Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

Mikuš a Néč Lapinová vyhrali hlavné preteky Bielej stopy

Na ilustračnej snímke súťažiaci počas pretekov na 30 km klasickou technikou na diaľkovom behu na lyžiach Biela stopa. Foto: TASR/Dušan hein

Novinkou tohto ročníka bol štafetový 50 kilometrový beh voľným štýlom, uspela nemecká dvojica Jonathan Goepert a Christoph Friedl.

Kremnica 5. marca (TASR) - Slovenskí bežci na lyžiach Ján Mikuš a Kristína Néč Lapinová triumfovali v hlavných pretekoch jubilejného 50. ročníka Bielej stopy SNP. Na 50 km dlhej trati voľnou technikou triumfoval Mikuš časom 2:27:43 h pred Arturom Ischakovom (+2:51 min.). Tretí skončil Ján Koristek (+3:31), ktorý v minulom roku vyhral.

Néč Lapinová medzi ženami dosiahla výsledný čas 3:13:44 h. Druhá skončila Luisa Griessbaumová z Rakúska (+1:17) a tretie miesto obsadila Češka Darina Krausová (+3:32). Preteky Biela stopa sú súčasťou európskeho seriálu diaľkových behov Euroloppet.

"Päťdesiat rokov podujatia oslavujeme aj účasťou stotisíceho pretekára na trati. Zvíťazil každý, kto si prišiel odbehnúť Bielu stopu. Boli aj drobné zranenia, ale nič vážne sa našťastie nestalo,“ uviedol marketingový riaditeľ Michal Malák v tlačovej správe.

Na 25 km trati zvíťazili domáci pretekári Denis Tílesch a Barbora Klementová. Novinkou tohto ročníka bol štafetový 50 kilometrový beh voľným štýlom, uspela nemecká dvojica Jonathan Goepert a Christoph Friedl.

Biela stopa v Kremnici-Skalke:

50 km voľne:

muži: 1. Ján Mikuš (SR) 2:27:43 h, 2. Artur Ischakov (Rus.) +2:53 min, 3. Ján Koristek (SR) +3:31
ženy: 1. Kristína Néč Lapinová (SR) 3:13:44, 2. Luisa Griessbaumová (Rak.) +1:17, 3. Darina Krausová (ČR) +3:32
štafeta: 1. Jonathan Goepert, Christoph Friedl (Nem.) 2:27:45, 2. Matej Badáň, Matúš Sloboda +12:00, 3. Juraj Glezgo, Michal Malák (všetci SR) +20:48

25 km voľne:

muži: 1. Denis Tílesch (SR) 1:13:29, 2. Ján Holiga +2:36, 3. Michal Jurčo (všetci SR) +3:40
ženy: 1. Barbora Klementová 1:23:14, 2. Marianna Klementová +4:58, 3. Lea Meszárosová (všetky SR) +7:58