< sekcia Šport

Meleščenko po prvom zraze: Výborná možnosť spoznať hráčov

Na archívnej snímke zo 14 apríla 2021 tréner Inter Bratislava Oleg Meleščenko počas 1. kola play off Niké SBL v basketbale mužov Inter Bratislava - BKM Lučenec. Foto: TASR/AP

Drvivá väčšina hráčov má po klubovej sezóne, v tomto smere potešila Meleščenka účasť potenciálnych reprezentantov do budúcna:

Bratislava 11. júna (TASR) - Prvýkrát pod taktovkou nového trénera Olega Meleščenka sa stretla mužská basketbalová reprezentácia Slovenska na štvordňovom sústredení v bratislavskej Eurovia aréne. Cieľom zrazu bolo zoznámenie sa s mladšou generáciou hráčov, spoznanie basketbalistov pôsobiacich v zahraničí a potenciálnych adeptov na reprezentačný dres do budúcna.

Na dôverne známej palubovke, ktorá je už dlhšiu dobu prechodným domovom reprezentačného tímu mužov, sa zišlo celkovo 21 hráčov. V menoslove bolo viacerých nováčikov, respektíve mená, ktoré sú skôr známe z mládežníckych reprezentácií Slovenská. "Je to výborná možnosť obzrieť si teoreticky všetko to najlepšie, čo máme a mať osobný prehľad. Hráčov, napríklad z Česka a Ameriky, nevidíme, máme o nich len predstavu. Teraz už vieme, čo dokážu a čo môžeme od nich očakávať, kto z nich by sa mohol pripojiť do užšieho kádra reprezentácie," vyjadril sa Meleščenko.

Na prvý pohľad nie úplne typický zraz nie je novinkou, ale je vítaným prvkom pri budovaní reprezentačného tímu do ďalších rokov. Z tohto pohľadu potešila účasť nádejných hráčov patriacich do kategórie U18. "Je to dobré. Aj keď tu teraz možno nie sú všetci, ktorých by sme chceli, ale tí majú aj svoje veci. Momentálne z tých 21 hráčov, ktorí tu sú, je to to najlepšie, čo máme. Je tu určitá nádej, ale všetko záleží od toho, kde a ako budú pracovať. V ročníkoch 2004 alebo 2005, o ktorých ešte málo rozprávame, budú aj rozohrávači. Máme pekný materiál na to, aby sme z toho niečo urobili," povedal reprezentačný tréner Slovenska.

Drvivá väčšina hráčov má po klubovej sezóne, v tomto smere potešila Meleščenka účasť potenciálnych reprezentantov do budúcna: "Som veľmi spokojný, v podstate tu chýba iba Tomáš Pavelka a Vladimír Brodziansky. Obaja sú v Španielsku. Mňa však viac zaujímali tí, ktorých sme nevideli na Slovensku a o ktorých nemám prehľad ja. Všetci ostatní hrajú na Slovensku a presne vieme, čo dokážu a na čom máme pracovať. Niektorí ma veľmi prekvapili. Je tam veľký kus roboty. Sú tu niektorí nádejní hráči, ktorí by v budúcnosti mohli veľmi dobre pomôcť reprezentácii Slovenska."
Na archívnej snímke z 29. júla 2017 vľavo Matej Majerčák (Slovensko) a vpravo Davids Atelbauers (Lotyšsko) v prvom stretnutí na ME v basketbale hráčov do 18 rokov Slovensko - Lotyšsko v Bratislave.
Foto: TASR/Pavel Neubauer

Počas štvordňového zrazu sa zamerali na viacero vecí. "Chceli sme vedieť, ako rozumejú koncepcii a tomu, čo približne budeme hrať. Ako tréneri sme chceli vidieť, čo vedia. Okrem toho sme sa trochu individuálne venovali driblingu a streľbe. Dobre, je to 5 na 0, iná rýchlosť, ale tam sa dajú už urobiť nejaké základy a vidieť, akým smerom ten človek ide," uviedol tréner.

Pre Meleščenka to bolo taktiež prvé stretnutie s novým realizačným tímom, do ktorého pribudol v pozícii asistenta trénera Maroš Helmecy. "Ja sa cítim veľmi dobre, nevidím žiaden problém. Všetci sú komunikatívni, je to dobré. Je to signál, že musíme makať a skúsiť posunúť Slovensko tam, kde by podľa mňa malo byť," vyhlásil Meleščenko.

Reprezentačný program pokračuje o necelý mesiac, dovtedy však nepôjde basketbal do stratena. "Toto bolo zorganizované perfektne, SBA nám vyšla v ústrety. Hráči, ktorí budú chcieť, môžu v priebehu obdobia pred začiatkom prípravy a pred 'bublinou' prísť na tri – štyri dni sem, ubytujeme ich a individuálne budeme s nimi pracovať, fyzicky a technicky. Je to veľmi dobrá možnosť. Chceme ich nechať žiť aj ich život, ale majú chuť do tohto ísť. Uvidíme, čo z toho bude, ale verím, že nám to prinesie úspech," zamyslel sa tréner Slovenska.

Už teraz je známe, že jeho zverenci sa v druhom kole predkvalifikácie majstrovstiev sveta 2023 stretnú v F-skupine so Švajčiarskom a Severným Macedónskom. O dve postupové miestenky sa pobijú od 13. do 18. augusta. "Už takmer mesiac máme takmer všetky informácie o Švajčiarsku. O Severnom Macedónsku toho zatiaľ veľa nevieme, pretože sa tam zmenil tréner. Bude tam úplne nové družstvo a 'bublina' bude v Skopje. So začiatkom turnajov budeme získavať viacej informácií o našich súperoch. Nenechávame nič na náhodu," dodal Meleščenko.

účastníci zrazu reprezentácie Slovenska (7. - 10. júna, Eurovia aréna/Bratislava):hráči: Mário Ihring (OSE Lions/Maď.), Matej Majerčák (BC Prievidza), Róbert Rožánek (BKM Lučenec), Marcel Bátovský (USK Praha/ČR), David Novák (BA Nymburk/ČR), Juraj Páleník (BK Opava), Adam Antoni (Spišskí Rytieri), Matúš Malovec, Timotej Malovec, Richard Körner, Michael Fusek (všetci Inter Bratislava), Šimon Krajčovič, David Abrhám, Martin Bachan, Viktor Juríček, Boris Bojanovský (všetci Patrioti Levice), Matúš Hronský (Wasatch Academy/USA), Jakub Mokráň (Iskra Svit), Jakub Merešš (BK JIP Pardubice/ČR), Jakub Petráš (BC Geosan Kolín), Roman Skvašik (Raiffeisen Mattersburg Rocks/Rak.)

realizačný tím: Oleg Meleščenko - hlavný tréner, Michal Madzin, Maroš Helmecy - asistenti trénera, Miroslav Páleník - manažér tímu, Jakub Chudý - kondičný tréner, Juraj Sluka - fyzioterapeut, MUDr. Richard Demovič - lekár