< sekcia Šport

Čína pohrozila USA odvetou za diplomatický bojkot hier v Pekingu

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Športovci v tíme USA majú našu plnú podporu, uviedla podľa agentúry AFP hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová. Podľa jej slov budú amerických športovcov podporovať z domova.

Lausanne 7. decembra (TASR) - Peking v utorok odkázal USA, že zaplatia za svoj diplomatický bojkot ZOH 2022. Čínska vláda v tejto súvislosti zdôraznila, že hry "nie sú pódiom pre politické gestá a manipuláciu". USA v pondelok oznámili, že na ZOH v Pekingu nevyšlú žiadnych predstaviteľov administratívy. Pôjde o diplomatický bojkot športového sviatku, ktorý sa uskutoční od 4. do 20. februára. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) toto rozhodnutie rešpektuje.

Dôvodom bojkotu, ktorý však nezabráni účasti športovcov USA, je porušovanie ľudských práv v Číne. "Bidenova administratíva nevyšle žiadne diplomatické alebo oficiálne zastúpenie na zimné olympijské a paralympijské hry 2022 v Pekingu vzhľadom na pokračujúcu genocídu a zločiny voči ľudskosti v Sin-ťiangu v Čínskej ľudovej republike a ďalšie porušovanie ľudských práv. Športovci v tíme USA majú našu plnú podporu," uviedla podľa agentúry AFP hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová. Podľa jej slov budú amerických športovcov podporovať z domova.

Čína čelí dlhodobo kritike pre porušovanie ľudských práv a americkí predstavitelia vyhlásili, že považujú kroky jej vlády namierené voči Ujgurom a príslušníkom ďalších prevažne moslimských menšín v oblasti Sin-ťiang na západe krajiny za genocídu a zločiny proti ľudskosti. Množstvo ľudskoprávnych organizácií vyzvalo aj na úplný bojkot hier v Pekingu. Informácie priniesla AFP.