Manchester City obhájil titul v anglickej Premier League

Futbalista Manchestru City Rodrigo (vľavo) sa teší po strelení gólu. Foto: TASR/AP

Je to ich štvrtý titul z posledných piatich sezón.

Londýn 22. mája (TASR) - Futbalisti Manchestru City obhájili titul v najvyššej anglickej súťaži. V nedeľnom záverečnom 38. kole Premier League zdolali doma Aston Villu 3:2, hoci ešte v 76. minúte prehrávali 0:2. "Citizens" si udržali na čele tabuľky jednobodový náskok pred druhým FC Liverpool, ktorému nestačilo ani víťazstvo nad Wolverhamptonom 3:1.

Poslednú štvrtú miestenku do Ligy majstrov 2022/2023 uchmatol Tottenham, ktorý triumfoval na ihrisku Norwichu aj vďaka dvom gólom Dejana Kulusevského a Sona Heung-Mina jasne 5:0 a potvrdil štvrté miesto v tabuľke. Udržal si dvojbodový náskok pred piatym Arsenalom, ktorému nestačila ani výhra nad Evertonom 5:1 a v budúcej sezóne si zahrá Európsku ligu, rovnako ako šiesty Manchester United. Ten síce prehral na pôde Crystal Palace, no zaváhal aj West Ham na ihrisku Brightonu (1:3). "Kladivári" sa zo siedmej priečky kvalifikovali do Európskej konferenčnej ligy.

"Citizens" od úvodu diktovali tempo hry a hráčom Aston Villy prakticky nepožičali loptu, no cez pevnú defenzívu hostí sa nevedeli presadiť. V prvom polčase si vypracovali jedinú vážnejšiu príležitosť, Phil Foden v 24. minúte o kúsok minul pravú žrď. Zverenci trénera Stevena Gerrarda svoju jedinú šancu zužitkovali, po centri Lucasa Dignea hlavičkou nezadržateľne skóroval Matthew Cash - 0:1. Po prestávke mohol domácim zasadiť druhý úder Ollie Watkins, ktorý išiel sám na bránku, no zamieril vedľa. City nezobralo hrozbu vážne a v 69. minúte ho šokoval druhým gólom Phillipe Coutinho. Až tento moment prebudil zverencov trénera Pepa Guardiolu. V závere vrhli všetky sily do útoku a v priebehu piatich minút dokonale otočili skóre. V 76. minúte hlavičkou znížil Ilkay Gündogan, o dve minúty neskôr presne namieril Rodri a v 81. minúte opäť Gündogan poslal City do vedenia. Domáci si už náskok udržali a po záverečnom hvizde sa mohli spustiť na trávniku majstrovské oslavy.

Liverpool, ktorý musel sám zabrať a pritom sa spoliehať na zaváhanie City, takisto nezačal proti Wolverhamptonu najlepšie. Už v 3. minúte jeho obrana zaspala po dlhom výkope brankára Joseho Sa a Raul Jimenez naservíroval loptu na päťku voľnému Pedrovi Netovi - 0:1. Domáci sa však rýchlo spamätali. Luis Diaz ešte pohrdol šancou na vyrovnanie, no v 24. minúte už vyrovnal Sadio Mane, ktorý sa vyhol ofsajdovej pasci a presadil sa po efektnom pätičkovom vysunutí od Thiaga Alcantaru. V 50. minúte senegalský útočník druhýkrát poslal loptu do siete, no zasiahol VAR a gól neplatil pre ofsajd. "The Reds" strhli víťazstvo na svoju stranu až v závere, keď sa presadili striedajúci Mohamed Salah a Andrew Robertson. Triumf však vzhľadom na výsledok Etihad Stadium na zisk titulu nestačil.

Chelsea si na záver poradila s Watfordom 2:1, slovenský stredopoliar Juraj Kucka nehral za hostí pre zranenie kolena. Posledný tretí zostupujúci tím je Burnley, ktoré prehralo doma s Newcastlom v bránke s Martinom Dúbravkom 1:2. O oba góly "strák" sa postaral Callum Wilson. Neúspech Burnley využil Leeds, ktorý vyhral na ihrisku Brentfordu 2:1 a posunul sa na 17. priečku, znamenajúcu záchranu. Burnley sa pridalo k už istým zostupujúcim Watfordu a Norwichu. Do najvyššej súťaže sa z The Championship prebojovali Fulham so slovenským brankárom Marekom Rodákom a Bournemouth, o treťom postupujúcom rozhodne finále play off medzi Huddersfieldom a Nottinghamom.

Premier League - záverečné 38. kolo:

FC Arsenal - FC Everton 5:1 (2:1)

Góly: 27. Martinelli (z 11 m), 31. Nketiah, 56. Cedric, 60. Gabriel, 82. Odegaard - 45.+3 Van de Beek

FC Brentford - Leeds United 1:2 (0:0)

Góly: 78. Canos - 56. Raphinha (z 11 m), 90.+4 Harrison. ČK: 81. Canos (Brentford) po 2. ŽK

Brighton & Hove Albion - West Ham United 3:1 (0:1)

Góly: 51. Veltman, 80. Gross, 90.+2 Welbeck - 41. Antonio

FC Burnley - Newcastle United 1:2 (0:1)

Góly: 69. Cornet - 20. a 60. Wilson (prvý z 11 m)