< sekcia Šport

Moderná gymnastika: Majsterkou SR v štvorboji sa stala K. Semanová

Na archívnej snímke slovenská reprezentantka Kristína Semanová. Foto: TASR - Dano Veselský

Druhé miesto obsadila Natália Majzlíková z ŠOG Nitra (49,500) a tretia bola Sára Müllerová z klubu Laser Delta Bardejov (41,850).

Liptovský Mikuláš 18. novembra (TASR) - Pri neúčasti vlaňajšej šampiónky je novou majsterkou Slovenska v modernej gymnastike Kristína Semanová. Na nedeľných MSR v Liptovskom Mikuláši hodnotili aj tri neutrálne medzinárodné rozhodkyne z Česka. Vysokú organizačnú úroveň podujatia, napojeného na sobotný 24. ročník medzinárodnej súťaže o Pohár Liptova (Memoriál Vlasty Fialovej), nepodčiarkla účasť v hlavnej kategórii. Štartovali v nej len tri gymnastky. "Má na to vplyv viacero faktorov. Moderná gymnastika je veľmi náročný šport a na Slovensku sa robí v zložitých podmienkach, veď napríklad v krajine niet špecializovanej haly," zdôraznila pre TASR Hana Kiková, predsedníčka sekcie modernej gymnastiky Slovenskej gymnastickej federácie.

Podmienky pre toto mimoriadne estetické a predovšetkým olympijské odvetvie sú naozaj zložité, v niektorých kluboch majú časť tréningov v halách, ktoré nespĺňajú napríklad parametre výšky stropu pre vyhadzovanie náčinia. Samotné tréningy sú ozajstné špecifikum, z hľadiska počtu dní v týždni i počtu hodín v tréningovej jednotke. Mladé športovkyne, a to už aj v predjuniorských kategóriách často trénujú celý týždeň 3-5 hodín denne a cez víkend sú od rána do večera na podujatiach, napríklad aj teraz, keď sa súťaže jednotlivkýň prelínajú so sezónou spoločných skladieb.

"Na dievčatá sú kladené ozaj veľké nároky, mnohé začínajú vo veku troch-štyroch rokov a potom keď prechádzajú do stredoškolského veku, nie všetky dokážu skĺbiť šport so školou a súkromným životom, plus veľa do toho hovoria aj finančné možnosti rodičov detí. Nie je to však každý rok, napríklad práve juniorská súťaž nám v nedeľu ukázala perspektívnejšiu líniu. Dve najlepšie juniorky budú od januára štartovať už v kategórii dospelých," konštatovala Kiková.

Na MSR víťazná Semanová získala v štvorboji celkovo 55,400 b. Druhé miesto za pretekárkou Slávie STU Bratislava obsadila Natália Majzlíková z ŠOG Nitra (49,500) a tretia bola Sára Müllerová z klubu Laser Delta Bardejov (41,850). Tituly za jednotlivé náčinia si rozdelili Majzlíková (obruč a kužele) a Semanová, ktorá okrem suverénnej stuhy predviedla aj najlepšie hodnotené cvičenie súťaže, keď za loptu získala 15,700 b. Titul vo viacboji junioriek si vybojovala Petra Horváthová z ŠOG Nitra (60,200) a triumfovala aj s tromi náčiniami (kužele, lopta, švihadlo), za stuhu si titul odniesla Ingrid Valková (Slávia STU Bratislava).