, ak by sa súrodenci Žampovci vzdali reprezentácie Slovenska. Nie je však v aktuálnej finančnej situácii, ktorej zlepšenie nastáva len postupne, v silách asociácie zabezpečiť prípravu bratov na požadovanej úrovni, ktorú otec a tréner Tomáš Žampa odhadol na 400 tisíc eur ročne. Vyjadrenie predsedníctva úseku a predsedníctva SLA bolo odložené na budúci týždeň. Očakáva sa totiž, že sa žiadosťou v najbližších dňoch bude zaoberať aj ministerstvo školstva, prípadne iné štátne orgány, ktoré budú hľadať riešenie, aby súrodenci Žampovci aj naďalej nosili slovenský reprezentačný dres. Z tábora Žampovcov pochádza informácia, že iná lyžiarska asociácia je pripravená zabezpečiť všetky náklady na ich prípravu od 1. apríla 2015," uvádza v predbežnom stanovisku Marino Mersich.

Otec lyžiarskych reprezentantov Adama a Andreasa Žampu poukazuje na to, že na začiatku marca predložil Slovenskému olympijskému výboru (SOV) a "štátnym činiteľom" podklady, ktoré svedčia o zle situácii v zjazdárskom hnutí. Išlo najmä o vyúčtovanie nákladov. Následne 17. marca na Predsedníctve Slovenskej lyžiarskej asociácie Tomáš Žampa predniesol žiadosť, ktorú TASR uvádza s minimálnymi redakčnými úpravami:

Vážení členovia Predsedníctva SLA, Vážené dámy, Vážení páni, s hrdosťou môžem povedať, že my rodičia sme vychovali dvoch pretekárov na svetovej úrovni, ktorí vzorne reprezentovali Slovensko na ZOH v Soči a v roku 2015 na MS v USA. Už po Adamových úspechoch v Soči sme avizovali, že Slovensko má špičkového pretekára, ktorý skončil v SC na 5. a v SL na 6. mieste na ZOH, ktorý môže ešte vo výkonnosti postupovať vyššie, ale iba za predpokladu, že bude mať vytvorené také podmienky, ako jeho konkurencia z ostatných krajín. Po dosiahnutých výsledkoch sme s nádejou očakávali, že SLA ako národná organizácia bude hrdá na svojich členov a reprezentantov a vytvorí im také podmienky pre prípravu a aj našich dvoch synov, ktorí sa pravidelne zúčastňujú pretekov svetového pohára, aby mohli dosahovať čo najlepšie výsledky. Žiaľ nestalo sa tak. V SLA už viac rokov chýba systém tréningovej prípravy pre reprezentantov a jej financovania.

Vážení členovia Predsedníctva SLA, väčšina z Vás bola športovcami aj na vrcholovej úrovni a sami dobre viete aká finančne náročná je príprava takéhoto pretekára. Keďže my rodičia po toľkých rokoch už nie sme schopní ďalej financovať Adamovu prípravu v celej výške (výška za rok je cca 400 tisíc eur) a suplovať tak SLA a aj štát, preto po zvážení celej situácie, sa Adam rozhodol, že sa stane členom inej národnej organizácie. Máme záruku, že táto iná národná organizácia mu vytvorí maximálne profesionálne podmienky pre jeho ďalší športový rast a to až do olympiády 2018 a poskytne mu: trénera, asistenta trénera, servismana, kondičkého trénera, fyzioterapeuta, lekára so psychológom a čo je podstatné, týchto ľudí a celú prípravu bude financovať.

Dnes je už koniec sezóny 2014/2015, v ktorej opäť Adam urobil posun vo výsledkoch a patri do top 15 v superkombinácii, do top 30 v slalome a do top 35 v obrovskom slalome. Do dnešného dňa neboli Adamovi poskytnuté finančné prostriedky za výsledky dosiahnuté na ZOH v Soči a v roku v roku 2014, od SLA Adam nedostal žiadne financie, nedostal financie priznané Ministerstvom školstva SR a ani financie z FIS, pričom SLA za našu účasť na MS v USA dostane dotáciu 9.000,- USD a plus dotácie za 2 krát 19. miesto Je teda nesporné, že Adam dosiahol skvelé výsledky aj vďaka maximálnej finančnej podpore nás rodičov a našej rodiny a má potenciál a predpoklady na to, aby v budúcnosti dosiahol ešte lepšie výsledky.

Preto Vás my rodičia, ktorí sme nášmu synovi vytvorili maximálne podmienky, aby sa dostal až do svetovej špičky, žiadame, aby ste Adamovi udelili súhlas k jeho prestupu do inej národnej organizácie a aspoň takýmto spôsobom mu umožnili jeho ďalší športový rast.

Ďakujeme."