Quantcast
< sekcia Šport

Alex Molčan: Najcennejšie víťazstvo prišlo proti De Minaurovi

Slovenský tenista Alex Molčan, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Doterajšie kariérne maximum Molčana na grandslamových turnajoch prišlo minulý rok na US Open, keď postúpil do 3. kola, v ktorom ho zastavil Argentínčan Diego Schwartzmann.

Bratislava 27. mája (TASR) - Slovenský tenista Alex Molčan má za sebou hektický máj. Na jeho začiatku ohlásil spoluprácu s Mariánom Vajdom a už pod vedením novej trénerskej dvojice sa potom na turnaji v Lyone prebojoval až do finále. Na nasledujúcom vrchole antukovej sezóny Roland Garros v Paríži narazil v 2. kole na svetovú i turnajovú jednotku Novaka Djokoviča a veľkému favoritovi podľahol v troch setoch.

V Lyone sa 38. hráč rebríčka ATP zaskvel víťazstvami proti Karenovi Chačanovovi, Jo-Wilfriedovi Tsongovi i Alexovi De Minaurovi. Až v rozhodujúcom boji o trofej nestačil na Brita Camerona Norrieho 3:6, 7:6 (3), 1:6. "Boli to vydarené dva týždne. Tušili sme, že v prípade úspechu v Lyone by som na Roland Garros mohol pocítiť únavu, no stálo to za to. Finále by som pred turnajom bral," povedal Molčan na stretnutí s novinármi po návrate z Francúzska.

Líder mužského rebríčka Novak Djokovič nemohol štartovať na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open a do Paríža prišiel s mimoriadnou motiváciou. Slováka zdolal po setoch 6:2, 6:3 a 7:6 (4). "Hral som na na veľkom kurte, proti najväčšiemu favoritovi. Nedalo sa nič robiť. Prvé dva sety mi unikli pomedzi prsty. Bol som trochu smutný, že sa mi nepodarilo napodobniť svoju hru zo zápasu 1. kola proti Federicovi Coriovi. To však závisí aj od kvality súpera. Djokovič ma nepustil tam, kam som chcel. Bol to každopádne veľký zážitok, skúsenosť a poučenie do budúcnosti," zhodnotil svoje vystúpenie proti Djokovičovi rebríčkovo najvyššie postavený slovenský hráč.
Na archívnej snímke z 25. mája 2022 svetová jednotka a obhajca titulu Novak Djokovič zo Srbska sa teší po výhre proti slovenskému tenistovi Alexovi Molčanovi v zápase 2. kola mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži.
Foto: TASR/AP

Duel Molčana s Djokovičom mal pikantnú príchuť, keďže Marián Vajda bol predtým dlhoročný kouč práve 20-násobného grandslamového šampióna. "O taktike sme sa samozrejme bavili. Veď kto ju dokáže na Djokoviča lepšie pripraviť ako Marián Vajda? Oveľa ťažšie je ju však splniť. Proti Novakovi to nie je jednoduché. Nebol som v strese, iba som nebol taký, aký som mal byť. Až v treťom sete som sa uvoľnil a podal dobrý výkon," sebakriticky skonštatoval Molčan, ktorý však môže nadviadzať na výsledky z Lyonu, kde zdolal silných súperov. "Proti Tsongovi to bolo niečo špeciálne. Vedelo sa, že pomaly končí kariéru. Najcennejšie víťazstvo prišlo proti De Minaurovi. V semifinále v Barcelone proti Alcarazovi mal dva mečbaly. Hral dobre aj proti mne, no ja som dokázal hrať ešte lepšie."

Zo stúpajúcej úrovne hry slovenskej jednotky má radosť aj druhý z trénerského tandemu Karol Beck: "Keby hral Alex s hociktorým hráčom sveta, možno okrem Novaka, Nadala a Alcaraza, mal by šancu. Novak sa pripravil veľmi dobre. Alex sa však zlepšuje a sám to cíti. Verím, že aj naďalej bude nadväzovať na tieto výkony a bude zdolávať kvalitných hráčov."

Doterajšie kariérne maximum Molčana na grandslamových turnajoch prišlo minulý rok na US Open, keď postúpil do 3. kola, v ktorom ho zastavil Argentínčan Diego Schwartzmann. Zatiaľ najmenej skúseností má s trávnatým povrchom, no na nadchádzajúci Wimbledon sa teši. "Minulý rok som tam hral kvalifikáciu. Predtým až niekedy pred siedmimi rokmi ako junior. Nemôžem povedať, že som hráč na trávu, nemám servis 220 km/h. Vždy však mám dobrý pocit, keď na nej nastúpim," prezradil Molčan.