Meillard zvíťazil obrovskom slalome v Schladmingu, Adam Žampa 27.

Švajčiar Loic Meillard zrýchlil trať počas prvej jazdy na alpskom lyžovaní, obrovskom slalome mužov Svetového pohára v rakúskom Schladmingu, v stredu 25. januára 2023. Foto: TASR/AP

Stredajší obrák bol náhradou za zrušené preteky v nemeckom Garmisch-Partenkirchene.

Schladming 25. januára (TASR) - Švajčiarsky lyžiar Loic Meillard triumfoval v stredajšom nočnom obrovskom slalome Svetového pohára. V rakúskom Schladmingu zvíťazil s náskokom 59 stotín sekundy pred krajanom Ginom Caviezelom, tretí skončil domáci Marco Schwarz (+0,81). Slovák Adam Žampa štvrtýkrát v sezóne bodoval, obsadil 27. miesto s mankom 3,91 na víťaza.

Meillard viedol na zjazdovke Planai už po 1. kole, v ktorom si vybudoval pred druhým Caviezelom 64-stotinový náskok, v druhom si vedúcu priečku bez väčších problémov postrážil. "Cítil som sa dobre. Po včerajšku nebolo ľahké dostať sa do rytmu, končili sme veľmi neskoro. Mám rád tunajší svah, je to celkom ´cool´ zjazdovka," povedal podľa AP Meillard, ktorý obsadil v utorkovom slalome v Schladmingu piate miesto. Dvadsaťšesťročný Švajčiar si pripísal druhé víťazstvo v prestížnom seriáli, premiérové v obráku, doteraz jediné prvenstvo dosiahol vo februári 2020 v paralelnom obrovskom slalome v Chamonix. "Prvýkrát som vyhral obrovský slalom, čo je úžasné. Zdieľať pódium s Ginom je niečo neuveriteľné, vďaka tomu si to ešte viac vychutnávam."

Stredajší obrák bol náhradou za zrušené preteky v nemeckom Garmisch-Partenkirchene. Adam Žampa štartoval v 1. kole s číslom 40. Od úvodu bol aktívny, dynamický v oblúkoch, do spodnej časti nabral potrebnú rýchlosť a udržal si ju až do cieľa, hoci aj za cenu toho, že zatáčal až pod bránami. S prehľadom sa prebojoval do najlepšej tridsiatky, postúpil 22. časom so stratou 2,94 s na Meillarda. Druhé kolo za slabšej viditeľnosti sa mu vydarilo menej, v dolnej pasáži sa nevyhol dvom zaváhaniam a priebežne sa zaradil na ôsmu pozíciu s mankom 1,26 s na vedúceho Taliana Hannesa Zingerleho. Napokon klesol ešte o 19 priečok, za konečné 27. miesto si pripísal do klasifikácie obráku štyri body. Najlepšiu jazdu v 2. kole predviedol Schwarz, ktorý sa z 14. pozície vyhupol až na pódium.

Pretekári sa presúvajú do Cortiny d'Ampezzo, v talianskom stredisku ich čakajú v sobotu a nedeľu dva superobrovské slalomy.